| cristinabab a întrebat:

Cum pot sa scap de dorinta de a stii mereu ce face iubitul meu? Am mereu senzatia ca daca nu raspunde imediat la mesaje sau spune ca nu poate raspunde la telefon, el de fapt ma inseala

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Cat timp aveti impreuna? Eu recomand mers la psiholog pentru ca, probabil, frica asta irationala si implicit nevoia obsesiva de control, declansata de precedenta, sunt formate din trecut, de obicei din relatia cu parintii, iar in prezent s-au declansat. Daca alegi sa nu faci nimic, lucrurile acestea negative se vor proiecta si pe alte relatii, distrugandu-le.

| cristinabab explică (pentru dullcat):

Multumesc. Nu am mers niciodata la psiholog si am cumva o atitudine negativa fata de ideea asta, fara ceva rational la mijloc. Cu parintii am avut si am o relatie normala, nu am mai fost niciodata atat de geloasa, ma macina pur si simplu ideea ca el discuta cu alte fete

| dullcat a răspuns (pentru cristinabab):

Sa mergi la psiholog nu inseamna ca esti nebuna de legat, asa cum cred, in mod eronat, romanii. Faci cum doresti.

9 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Nu ai ce face, asa esti tu construita. Vei scapa de problema asta doar atunci cand nu vei mai fi indragostita de el.

| dullcat a răspuns (pentru wildthing):

Ba are ce face, iar trecerea cu vederea, ca asa e,, construita", e o abordare la fel de toxica precum actiunile lui OP in sine.

| wildthing a răspuns (pentru dullcat):

Nu, toxica e moda asta de a merge la psiholog pentru orice c@c@t. Nu e nimic in neregula cu atitudinea ei. Chiar e sanatos intr-un cuplu sa nu ai incredere oarba in partener. Nici sa ajungi la extreme, dar increderea oarba e pura prostie. Nimeni, absolut nimeni, nu e mai presus de orice dubiu. Daca vrei sa ai incredere totala in partener, be my guest, dar nu trimite la psiholog pe cineva care nu are.

| dullcat a răspuns (pentru wildthing):

Reciteste ce a scris OP, in caz ca ai ratat cuvantul, mereu', scris de doua ori.Gelozia in cantitate infima este sanatoasa, insa cand apare mereu e grav si atat, fara alte discutii, mai ales daca partenerul/partenera nu ti-a oferit vreodata motiv sa te comporti asa.Nu a zis nimeni de incredere oarba, deci repet, citeste din nou.Iar sa stii mereu ce face iubitul/iubita 24 din 24, ca altfel ai impresia ca te inseala(de parca in acest mod nu poate sa te insele oricum, daca asta vrea), inseamna ca te-ai apropiat extrem de periculos de eticheta de, control freak' sau chiar ai capatat-o.

| RAY a răspuns:

În iubire ori ai credință bazată pe nimic ori stai singura,nimeni nu îți garantează că tipul nu te înșeală și invers e valabil, iubirea e o credință, o iluzie, o auto amăgire, speranțe false

| Xox0 a răspuns:

Iti gasesti un hobby

| Alecsandru322 a răspuns:

Asta e boala grea. Dar îți va trece o data cu timpul și iubirea