Cum poți preveni agresiunea sexuală?

Un copil nu este niciodată vinovat pentru abuzul la care este supus, însă există câteva modalități în care pot fi prevenite astfel de situații:

  • învață faptul ca propriul corp îți aparține și nimeni nu are dreptul să îl atingă fără acordul tău;
  • atunci când un adult îți cere să manifești anumite comportamente cu caracter sexual (săruturi, mângâieri, atingeri), spune "NU!" și anunță o persoană adultă de încredere;
  • nu vorbi cu persoanele necunoscute și nu le urma dacă îți cer acest lucru;
  • învață diferența dintre un secret bun (surpriză) și unul rău (ceva ce ținem pentru noi, dar știm că este greșit și ne face să ne simțim inconfortabil);

Regulile de prevenire se aplică şi atunci când vorbim despre persoane pe care le cunoşti. Chiar dacă le placi şi au autoritate asupra ta, nu au dreptul să te atingă în zonele intime.

CE TREBUIE SA FACI

  • Stabileşte limite - nimeni nu trebuie să atingă părțile tale intime și nimeni nu are dreptul să îţi ceară să îi atingi părţile intime
  • Nu permite unei alte persoane adulte să îţi facă poze în ipostaze indecente. De asemenea, nu îi trimite astfel de materiale, chiar dacă este o persoană pe care o cunoşti.
  • Învaţă să spui NU! Unii copii se simt incomod cu faptul că le spun oamenilor „nu”. E în regulă să îi ceri unui adult să plece, dacă se întâmplă ceva care simţi că este greşit. Dacă îţi este teamă de reacţia agresorului, atunci poţi inventa un motiv plauzibil.

Suntem rezultatul atingerilor trăite. Apără-te de cele nedorite. Apără-te de agresiunea sexuală. Sună la 116111! Scrie la vorbestecunoi@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).                                                        Află mai multe la https://www.116111.ro/AtingeriNedorite/

TPU.ro susține campania “Atingeri nedorite”, organizată de Asociația Telefonul Copilului, cu sprijinul Ambasadei SUA în România.

107 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu dai curs „invitatiilor".

| Emma30555 a răspuns (pentru darrio2007):

Agresiunea e agresiune nu poti da invitații la asa ceva, nu se justifică scuze in ceea ce priveste agresiunea sexuală. Pentru un redus orice poate fi o" invitatie", adica in mintea lui sa fie percepută asa fără ca victima să aibă vreo vina sau sa provoace in vreun fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

In mintea unui psihopat orice poate fi perceput ca o "invitatie". Asa ca singura solutie e sa incetez pur si simplu din a exista.
Poate in loc sa dam vina pe victima, mai bine dam vina pe agresor, pentru ca ei abuzeaza oameni, nu haine.

| Anonim67377882 a răspuns (pentru Emma30555):

Oarecum.
Dar sa zicem ca vine un betiv si se da la tine, tu il mai si numesti in toate felurile. Ca nah trebuie sa te,, aperi' cumva, dupa ala vine si iti da una de nu te mai aduni de pe jos... Si te violeaza.

PS: nu, nu te gandi ca i-au apararea aluia dar zic. Sunt destule tari in gura si nu se gandesc ca dau de unu care e chiar bolnav si le da una.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Emma30555):

Corect. Dar unii inca le cer femeilor "reguli de imbracaminte" pe strada., doar pentru a le face pe plac violatorilor si scursurilor.

| darrio2007 a răspuns:

De acord cu tine intr-o anumita privinta. Dar cand am spus „invitatii" nu m-am referit strict la haine.
Tu de ce te-ai gandit la asa ceva?
"invitatiile" pot fi de diverse feluri. In ziua de azi, multe fete sunt foarte naive, cand li se ofera exact ceea ce viseaza de mult timp. Si nu se mai gandesc la consecinte.
Sau daca este bine sau rau, in ceea ce fac.

| cuvant a răspuns:

