| Vlad162 a întrebat:

Buna TPU, vin si eu cu o nelamurire.
Intrebarea in mare ar fi: daca nu am semnat contractul individual de munca, cel dinainte de angajare, pot oricand sa aleg o oferta mai buna in alta parte, nu?
Povestea sta asa, am 2 oferte de munca, le-am acceptat pe amandoua in paralel sa fiu sigur ca raman in procesul de angajare si astept momentan contractul de angajare de la fiecare. Daca ma decid asupra unui angajator, nu am nicio obligatie fata de celalalt nu? Chiar daca am fost de acord cu oferta lui initiala si am zis sa merg mai departe, dar fara sa semnez contractul? Gen sunt liber sa ma decid sa renunt in orice moment atat timp cat nu s-a semnat niciun contract?
Multumesc, astept raspunsurile voastre si dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai semnat un contract individual de munca nu esti angajat legal, asa ca poti renunta fara nici o problema.

| Vlad162 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar daca mi-am exprimat acordul cu oferta lor initiala, nu? Ei ziceau ca oferta aia tine loc de precontract, daca exista asa ceva, dar nu de contract oficial, ma gandesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vlad162):

Nu exista precontract in angajarea in munca, Codul muncii prevede doar contractul individual de munca si acesta trebuie incheiat inainte de a incepe munca, incheierea presupune ca ambele parti, angajator si angajat, si-au dat acordul prin semnarea contractului.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| mihai69 a răspuns:

Da, e ok.
Deși corect ar fi fost să le fi spus că ai și alte oferte.

| anonim3248 a răspuns:

Acum tu nu ești angajat nicăieri.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Poate nu te cheamă nici unul să te angajeze.

| adryang78 a răspuns:

În principiu, da, ești liber să decizi, dacă înțelegerea a fost doar verbală. Totuși, nu e ceva ce nu înțeleg - ai început deja să lucrezi? Sau doar ai trecut de faza interviului și doar ți s-au prezentat ofertele?

| Vlad162 explică (pentru adryang78):

Sunt doar in faza de interviu si oferta, n-am inceput lucrul

| adryang78 a răspuns (pentru Vlad162):

Am înțeles. În cazul ăsta, n-ai nicio obligație față de vreunul dintre potențialii angajatori. Alegerea îți aparține.
Succes!

| Drake21 a răspuns:

Aiurea daca ti ai dat cuvantul la un om si te duci in alta parte, acum alegi ce e m ai bine pentru tine

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Trebuia sa spui ca dai raspunsul in 4-5 zile ca te gandesti, dupa spui sa pluseze ca sa semnezi

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Faci un contract din ala bengos ca managerii, ce e semnat nu e minciuna

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Sa fii singurul care ia si bonuri de masa din toti angajati, acum nu stiu cu ce firma negociezi dar contractul il modifici tu, daca vor o valoare la ei, si lucrezi si tu m ai cu spor