| alexandra_6251 a întrebat:

Cum pot sa scap de o sarcina nedorita? Sa intamplat accidental! nu le pot spune parintilor! au trecut 3 zile de la actul sexual! exista ceva pastile care pot intrerupe sarcina? multumesc!

Răspuns Câştigător
| catthshshshs a răspuns:

Nu ai de unde sa stii daca esti ori nu insarcinata dupa 3 zile si ar fi bine sa nu te mai panichezi atat.La trei saptamani dupa contact fa un test de sarcina ca sa fii sigura.Pe viitor fii atenta si protejeaza-te.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la ginecolog maine dimineata la prima ora. Exista niste pastile care pot intrerupe sarcina in primele 72 de ore, dar care au foarte multe reactii adverse si nu sunt intotdeauna eficiente. Prin urmare, iti pot fi recomandate numai de ginecolog.

| Anca a răspuns:

Pai stii sigur ca ai ramas insarcinata? Dupa 3 zile nºai cum. Poate nu esti.

| tyana a răspuns:

Pastila de"a doua zi" este o metoda contraceptiva de urgenta dar se ia la cel mult 72 de ore de la sfarsitul actului sexual. Tu stii mai bine cand s-a intamplat"accidentul". Probabil e tarziu asa ca mai bine intreaba la farmacie sau un ginecolog.Nu lua pastile de capul tau fara sa ai informatii suficiente.

| Sara2 a răspuns:

Cam tarziu te-ai trezit! trebuia sa iei repede pilula de a 2 zi era valabila 72 ore (exact 3 zile) acum nu-si mai are rostul, trebuie doar sa astpti si sa faci un test

| marsy a răspuns:

Fa ce spune Brigaela, sint de acord cu ea...

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu lua pastile de capul tau! consulta un medic ginecolog!

| carmin a răspuns:

Du-te la doctor si spune ce ai patit si o sa iti dea/ recomande mifepriston si misoprostol.Adica iti va da sa faci un avort medicamentos.Bafta.

| multimoak a răspuns:

Pilula de a doua zi care este valabila doar la maxim 72 de ore de la momentul actului sau avortulwinking

| scarly86 a răspuns:

Esti sigura ca esti insarcinata? ti a intarziat menstruatia cu mai mult de o saptamana? ti ai facut 2 teste de sarcina? daca ti se confirma, te sfatuiesc sa mergi la un medic ginecolog, sa ti programezi o intrerupere de sarcina, in nici un caz sa iei medicamente/alte prostii.iti pui in pericol viata, pot sa apara complicatii, de la sangerari masive, la imposibilitatea a nu mai putea face copii atunci cand ti i doresti la deces. daca esti minora si nu le poti spune parintilor, cineva trebuie sa mearga cu tine la cabinet, un adult si sa si asume responsabilitatea. te costa totul pana in 2 milioane, nu te doare si macar esti sigura apoi ca esti sanatoasa.

| puiuc a răspuns:

Da sunt pastile se numeste PASTILA DE A DOUA ZI si o gasesti la farmacie ii in jur de vreo 80 de lei. Sper sa iti fie de ajutor succes

| nastita a răspuns:

Daca au trecut abia trei zile poti sa bei asa pastile Mifegriston ajuta sa scapi de o sarcina nedorita!

| InGeRaSh FitZoS a răspuns:

Nu cred. dar am citit undeva ca poti face avort spontan daca umblii cu manurile in apa rece sau ceva de genustraight face ceteste pe net xoxox

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar costa 50 lei intrebi la farmacie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da intrebi la farmacie si te va ajuta.

| ionutz_7058 a răspuns:

In primul rand trebuia sa ii spui baiatului sa se protejeze, si eu am o prietena care a fost in aceeasi situatie ca tine si a trebuie sa avorteze... si sa nu le spui prietenilor tai despre asta deoarece aceasta conversatie se poate extinde pana la urechile parintilor tai. P. S. asa a patit acea prietena a mea (minora)

| arina_2679 a răspuns:

Nu iti poti da seama in 3 zile ca esti insarcinata, abia dupa o luna poti sa iti faci griji