Comunica cu oricine dar in momentul in care discutiile devin intime fii precaut sau precauta.
Nu te intalni seara in locuri izolate, roaga pe cineva sa vina cu tine la intalnire daca nu cunosti persoana si incearca sa mergeti in locuri publice.
Corpul e al tau si viata emotionala e a ta. Nu lasa pe nimeni sa se foloseasca de ele.

| ania a răspuns:

Nu te imbraci provocator, nu mergi cu cine nu esti sigur ca e de incredere, nu te imbeti, etc.

| T0T a răspuns:

De acord, dar până într-un punct.
La pubertate toți simt și am simțit dorințe cu caracter sexual, cei mai mulți chiar mai intens decât după trecerea acestei perioade. Cred că fiecare ar trebui să aibă dreptul de a își descoperi și exercita sexualitatea, consimțit desigur. Trebuie să existe niște bariere, însă aceste bariere să nu implice castrarea psihologică sau limite, interdicții „comunistoide". În acest sens educația sexuală e foarte importantă, dar mă îndoiesc că ar fi predată cum mi-aș imagina că ar fi benefic. Ideea ar fi ca educația sexuală să intre în educația socială. Sexualitatea e un nod dintr-un graf complex al individului și al interacțiunii acestuia cu mediul exterior. Cred în libertatea fiecăruia de a își exercita sexualitatea așa cum simte, dar având în minte că unele acțiuni pot avea urmări. Atunci când nu se poate vorbi de vreun context cu urmări negative, barierele nu cred că sunt necesare. Ideea e ca copiii să fie educați să devină responsabili, dar nu prin izolare sau castrare psihologică, ci prin educație corespunzătoare. Cel mai important lucru rămâne: Niciodată nu accepta ceva dacă te face să te simți inconfortabil sau dacă nu simți că vrei cu adevărat acest lucru! Așa ceva nu ar avantaja niciun lucru de bună-credință, sincer. În rest, dacă simți, dă-i drumul! Dar nu face ceva ce te poate costa mai târziu (de exemplu poze - pentru a deveni șantajabil).

| Frank51 a răspuns:

Spray cu piper.

| Goete a răspuns:

Te imbraci decent?
Mai tineti mult intrebarea asta aici? Scoateti ceva nou

| Goete a răspuns:

Stiti ca majoritatea perversiunilor sexuale asupra copiilor sunt comse de persoane cunoscute, sau apropiate lor?
Deci e foarte important sa nu vorbesti cu persoane straine

| CostinAlamariu a răspuns:

Spray cu piper

| Brizbriz a răspuns:

Camere video cu inregistrare continua video SI audio peste tot in firma

asta a fost solutia care a rezolvat DEFINITIV copierea la BAC, nimeni nu si-a mai riscat pielea

"nu" sunt bani pentru asa ceva, atunci la primul raport de hartuire sexuala (raport nu si dovedit) se suspenda licenta firmei, angajatii sunt trimisi acasa in somaj tehnic pana se instaleaza sistemul de inregistrare

| Werrich a răspuns:

In primul rand prin intermediul unor ore de prevenire în rândul elevilor.

| MskDesign a răspuns:

Suni la 112! Cea mai simpla solutie si cea mai legala.

| AliGab a răspuns:

Ca parinte sa ii inveti pe copii normalul si ce depaseste limitele normalului, sa ii incurajezi sa vorbeasca cu tine, sa iti spuna cand cineva ii cere ceva anormal din aceasta sfera. Ca si profesor/diriginte sa vorbesti cu copiii despre acest subiect. Din pacate la noi este inca un subiect tabu si se da vina pe victima.

| Seba2013 a răspuns:

Ceea ce a facut Hercule in a doua munca din cele 12. A ucis Hidra din Lerna.

Platon in Republica spune ca omul este alcatuit:
-De micul om
-Leul
- Si bestia(fiara policefală).

Acest monstru are o mie de capete care se regenereaza si reprezinta hedonismul si voluptatea. Insa daca combatem consumismul si apetitele incesante nu i se mai duplica capetele. Hedonismul se refera la placerile jose si carnale, nu cele superioare ale sufletului si eudaimonice.

