| cinevainpanamea a întrebat:

Cum pot avea o personalitate mai puternica?
adica sa am curajul sa spun in fata tot ce nu`mi convine chiar daca ar exista pierderi.
de exemplu nu am decat o singura prietena adevarata, restul cu care ies ies pentru ca iese prietena mea cu ei. Si cand ne certam eu tac si inghit tot ce imi zice cu toate ca si mie imi vine sa ii spun multe, dar mi`e frica ca o sa ne certam de tot si n`o sa mai fim prietene si nu vreau sa fiu singura de tot straight face
sau cu iubitul meu... ne certam mereu in ultimul timp din vina lui dar el zice ca e vina mea si eu la fel, tac si inghit pentru ca mi`e frica sa nu il pierd pentru ca tin ff mult la el...
anul viitor voi intra la liceu si nu stiu daca o sa imi fac prieteni acolo. adica eu sunt mai timida si mi-e fff rusine sa ma bag in seama cu altii...
vreau sa fiu mai puternica sad

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Trebuie sa inveti sa spui exact ce simti. Nu te astepta sa spui peste noapte totul, exerseaza incet, cu pasi marunti. E important sa comunici bine cu cei din jurul tau, nu e ok sa tii totul in tine(si eu mai am obiceiul asta), dar cand, la un moment dat, se intampla sa fii atat de nervoasa incat sa "versi" tot ce ai tinut in tine atata vreme, toate gandurile si nemultumirile tale conservate, o sa vezi ca o sa fie urat, va suna a repros, desi tu te`ai descarcat dupa o perioada lunga de "tinut in tine". Asa ca mai bine spui nemultumirea exact in momentul cand te deranjeaza ceva.

5 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Asa eram si eu inaintehee hee si pot sa zic ca am pierdut multe cu timiditatea asta exagerata!

In primul rand fi mai detasata si fi sigura pe tine in orice faci, indiferent daca gresesti sau nu! Fi tu orice ar fi!

In al 2 lea rand, daca o sa incepi sa acuzi si tu, sa ripostezi, ai grija sa nu cazi in extrema cealalta ca asa am patit si eu si am devenit o certareata la orice prostie...si asta nu e bine deloc, iti formeaza un caracter urat!

Deci: Incredere si Dezinvoltura!

Adu-ti aminte ca tu esti cea mai importanta persoana din viata ta!
Tu esti mereu pe primul loc!

Daca ceilalti nu te accepta si in postura de ''fata (mai) rea'' atunci inseamna ca nu te merita. Tu i-ai invatat asa, prost ce-i drept- tot tu trebuie sa ii schimbi!

Fi tu mereu ca viata e scurta rau!

| Dan a răspuns:

Tu trebuie sa decizi ce vrei, sa devii o femeie slaba sau puternica.Eu iti dau un sfat, fii perseverenta in tot ce faci si vei vedea cum esti cu adevarat.Noroc si succes in live! happy

| Sin a răspuns:

Asta vine din interior, nu poti sa inveti de la cineva.Doar tu te poti impulsiona sa devii mai puternica.

| xxxxxxxxxxxx a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema ca si tine... Tot asa aveam o prietena foarte buna si ma temeam sa n-o pierd asa ca nu vroiam sa ma cert cu ea. Ea stia asta asa ca profita din plin. In clasa a 8a n-am mai fost asa de apropiate pentru ca ea a vrut sa stea cu o alta fata in banca. Asa ca m-am imprietenit cu noua mea colega de banca si cu alte fete din clasa. Am cunoscut multe persoane noi pentru ca nu am mai fost "in umbra" acelei fete si am devenit mai populara. Nu m-am certat cu ea, ci am ramas prietene si acum cand scoala s-a terminat vorbesc incontinuu cu ea la telefon si iesim in oras, si suntem cele mai bune prietene din nou. Cu fata cu care s-a mutat nici nu mai vorbeste si totul a revenit la normal. singura diferenta e ca eu am ramas cu prietenele pe care mi le-am facut si sunt mai sociabila. Acum intru la liceu si ma tem pentru ca si eu sunt timida dar totusi incerc sa fiu increzatoare in mine. SA stii ca de abia acum mi-am dat seama ca nici ea nu vroia sa ne certam si nu vroia sa ma piarda. dar isi permitea sa se certe cu mine pentru ca stia ca nu ma va pierde. Eu te sfatuiesc sa nu mai fii asa de fricoasa si sa ii spui prietenei tale ce ai pe suflet pentru ca nu te va lasa de una singura. Poate va fi ea suparata 1 2 zile dar ii va trece. Are nevoie de tinewinking Cat despre socializare nu iti trebuie decat putina incredere in tine si gandeste-te ca daca gresesti nu va fi sfarsitul lumii si se va trece cu vederea. te pup si iti urez succeswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand tie nu prea iti pasa de persoane, tie ti-e teama sa fii singura. nu pentru altcineva faci compromisuri, le faci pentru tine. asa ca ceilalti nu pot fi vinovati (cel putin pentru asta). nu se poate sa te duci la piata si sa cumperi un kilogram de "puternicie", ori te decizi sa fii ori las-o balta