| zelinka a întrebat:

Buna am nevoie de sfaturile voastre va rog sa ma ajutati
sunt minora inca dar acum sunt intr-o situatie complicata nu stiu ce sa fac sa scap de sarcina nedorita
au trecut 11 zile de la contact sexual
ieri dimineata am facut un test si este pozitiv ce pot face fara sa ajung la avort chirurgical? va rog urgent ce pastile pot bea sa scap de aceasta sarcina?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sarcina nu e matreata, nu poti scapa de ea. Mergi la ginecolog insotita de un parinte, este posibil sa poti face un avort medicamentos (desi la varsta ta si fiind la prima sarcina, e rar recomandat). Nu poti bea tu nimic ca sa omori copilul, corpul tau este foarte inteligent si iubitor, il va proteja din rasputeri.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i mamei!

| corbulalbrosu a răspuns:

Intreruperea de sarcina poate fi efectuata numai de catre un medic ginecolog care trebuie sa te examineze in prealabil pentru a stabili in mod foarte precis existenta si varsta sarcinii. Intrerperea de sarcina poate fi efectuata numai dupa ce sarcina va avea varsta minima de 5 saptamani. Intreruperea de sarcina fara instiintarea parintilor devine posibila numai in cazul in care ai implinit varsta de 16 ani, in baza legii 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, in cadrul careia la Capitolul III intitulat : Acordul pacientului informat; sunt precizate prevederi care se refera la varsta minorei careia urmeaza sa i se intrerupa sarcina dupa cum urmeaza; Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Insa cu toate acestea minorele isi pot exprima si da consimtamantul in privinta efectuarii avortului consimtit in absenta parintilor sau a unui reprezentant legal, in urmatoarele cazuri si anume :
a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;
b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta.....de peste 16 ani. Pe baza acestei portite a legii, daca minora cu varsta de 16 ani impliniti doreste sa faca o intrerupere de sarcina, avortul se poate face legal, fiindca medicul nu este obligat sa ceara prezenta unui parinte. Si chiar mai mult de atat, in baza confidentialitatii actului medical care reprezinta o masura a respectului fata de pacient, anuntarea parintilor de catre medicul respectiv privind efectuarea avortului ar fi ilegala si s-ar putea solda cu repercursiuni in instanta de judecata, in absenta consimtamantului pacientei. In concluzie trebuie sa ai minim 16 ani impliniti pentru a putea intrerupe sarcina fara instiintarea parintilor. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu ai ce face, cu excepția avortului chirurgical.
Asta ca să știi pe viitor că s-a inventat prezervativul, că de abstinență se pare că nu ai auzit.

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se face la 21 de zile de la ultimul contact sexual si nu la 11 zile cum l-ai facut tu. Deci, repeta testul la 21 de zile si acela va fi un rezultat concludent in ce priveste sarcina de care vorbesti.

| Kimball a răspuns:

Pe DeepWed erea o faza cum poti scapa de sarcina tot ce trebuia sa faci errea sa-ti bagi apa in vagin si faceai avort spontam chestia e ca trebuia sa bagi 5-10-15 ml de apa in fiecare zii timp de 15 zile doza de apa crestea in fiecare zi dar nu mai stiu cu cathappy

| MissMoon a răspuns:

Cel mai important este sa discuți cu părinții tai dar nu uita, decizia este a ta dacă vrei sa păstrezi sau nu sarcina. Avortul este o decizie ce te poate urmării toată viața.Decizia este a ta! Sanatate.

| Mari97 a răspuns:

Sunt niste pastile speciale care opresc cordonul ombilical sa mai transmita nutrienti la copil si se face avort spontan. Sunt foarte greu de procurat fara prescriptie medicala. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parinti tai.