Daca nu exista aceasta ostilitate si furoare, omul se salbaticeste. Este indispensabila virtutea si arma cumpatarii. Daca le surfeaza castiga, insa daca se situeaza dedesubtul lor, pierde si se face tiranic.

Galateni 5:16, 17. În Duhul să umblaţi şi să nu împliniţi pofta trupului.
Căci trupul pofteşte împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului;
Galateni 5:23 şi-au răstignit trupul împreună cu patimile şi cu poftele.

| Seba2013 a răspuns:

Rugaciunea. Daca se roaga o sa ii tractioneze mintea. Insa daca nu se roaga o sa ii tractioneze falusul.

| mont a răspuns:

Cele mai importante metode după mine ar fi:
- in caz ca se simte in pericol/e abordat și i se fac avansuri sexuale sa tipe cât poate de tare și sa fuga;
- sa nu țină secret in caz ca cineva încearcă sa ii facă avansuri sexuale sau chiar este abuzat sexual sa zica imediat părinților, familiei sau oricărui adult de încredere ori colegilor sau oricui îl poate ajuta/poate împiedica sa se repete agresiunea sau tentativa iar vinovatul sa fie pedepsit, sa nu ezite sa sune chiar la 112 dacă alta varianta nu e și are ocazia sau dacă nu poate ca l-ar auzi agresorul sa trimită mesaj altei persoane din familie și sa ceara acest lucru;
- măsuri generale pentru prevenirea și altor tipuri de agresiuni: evitat zonele periculoase singur(a) pe timpul nopții - fie și cu un coleg sau o colega dar mai bine in grup, e mai in siguranța ori cu un prieten mai mare. E bine sa aibă un grup de prieteni apropiați și de încredere;
- când se merge la petreceri grija la alegerea locației, orei si a modalității de întors acasă, de evitat locațiile dubioase, nu se accepta băutura sau țigări de la străini, dacă este o petrecere acasă la un prieten sau o prietena sau un coleg mai bine sa rămână acolo pana dimineața dacă nu exista modalități de a ajunge in siguranța acasă;
- sa nu mearga cu masina cu persoane necunoscute - gen autostop, dacă e nevoie mai bine un Uber, taxi (comandat prin aplicație), un prieten sau părinte;
- orice întâlnire cu persoane necunoscute sau recent cunoscute sa fie doar in spații publice populate/intens circulate (gen cafenea, stație de metrou) si pe timp de zi, preferabil sa fie și cu un prieten/o prietena dacă se poate.

Astea îmi vin in minte acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand esti pe un drum mai putin circulat, intunecat, tii cheile intre degete.
Si/sau vorbesti la telefon.

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru anonim_4396):

Mereu le tin intre degete si nu ma gandeam sa nu fiu violat laughing
de ce sa le tin acolo?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite câteva sfaturi care te pot ajuta să previi agresiunea sexuală:

1) Dacă ești un copilaș mic sau chiar adolescent, stai langa un părinte sau dacă părintele nu e prin preajma ta, atunci stai cat mai departe de persoanele din jurul tău.

2) Plimbărică cu niste persoane de încredere cum ar fi prietenul sau chiar părinții.

3) Nu știi pe unde se pot ascunde pedofili? În cazul ăsta, nu te plimba singur prin parc sau chiar în altă parte, fii cu părinții lângă tine, mereu unde te-ai duce.

4) Încearcă să eviți spatiile restrânse, unde nu este ușor de ieșit și unde cineva te poate incercui.

