| unanonim34gfd a întrebat:

Cum își poate da seama un bărbat că o femeie are o boală cu transmitere sexuală? De exemplu, un tip cunoaște o tipă frumoasă într-un club iar cei doi se atrag reciproc și vor amândoi să facă sex... Cum ar putea el să afle, înainte să facă sex cu ea, că ea are o boală venerică? Credeți că sunt femei tinere și care arată bine dpdv fizic, care obișnuiesc să aibă aventuri de o noapte cu diferiți bărbați și care au boli cu transmitere sexuală dar fără ca ele să știe lucrul asta, adică nici ele să nu aibă habar de starea lor de sănătate? Cât la sută din femeile tinere care obișnuiesc să facă sex ocazional, cu diferiți tipi, credeți că sunt purtătoare de boli cu transmitere sexuală?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Orice răspuns e posibil aici. Dar e destul ca tu să dai exact peste cea care „nu știe ce poartă"...
Și chiar e posibil ca o persoană (bărbat sau femeie) să aibă o BTS fără să aibă habar că e purtătoare. Cel puțin o vreme.
Fără un set complet de analize nu poți fi sigur niciodată.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu are cum sa stie asta. Aproape 80% din femeile cu parteneri multipli au HPV (virusul care determina cancerul de col si de penis), neavand nici un semn si nici un simptom. Vreo 20-25% poarte unul din virusurile hepatitice, cam 10% HIV si peste 70% vor face in viata lor minim o boala venerica curabila (blenoragie, sifilis, etc).
Asadar, daca tii la sanatatea ta, faci sex numai cu persoane care tocmai si-au facut analizele.

| Adry05 a răspuns:

Nu ai cum sa stii, de aia e bine mereu sa te protejezi

| unanonim34gfd explică (pentru Adry05):

Și chiar dacă te protejezi poți contracta o boală venerică gravă, întrucât există boli cu transmitere sexuală care se pot transmite chiar și prin folosirea prezervativului, ca în cazul HPV-ului. De aceea mulți promovează monogamia și încearcă să le convingă pe tinere să nu-și mai desfacă picioarele prin toaletele cluburilor, la orice făt frumos întâlnit...Dar din păcate, foarte puține sunt femeile tinere care cunosc bine bolile cu transmitere sexuală și știu care sunt consecințele acestora...

| Adry05 a răspuns (pentru unanonim34gfd):

Asa-i, dar impotriva lor prezervativul e cea mai sigura metoda dintre toate. Acum ca nu trebuie sa te culci cu primul aparut in cale ar cam trebui sa fie de la sine inteles.