| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot să mă las de masturbare? Am 18ani.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Simplu: intelegand logic si serios ca masturbarae excesiva este daunatoare sanatatii si psihicului, dar poti sa fii destul de safe daca o faci maxim de 2-3 pe saptamana.

| mihai69 a răspuns:

Îmbătrânind. După o anumită vârstă, libidoul scade spre zero. Abia atunci scapi.

| doctorandus a răspuns:

Ce vrei tu nu este normal din punct de vedere psihiatric. Discuta cu un psihiatru despre asta.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca ai voința tare, da!
Alții s-au lăsat de fumat fara ajutor, cu masturbarea e mai greu, dar se poate! Se poate orice daca ai voința!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! Masturbarea nu este o problema atat de mare, atata timp cat o faci cu o oarecare masura. Daca o faci super des, pierzi testosteron si multe minerale din corp. Problema este pornografia! Nu te mai uita la astfel de filme pentru ca iti prajeste creierul. Sunt zeci de milioane de barbati care au probleme serioase din cauza asta, altii chiar au fost parsiti de neveste pentru ca nu mai puteau avea o erectie. Creierul tau este fraged pentru ca esti foarte tanar, si vei considera ca femeile trebuie sa arate si sa se comporte ca alea din filme. Ceea ce este total fals. O femeie normala nu este ca aia din filme, si nici nu trebuie. Este perfect normal sa fie un pic mai grasuta sau poate sa fie super skini, sa aiba celulita, sau sanii mici. Suntem oameni si nu suntem perfecti. De asemenea, femeile in general nu vor, ce vezi tu acolo. Unele vor mai lent cu afectiune, preludiu, la unele le place anumite chestii si la altele nu. Din nou zic, suntem oameni si suntem diferiti. Insa daca tu te uiti non stop la filmele alea, vei asocia imaginile de acolo cu excitarea, creierul tau va fi setat astfel, si cand vei vedea in irl o fata dezbracata, creierul tau nu va da comanda penisului sa se ridice, pentru ca fata nu indeplineste acele satandarde nerealiste cu care a fost invatat. Daca social media a distrus creierul femeilor, porrrnografia a distrus creierul barbatilor. De aia o gramada de fatalai nu mai pot satisface o femeie adevarata si prefera sa dea bani la distrusele alea de pe only fans. Cauta pe Youtube si pe net, efectele devastatoare ale pornografiei, asupra creierului. Ai doar 18 ani, nu stiu daca poti renunta la manuela, este ft greu, nici eu la 36 nu pot. Dar poti renunta la pornoșaguri.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Filmele alea sunt povesti creepypasta, iar autorii lor sunt bolnavi psihici.

| DomnulPoliticos a răspuns:

Tăiem cuculetul

| EzSimple a răspuns:

Te apuci de fumat

| unboschetar69 a răspuns:

Iti tai scula jos

| gregorbosu a răspuns:

Fa ceva cu viata ta