5) purtați oricând la voi telefonul in buzunar, de un caz de pericol, sa sunați pe cineva sau chiar la 112.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evita oamenii toxici, grupurile de prieteni periculoase, oamenii indecenti și prea extroverti care au un comportament deviant, anturajele nepotrivite

| troleibuz a răspuns:

Statistic, majoritatea abuzurilor au loc in familii, in cercuri de persoane apropiate, cunostinte, nu pe strazi si in baruri. Comentariul tau e misogin, absurd, si e sincer ingrijorator ca esti in libertate. Nu ai o gandire de om sanatos si te asigur ca destule femei cu educatie au trecut prin multe mizerii din cauza unor oameni ca tine. Ar trebui sa cunosti mai multe, ca se pare ca esti rupt de lume. De fapt, nu. Cel mai bine pentru siguranta tuturor e sa te inchizi in casa.

| Xpressurself a răspuns:

Fetelor, trebuie sa existe o anumita toleranta la atingeri și la încercările bărbaților. În sensul ca dacă își așează bratul pe umerii tăi un băiat de 20 ani și tu ai 16 este evident ca dorește sa vadă ce reacție ai. Depinde de tine dacă vrei sa te împrietenești cu el sau nu însă sa sari sa alertezi armata și forțele speciale ca vai ai fost atinsa. Între penibil și normal e o granița foarte fina. Și băieții trebuie să facă niște pași spre tine altfel riști sa fii singura persoană care te va atinge multă vreme de acum înainte. Și părinții băieților ar trebui înceapă să iasă și să apere drepturile băieților. Că și ei au drepturi. Au tot dreptul să se apropie de tine să te cunoască iar voi fetelor aveți gura să spuneți când ceva nu va convine și dacă nu simțiți ca a-ți fost înțelese atunci da, anunțați-vă părinții. Depinde și de cât de matura ești și da... te maturizezi prin experientele de viata pe care le ai. Fără sa treci prin experiente nu vei învață niciodata sa faci față diferitelor situații. Nu spun să nu fiți precaute în funcție de situația în care va aflați însă înainte de a întra în panica mai întreabă doi trei prieteni ce părere au și ei. Nu de alta dar sunt tot felul de organizații care urmăresc sa facă bani din orice fleacuri în timp ce mamele băieților se plâng ca fii lor nu mai au curaj sa meargă să vorbească cu o fată. Băieții trebuie sa se apropie de voi sa va cunoască. Că sunt și nesimțiți nu contest, dar dacă așa este cazul aveți părinți care pot să intervină în primă fază iar dacă este cazul de excese știu părinții voștri unde sa sune.
Copii, telefonul copilului este chiar numărul părinților (tutorilor) voștri. Cu ei trebuie sa discutați.

| Mopmop a răspuns:

Implicarea autoritatilor mai activa.
Lectii speciale pe tema asta la scoala.
Legislativul sa dea Legi clare si pedepse mari!
Daca in fiecare oras se dau pedepse gen 20 ani pentru asemenea fapte pe viitor persoanele cu aceste inclinatii se vor gandi de 2 ori daca sa o comita sau nu.
Implicarea BOR mai activa pe subiect.

| nukeyly a răspuns:

1. In primul rand trebuie sa fi bine informat / -ta, un om informat e un om puternic.

2. In cazul unui copil pana in 14 ani agresat, fiind mic fara putere nu-i ramane decat sa faca sesizare dupa si daca are ceva arma in decor sau la el s-ar putea apara dar nu cred in rezultate favorabile decat daca actioneaza neasteptat rapid ferm calm si rece
[ agresorul sa devina leguma permanenta ] asta fiind un caz utopic.

3. Un tanar / -ra peste 14 ani are mai multe sanse sa se apare decat un copil, dar depinde de factori ca natura situatiei, cate kg are, cunostinte de autoaparare fizica si cate obiecte de autoaparare detine la moment.

