| loveany a întrebat:

Cum pot rezista cand e departe? Sotul meu a trebuie sa plece cu contract de munca in straintate si mi-e foarte greu fara el. A trecut doar o luna si jumatate si contractul este pe 2 ani. Va veni de 3 ori pe an cate o saptamana sau ma voi duce eu acolo dar este greu. Nu avem inca copii si locuiesc cu parintii mei momentan de cand a plecat. In fiecare zi mi-e greu sa merg mai departe. Mi-e foarte greu sa-mi continui activitatile pe care le facem inainte sa plece si sunt foarte depresiva. Ce ma sfatuiti sa fac? Cum sa rezist fara el atata timp?

6 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Muta-te si tu sau distreaza-te pe-aici.

| mona a răspuns:

Nu am fost in situatia ta inca dar banuiesc prin ce treci, de fiecare cand cazi in starea asta de depresie ar trebui sa fi tare si sa te gandesti ca daca a facut asta, a facut o pentru voi, sa va fie mai bine, e vorba numai de 2 ani vsi oricum va vedeti cum ai zis de 3 ori pe ani[de cat deloc e mai bine si asa]roaga-te sa fie sanatos si sa si duca pana la capat contractul si sa se intorca acasa, daca in tara noastra draga erau conditii bune de trai fi sigura ca nu pleca dincolo

| loveany explică (pentru mona):

Ms mult Mona pentru sfat. Da ai dreptate, din pacate serviciile din Romania nu-ti ofera posibilitatea sa-ti cumperi o casa si sa faci o nunta.Noi ne-am casatorit doar civil, am locuit 2 ani cand la parintii lui cand la ai mei. Dar discutiile nu au intarziat sa apara si ajunsesem ca uneori sa ne certam intre noi din vina parintilor. Atunci am decis impreuna ca este momentul sa plece.Ne iubim foarte mult si el este foarte hotarat sa stranga bani si sa ne luam macar o garsoniera dara care sa fie numai a noastra. Cateodata ma gandesc sa nu pateasca ceva pentru ca munceste 10-12 ore in fiecare zi. Are posibilitatea sa-si ia liber de 4 ori pe luna dar ar pierde 200 de euro si nu vrea. Ma tem pentru el si mi-e foarte dor de el. Abia astept sa-l vad in august.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna cred că vă este greu fără el, dar gîndiți vă că a plecat la muncă deoarece aici in țară este foarte greu, trebuie să vă găsiti o ativitate, ca timpul să treacă repede, știu e foarte greu, dar poate dacă lui îi merge bine acolo, vă ia cu el, momentan poate că nici el nu știe cum va fi acolo, ce vîrstă aveți? Fiind proaspăt căsătoriți sau fiind tineri este normal să vă fie greu fără el, dar trebuie să face ți un efort să vă obișnuiți. Iar in ceea ce priveste starea sănătății ave ți grijă, depresia este o boală care ne tratată conduce sigur la sinucidere. Nu lăsați gîndurile negre să pună stăpînire pe dvs, face ți ceva, nu stati acasă să plînge ți după soț, implicati vă in activități, poate sînte ți la facultate, sau la servici, lărgiți vă cercul de prieteni, nu stați singură. O zi superbă vă doresc. Cristi.

| loveany explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc pentru sfaturi. Eu am 27 de ani si am un serviciu stabil, fac ceea ce imi place de 5 ani si din punct de vedere financiar este ok avand in vedere salariile din Romania. Suntem proaspat casatoriti si nu ne-am despartit nici o zi in cei 3 ani de cand suntem impreuna. Nu ma gandesc sa plec acolo pentru ca nu pot renunta la jobul meu care imi ofera satisfactie pe plan profesional. Dar este foarte greu. Desi am mai tot timpul ocupat sunt momente in care nu ma pot concentra si devin trista si melancolica. Ma apuca disperarea de cele mai multe ori si nu stiu daca voi rezista atat timp fara el. O sa incerc sa ies mai mult din casa desi fara el nu prea ma trage inima. Multumesc inca o data pentru sfat. O zi buna va doresc.

| camelia17 a răspuns:

Eu sunt de parere ca 2 ani inseamna foooooarte mult.asa ca stand atat de mult despartiti s-ar putea ca reciproc sa ajungeti sa nu va mai iubiti ca inainte sau poate deloc.sau s-ar putea ca, cu timpu (in timp ce el e acolo)sa gasesti o persoana care sa te atraga din punct de vedere fizic si sa te indragostesti fara sa vrei la fel i se poate intampla si lui."ochii care nu se vad se uita"sper sa nu fie si cazul vostru.
ps: daca as fi in locul tau m-as fi dus cu el fara ezitare, si inca mai ai timpwinking