| LoveUbutUdontCare a întrebat:

Cum pot sa trec peste o despartire dureroasa? ...Sunt fata, am 20 de ani, sunt o persoana tare, dar foarte sensibila (si in astfel de situatii sunt extrem de vulnerabila)...
Am avut o relatie de un an si 2 luni cu un baiat. M-a iubit enorm, 6-7 luni a fost perfect. Apoi au mai intervenit neintelegeri, iar in ultimele 2 luni au existat doar certuri. Eu il iubesc nespus de mult, dar am realizat, si mi-a confirmat si el ca nu mai simte la fel pentru mine. A spus ca e confuz: nu stie daca ma mai iubeste putin, sau deloc. E prea dureros sa fii intr-o relatie, si sa vezi cum celalalt devine rece, indiferent, si te uita. A fost prima mea iubire adevarata. Am mai suferit dupa alt baiat, dar asta e prima relatie de lunga durata, si in care m-am implicat total. A devenit totul pentru mine (din pacate)
Ce sa fac sa nu sufar, sa imi treaca mai usor? In fiecare clipa ma gandesc la el, mi-e dor de vocea lui, imi amintesc momentele frumoase cu el.e groaznic.
Va rog, un sfat.
Cu ce am gresit eu? De ce a incetat sa ma iubeasca? I-am oferit tot. Am vrut sa fie o relatie minunata. Nu s-a putut sad

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Asa ma enerveaza unele fete de aici care nu stiu cei iubirea dar spun ca iubesc, in scimb tu chiar ai iubit si nu meritai asa ceva, va urma poate cea mai groaznica parte din viata ta daca chiar ai iubit cu adevrat vei avea astfel de experiente
stari de tristete din senin
strari de plans necontrolat
vise cu persoana iubita
poate si se va intampla sa il vezi in alti baieti la propiu
amintirile cu el vor trece greu
acum cu uitarea e foarte greu pentru ca te-ai dedicat foarte mult, dar in timp 5, 6 luni i vei uita iubirea, dar niciodata persoana iubita
nici eu nu credeam ca exista iubirea pana n-am dat de suferinta ei, mi-am pierdut increderea in fete dupa experienta traita
nu ai gresit cu nimic a fost iubire sincera, unele persoane dupa o vreme nu mai iubesc ca la inceput

| LoveUbutUdontCare explică (pentru RAY):

Multumesc mult. Sper sa treaca in 6 luni ...cum zici tu. La cum ma simt acum am imprsia ca nu va trece o viata. Nu stiu daca o sa mai iubesc pe altcineva. Iniante chiar eram optimista, spuneam ca daca ne vom desparti, voi putea iubi si o alta persoana, dar acum, cand sunt in situatia asta...parca mor in fiecare clipa

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E normal sa suferi dupa o despartire si nu cred ca il vei uita cat ai bate din palme, daca a incetat sa te iubeasca inseamna ca asa a fost sa fie, nu neaparat trebuie sa fi tu de vina

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Daca la 20 de ani te plafonezi deja e grav, tuu sunt atatia baieti, nu mai fi asa slaba si invata sa nu te mai implici sufleteste

| LoveUbutUdontCare explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Numa raspunsuri idioate dai? Ori ai maxim 15 ani, ori esti vreo persoana insensibila, sau care nu a iubit niciodata. Multumesc pentru nimic

| grab a răspuns:

Nu a meritat nimeni funda pana acum? happy
vrei un raspuns de la mine pentru o funda? eu cred ca pot.

| dragodana a răspuns:

Salut! Te intelg perfect. Iubirea moare in chinuri groaznice, deci, doare ca naiba.Iti recomand iesirile cu amicii sau ceva care te relaxeaza si-ti ia gandul de la el.Jocuri pe pc sau filme(nu de dragoste ca e mai rau).

| e1xtz a răspuns:

happyindiferent ce ti-am spune noi aici, nu va schimba ceea si cum te simti acum.Stiu,adormi gandidu-te la el..dormi agitata si suparata, te trezesti si in urmatoarele 5 secunde te gandesti la el.Probabil majoritatea cu o varsta peste 20 si am trecut prin asta.Nu ai ce face decat sa treaca de la sine cu timpul, sa nu ai contact cu el deloc. sa ai cat mai multe activitati ca sa nu iti mia stea capul la asta, si poate in viitor ai noroc sa nu o mai patesti, ca tare aiurea este sa suferi din lovesad

| BSwwatch a răspuns:

Trebuie sa-ti controlezi emotiile,gasete-ti ocupatii,nu sta si te gandi la ce-a fost ce-ai pierdut,de ce mie?,cu ce-am gresit? etc,toate chestiile aceste nu fac altceva decat sa amplifice starea de vulnerabilitate si compatimire fata de tine,fata de el,iesi din casa,nu sta singura,iesi cu prietenii des, ocupatia psihica va atenua durerea, gandeste-te si la partile lui negative, la cuvintele care te-au facut sa suferi in decursul relatiei, asa atenuezi durerea sufleteasca.Si legat de intrebarea pe care ti-o adresezi tie, ai gresit daruiind tot pentru putin, Ia-o ca pe o experienta neplacuta, experienta va contribuii la urmatoarea alegere.Capu-l sus!

| IREros a răspuns:

Iubirea pierduta e o boala incurabila, daca chiar l-ai iubit nu o sa il uiti niciodata, asta nu inseamna ca nu o sa te indragostesti din nou. Nu ai cum sa treci peste asta singura, e imposibil sa nu te gandesti la asta, fa in asa fel incat sa nu mai ai timp de tine, scoala, iesit in oras, munca, mergi la sala, fa orice numai sa nu stai singura.

| LittleKaneki a răspuns:

Ii dai flash si treci prin smoke =]] am trecut si eu nu e greu dar o sa uiti