4. Daca persoana abuzata emite semne care duc la agresiune
sa vada pct 1.

| tudorvolcano a răspuns:

Pentru fete/femei:
- evitarea plimbărilor singure, neacompaniate (de preferință, să fie și un băiat de încredere în grup pentru securitate), în special noaptea
- evitarea spațiilor restrânse, din care este greu de ieșit, și unde cineva poate fi ușor încercuit sau ținut la perete, sau a cartierelor cu o reputație mai puțin bună, și preferarea spațiilor publice, mari
- spray paralizant tot timpul în geantă
- preferarea unei ținute decente, nu una care să dezvăluie prea mult sau care să fie prea provocatoare (chiar dacă nu e vorba de agresiune sexuală, riscați să fiți abordate de persoane nu tocmai plăcute, eventual să fiți confundată cu o prostituată și să vi se propună relații intime pentru o anumită sumă de bani)
- evitarea consumului de alcool și a drogurilor: dacă ați fost la un bar/discotecă/club etc. și ați amețit, veți fi ținte ușoare pentru agresorii sexuali; păstrați-vă sobrietatea (nu e vorba de nicio discriminare bărbat/femeie aici, și bărbații beți sunt ținte ușoare pentru furturi, pierderea obiectelor, violență fizică etc.)

Iar pentru copii:
- păstrați o anumită distanță față de străini, păstrați o anumită apropiere de casă, ca să vă vadă părinții de la balcon
- dacă e vorba de vreun profesor care să vă agreseze sexual, raportați acest lucru la părinți, la ceilalți profesori, spuneți și la restul colegilor de școală
- tot timpul telefonul la voi, într-un buzunar cu fermoar, și să fie conectat la telefonul părinților, ca să vă poată localiza, dacă cineva va încerca să vă facă ceva. În caz de urgență, la prima oportunitate sunați la 112.

Pentru persoanele de sex feminin și copiii de sub 15-16 ani, nu încercați să răspundeți violent agresorilor sexuali: este o diferență de greutate, înălțime, forță, hormoni etc., care nu poate fi contrată nici de experți în arte marțiale sau în sporturi de luptă.
În general un băiat de 15-16 ani, cu un antrenament de bază în MMA, arte marțiale etc., poate înfrânge cu ușurință o campioană la sporturi de lupte, iar copiii prepuberi, nu prea au nicio șansă, dacă hormonii lor nu au produs încă o dezvoltare serioasă, care să aducă o anumită greutate (de la 70 de kg în sus), și o anumită înălțime (de la 1, 65 m în sus).
De asemenea, mare parte din agresorii sexuali au o anumită încredere în ei, datorită faptului că au eventual experiență în lupte de stradă, au făcut 2-3 cursuri de box/kickboxing/jiu-jitsu etc., este periculos să îi confruntați fizic, sau mai rău, să îi enervați degeaba.

| raMLesS a răspuns (pentru tudorvolcano):

E nu are nici o sansa laughing Asta crezi tu, daca fata are ceva experienta il bate cu tot cu antrenamentul lui de baza laughing, e adevarat ca e o diferenta de forta dar poti sa mentii distanta fata de el fara probleme, si stai linistit ca unul care face sport si lupte de contact nu o sa faca niciodata asa ceva pentru ca au potential si nu s-ar limita la astfel de lucruri mizere, pot agata femei cu usurinta pentru ca au incredere in ei.
Daca fata nu stie lupte, sa aiba cu ea un spray in poseta, e si mai safe.

| tudorvolcano a răspuns (pentru raMLesS):

Îmi amintesc când făceam karate, erau și câteva femei care se descurcau foarte bine, sensei de 5 dani, a doua în grad, era femeie, la fel și fiica sensei-ului meu, avea 4 dani, se puteau apăra destul de bine, dar aici e vorba de 20 de ani de experiență și practică.
Totuși, nu știu de ce am încă dubii. Am văzut cum Brian Shaw, strongman de aproape 200 de kg, era imposibil de pus la pământ de un luptător UFC.
La fel cum pur și simplu nu te poți bate cu un tigru de 500 de kg cu mâinile goale, sau cu o gorilă, diferența de greutate și mărime contează.
Dacă agresorul are 1, 90 m, 100 și ceva de kg cu destulă masă musculară, iar victima e o fată de 1, 65 m, 60 de kg, șansele sunt minime pentru fată. Artele marțiale îi dau o șansă, ÎN NICI UN CAZ CERTITUDINEA DE A CÂȘTIGA.

