| Victorita15 a întrebat:

V-as ruga sa-mi cititi mica istorioara. Am avut o relatie de 2 luni cu un baiat, aproape 3. Acum o saptamana el s-a despartit de mine, prin intermediul unui mesaj. De atunci nu am vorbit, doar in ziua despartirii am vorbit pe facebook. Totusi am vazut postari ale diferitor fete in care era si el inclus, ba chiar si o poza cu o alta fata (chiar in ziua in care ne-am despartit). Peste 3 zile, el deja a pus eveniment pe facebook - cum ca ar fi intr-o relatie. Nu stiu daca e adevarat sau nu. Cert e faptul ca mie imi este foarte dureros. Sufar mult, in timp ce el se distreaza. Ideea e ca a fost prima mea relatie. Dar nu pot sa spun ca a fost o relatie frumoasa. Da, au fost momente frumoase, dar nici pe departe nu a fost relatia pe care mi-o doream eu. Au fost certuri, neintelegeri, in 2 ieseam foarte rar, de obicei ieseam cu prietenii lui, se comporta cam urit cu mine, isi permitea sa ma numeasca. Semne de atentie, cum ar fi un banal buchetel de flori sau o ciocolata NU au fost niciodata. Nu imi facea niciodata complimente, in oras nu ma lua cind iesea cu altii. El iesea si cu alte fete uneori. Am incercat sa schimb relatia, sa fac sa fie mai bine, am inchis ochii la tot ceea ce ma afecta foarte mult. Prieteni nu am. Acum ca ne-am despartit mii foarte greu, cu toate ca relatia nu a fost tocmai buna. Mii trist, singur, sunt deprimata, disperata. Unicul lucru care il vreau este ca lui sa-i para rau ca m-a lasat. Vreau din tot sufletul sa regrete.
Ce sa fac ca sa-mi fie mai usor sa trec peste despartire? Ce sa fac ca sa nu mai sufar?

13 răspunsuri:
| Astaeparereamea a răspuns:

De regretat o sa regrete doar atunci cand are sa te vada cu alt baiat, am sa te rog ca pe viitorul baiat sa-l "citesti" mai mult de 3 luni de zile si pe urma sa-l numesti amic, gandeste si cu capul, nu doar cu inima

| sofisis a răspuns:

Uf, prima dezamagire.
STIU ca prima reactie este dorinta de razbunare. Nu o face. El nu va regreta ca nu mai e cu tine si tot tu o sa te simti aiurea. Stiu ca e dur ce spun dar asta e adevarul.
La varsta voastra atasamentul fata de alte persoane este destul de trecator. Bucura-te de ce a fost, atat cat a fost si gata.
Nu il mai urmari pe site-uri de socializare. Sterge-i numarul de telefon.
Daca dai nas in nas cu el comporta-te normal, ca si cum ti-ar fi un cunoscut, vecin, coleg etc. In nici un caz nu fi rautacioasa cu el. Dar nici sa para ca il adori. Trebuie sa te comporti fix normal, asa cum ai face-o cu oricare alt baiat.
O sa iti treaca si tie destul de repede. Iesi cu prietenii, distreaza-te, du-te la bunici la tara, ocupa-ti timpul cu activitati.

| Victorita15 explică (pentru sofisis):

Nu vreau sa ma razbun sau sa-i fac vreun rau. Doar vreau in adincul sufletului sa-i para rau ca s-a comportat asa urit cu mine. Multumesc de sfaturi! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, faptul ca el regreta sau nu pe tine nu te ajuta cu nimic. Chiar daca va dori sa se intoarca la tine, nu merita sa il accepti. Fa-ti o prietena, iesi, distreaza-te si eventual pune si tu o poza in care esti zambitoare. Daca el se comporta asa, ar fi trebuit sa stii ca relatia avea sa se rupa intr-o zi. Incearca sa vezi partea pozitiva, adica, ca nu vei mai pierde timp cu el si ca urmeaza sa iti gasesti un baiat care sa te merite. Nu mai permite la nimeni sa te trateze asa, daca nu te respecti tu nu te respecta nimeni!

| Victorita15 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate ca trebuie sa ma respect pe mine, o sa tin cont de asta. Multumesc enorm! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru nimic happy

| Sadop a răspuns:

El nu își va da seama acum că poate a greșit că s-a comportat așa cu tine, dar când va da peste o fată care nu va închide ochii nici pentru cea mai mică greșeală, își va aminti de tine.
Nu trage de această relație aiurea fiindcă vei avea numai de suferit.
Gândește-te mai întâi dacă merită sau nu.
Dacă crezi că da, vorbește cu el, dacă nu, uită-l.
Eviă-l și ocupă-ți timpul cu altceva.
Fă-ți prieteni, citește, mergi cu rolele, cu bicicleta, uită-te la seriale.
Gândește-te că nu se merită și totul e în favoarea ta.
Baftă!

| Ohaithar a răspuns:

Șterege-l de pe facebook, de pe telefon, nu mai merge unde merge el de obicei. Nu te mai gândi la el, e gata. Vorbește cu cei pe care îi ai aproape. Fă o excursie. Citește. Mergi mai departe.

| RaisaPretty a răspuns:

Sa nu te mai gandesti la el si sa il urmaresti pe facebook. Fa ceea ce iti place. Daca e sa suferi din cauza lui gandeste-te la ce rautatu ti-a facut.
Cauta un alt iubit. Cel mai bine este sa nu te razbuni

P.S. Din ce oras esti si cati ani ai?

| Victorita15 explică (pentru RaisaPretty):

Am 15 ani, sunt din Chisinau. Nu vreau sa ma razbun sau sa ii fac vreun rau, doar as vrea, in adincul sufletului, sa-i para rau ca s-a comportat asa urit cu mine. Multumesc de sfaturi happy