| datesraluca a întrebat:

Cum iti dai seama cand ajungi la orgasm? Suntem amandoi incepatori si nu avem experienta deloc... ce este orgasmul de fapt? Ce e de facut pentru a avea o viata sexuala mai buna?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oragsmul este descris diferit de diversele persoane. Cei mai multi il simt ca pe o mare eliberare foarte foarte placuta, spre care te indrepti progresiv in timpul actului sexual. Pentru a afla ce este orgasmul, o mare importanta o are masturbarea care este normala in adolescenta. Prin masturbare, o persoana simte primele orgasme, afla ce ii place si cam care este calea catre orgasm (care difera la fiecare). Adica, de exemplu, eu trebuie sa ma ghemuiesc, sa ma strang ca sa am orgasm, sau macar sa schitez acest gest. Daca nu stii asta incercand cu rabdare in intimitate cu propriul tau corp, e foarte greu sa ai o viata sexuala armonioasa si satisfacatoare.
In ceea ce priveste relatiile sexuale, foarte important este sa nu "vanezi" orgasmul, sa nu fii obsedata de el. E important ca ambii parteneri sa se abandoneze, sa renunte la prea multe rationamente, sa urmareasca doar sa ofere placere celuilalt. Din experienta mea, atunci cand faci dragoste complet daruit, fara rezerve si inhibitii, cautand sa oferi totul celuilalt, apare si satisfactia ta. Trebuie putina rabdare si intelepciune la inceput. Sa stiti ca o ratare sau lipsa unui orgasm nu sunt capatul lumii. Ca vei mai avea sute de acte sexuale, unele mai bune, unele mai proaste si daca nu faceti o tragedie din fiecare ratare, data viitoare va fi cu certitudine mai bine.

| bluerose a răspuns:

Crede-ma, o sa-ti dai seama... happy

| Ciupy_2848 a răspuns:

Sfatul meu: luati la bord 1-2-3 sticle de vin si crede-ma ca te vei simti al 9-lea cer.
Crede-ma ca atunci o sa-ti dai seama happy.
Atentie! Sa nu beti pana dati in coma alcolica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raluk a postat cineva dupa tine doua sau trei postari mai sus.vezi raspunsurile acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dati-i carbuni caci nu pot acoperi nici cu o mie de vorbe ce ve-ti simti.