Nu e vorba că are potențial și că poate agăța femei cu ușurință. Mulți dintre cei care recurg la agresiuni sexuale sunt deja însurați, și nu au neveste care arată rău, și au și bani. Încrederea lor în ei deseori îi conduce la gesturi neinvitate, îmi amintesc că o dată trebuia să țin la distanță pe unul că atingea părul unei fete, și fetei nu-i plăcea. Mai era un pic și intra peste ea la baie, dacă nu eram eu.

| Brizbriz a răspuns (pentru tudorvolcano):

"Totuși, nu știu de ce am încă dubii. Am văzut cum Brian Shaw, strongman de aproape 200 de kg, era imposibil de pus la pământ de un luptător UFC.
La fel cum pur și simplu nu te poți bate cu un tigru de 500 de kg cu mâinile goale, sau cu o gorilă, diferența de greutate și mărime contează."

confunzi artele martiale cu lupta intre buldogi

wing chun a fost inventat SPECIAL ca o femeie plapanda cu mainile goale sa poata invinge un soldat solid, inarmat si in armura
de asemenea mai e aikido, care foloseste forta adversarului impotriva lui, da, nu e perfect, un adversar care stie ce e aia nu se lasa condus, dar putini si stiu ce e aia
iar apoi e krav maga, aia chiar rupe, daca ajungi la un nivel destul de ridicat

in plus, in Romania nu am auzit, insa prin state chiar sunt cursuri speciale de autoaparare pentru femei, care chiar si reusesc, la servici nu o sa dai la fiecare a doua miscare de un Brian Shaw

| Mosotti a răspuns (pentru tudorvolcano):

Foarte bine spus.

| Mosotti a răspuns (pentru tudorvolcano):

Pai normal, ca e fizica pura, unu de 1, 9 m si 100 si ceva de kile cu muschi, are o masa mare, aia degeaba da, ca forta nu poate fi destula sa-l afecteze pe ala, artele martiale ii dau o sansa dar mai mica.
Singura sansa sa creasca forta este sa creasca viteza manevrelor fata, ca e masa x acceleratia, cand n-ai masa, maresti acceleratia, dar depinde, trebuie sa o maresti destul de mult daca poti.

Ala poate sta sa nu faca nimic, si aia sa dea picioare si pumni cat vrea, ca ala nu se misca de pe loc, doar se fereste sa nu-l loveasca in zona capului.
Si cand ala pune mana pe ea si o apuca de un picior sau ceva, adios, e terminoiu pentru ea.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Brizbriz):

Wing Chun este efectiv, dacă găsești un maestru adevărat. Cei din China sunt în mare parte falsuri, lucru dovedit de Xu Xiaodong.
Prin lovituri în ochi, în gât, etc., poate fi un lucru letal.

Aikido, am avut karateka care făceau și aikido în dojo-ul la care mergeam, unele mișcări sunt interesante, și uneori chiar le mai foloseam la noi în dojo. De menționat că însuși Shihan care ne antrena, era 1 kyu la Aikido (făcuse în timpul adolescenței, dar după s-a lăsat și s-a apucat de karate, deci avea 60 și ceva de ani de când nu mai făcea Aikido, dar mai ne punea să facem 1-2 tehnici de Aikido ocazional).

Krav maga, de asemenea foarte interesant. Au scos toată partea coregrafică din artele marțiale, și au lăsat doar partea de luptă.
Nu au aceleași exigențe pentru tehnica perfectă, controlată la milimetru, cum se face în artele marțiale tradiționale, ca Jiu-Jitsu, Karate, Muay Thai, Tae Kwon Do, Vovinam Viet vo Dao etc., pentru că se concentrează ca loviturile lor, deși mai slabe, să poată lovi, similar cu boxul, unde contează să dai cât mai multe lovituri care să nimerească decât una letală (la box, este totuși un motiv, deoarece impactul pumnului este atenuat de mănuși mult mai mari ca la MMA, pentru ca meciul să țină mai mult și să fie mai palpitant pentru public).
Practic, când cineva face arte marțiale, în primii 4-5 anii nu face mai nimic practic pe stradă, abia când ajunge la albastră sau maro, învață să se bată, ceea ce e foarte lent (deși sunt motive bine întemeiate).

Diferența între Brian Shaw și un luptător de MMA este similară cu cea între un bărbat de 100 de kg și o femeie de 60 de kg.
Dacă este o altă alternativă înafară de a lupta, cum ar fi spray paralizant, este o soluție mult mai bună decât a te pune cu cineva cu o greutate de două ori cât a ta. Nu este ceva potrivit celor ce fac arte marțiale să fie prea încrezători în propriile abilități, încât să meargă fără grijă; mare parte din noi avem instinctul de a păstra o distanță minimă, să nu mergem pe o stradă unde să fim încercuiți etc., și să simțim amenințarea de la distanță, nu să mergem țanțoși să ne etalăm abilitățile.

| Brizbriz a răspuns (pentru tudorvolcano):

Blablabla, "interesant", blablabla
sincer dude, nu intelegi DELOC ideea, compari arte martiale cu luptatori de top of the top

in viata reala NU FUNCTIONEAZA ASA

in viata reala, o pitipoanca, mica de statura, trece prin zona de camine a Politehnicii si un malau mare tare si "voinic" ii toarna in cap o galeata de apa rece, sustinut de restul IMBECILILOR, care urlau de la ferestre de "fecirire" ca, ce masculi e ei, e ca e subt 50, pot sa fie si 500, tot nu au valoare mai mare de 0 virgula cinci... IMPREUNA

revenind

tipa, cat se poate de CALMA, zambeste, apuca malaul de umeri BINE (si ridica bratele, umerii lui erau aproape de fruntea ei, atat de mica era) dupa care ii da doi genunchi in coa... chestiile alea rotunde, cu care baietii fac, copii

malaul cade jos, sfarsitul povestii

... cine a hartuit sexual pe cine?!?

| raMLesS a răspuns (pentru Brizbriz):

"wing chun a fost inventat SPECIAL ca o femeie plapanda cu mainile goale sa poata invinge un soldat solid, inarmat si in armura"
rolling on the floor In ce filme traiesti nene? Daca inamicul are putina experienta, te fenteaza si iti da un croseu de nu stii ce-i cu tine, karatele si wing cianul si restul artelor de genul sunt doar de spectacol, nu sunt de bataie, de bataie e kickboxing-ul, muay thay-ul, nu astea.

| Gabriel010 a răspuns (pentru tudorvolcano):

"-preferarea unei tinute decente, nu una care sa dezvaluie prea mult sau care sa fie prea provocatoare" - serios? Inteleg ca tine de "conduita preventiva" dar in secolul 22 cred ca femeia are si dreptul de a fi frumoasa. Un violator poate considera "tinuta indecenta" si in niste pantofi care lui ii se par " de violat". Prada a agresiunii pot fi si femei si barbati deopotriva.
"care nu poate fi contrata nici de experti in arte martiale sau in sporturi de lupta" - fals. Un expert in arte martiale INTOTDEAUNA va castiga lupta in fata unui novice, indiferent de sex, inaltime, greutate, forta samd. "in general un baiat de 15 16 ani cu un antrenament de baza in MMA, arte martiale etc., poate infrange cu usurinta o campioana la sporturi de lupte" - fals si aici. Un baiat de 15-16 ani la 1.70 si 60 kg e INFERIOR fizic unei fete de 15, 16, 17... 30 de ani, cati vrei la 1.80 si 70kg. Forta fizica e in masa musculara, de regula o lupta se castiga de cel mai inalt, greu, samd, INDIFERENT de sex, dar de obicei o castiga cei de parte masculina pentru ca ei sunt, de regula, mai inalti, grei, samd. Dar o femeie la 1.80 si 70kg genereaza mai multa forta decat un barbat la 1.70 si 60 kg in general. In general, munca, antrenamentul poate compensa diferenta de forte, astfel incat o campioana nici macar nu se va chinui cu unul care are antrenamente de baza, indiferent de varsta. Poate in cazul in care raporturile de inaltime/greutate sunt foarte diferite intre campioana si cel cu pregatire de baza sa insemne o mica problema pentru campioana.
De asta, un lenes care nu face NIMIC la 180 si 90 kg sa nu va asteptati sa castige impotriva unei fete inferioare fizic ( la 170 si 60kg spre exemplu) daca aceea face sport, cara haltere, da la sac, face pregatiri. Asta e viata, munca e cea mai importanta si ea poate compensa foarte mult diferentele fizice. Diferentele fizice sunt esentiale cand diferenta de munca intre ei e similara. Dar un "bombardier" cu steroizi la 110kg, ti-l face lejer o fata de 15 ani, la 65kg, cu munca "in ea".
Oricum, nu forta fizica e importanta. Chiar daca esti mai puternic fizic decat agresorul, iti poti depasi limita legitimei aparari si atunci raspunzi penal, in fata legii, si nu cred ca iti convine. Cea mai buna solutie e sa pastrezi distanta fata de agresor ( indiferent de raporturile fizice, indiferent daca ai putea castiga sau nu o lupta, desi in multe cazuri aparentele ar putea insela) si sa incerci sa suni la 112 cand vezi asa ceva. Ca sa nu risti nici sa intri in puscarie, dar nici in spital. Violenta fizica nu prea te ajuta in societate, nu e chiar asa de esentiala pe cat considera unii.

| Gabriel010 a răspuns (pentru raMLesS):

Diferenta de forta e cauzata de diferenta de inaltime, greutate, masa musculara si IN GENERAL asta ii e favorabila celui de sex masculin ( barbatului). ATENTIE, AM SPUS IN GENERAL! De aici deducem ca exista exceptii, asa cum sunt femei mai inalte, mai grele, cu densitate osoasa mai mare decat barbatii; ele si genereaza forta mai puternica decat barbatul. Sunt si exceptii si nu putine. De cate ori nu sunt femei mai inalte si mai puternice decat barbatii. O campioana nu ar avea nici cea mai mica problema cu unul cu antrenamente de baza, poate doar in cazul in care raportul de inaltime/greutate sa fie foarte mare in favoarea celui cu antrenamente de baza sa genereze mici probleme.
Oricum, forta fizica nu te ajuta. Te baga la inchisoare. Nici nu e bine sa ai prea multa, pentru ca atunci iti depasesti cu usurinta legitima aparare si ajungi la "bulau".
"sa mentii distanta" - de acord, indiferent de forta fizica. Sa mentii distanta si sa suni la 112. Asa se rezolva problemele in orice tara civilizata.

| Gabriel010 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Exact cum am zis, poate doar diferenta EXAGERATA de forta sa cauzeze probleme celui cu antrenamente. Un pic mai bine scris decat acel prim text "cu usurinta". Insa munca are un rol foarte mare in compensarea diferentei fortei fizice. Compenseaza foarte mult ( acum nici chiar incat sa te bati cu un tigru) dar totusi, foarte mult, castigi multi centimetri si kilograme.
Oricum forta fizica e neimportanta aici, cum am scris si in commentul anterior.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Brizbriz):

Artele martiale COMPENSEAZA FOARTE MULT DIFERENTA DE FORTA FIZICA. nu mult, ci foarte mult, castigi multi centimetri si multe kilograme. Uneori am vazut chiar si o fata plapanda sa invinga 2 sau chiar mai multi oameni mai solizi, inalti samd, intr-atat de mult conteaza. Dar nici intr-atat de mult incat sa iti permita sa invingi un tigru sau o gorila, sau cineva cu un raport exagerat de mare "peste tine".
" in plus, in Romania nu am auzit..." - pentru ca in Romania mentalitatea, in general, e formata. Doar barbatul " are dreptul sa ridice mana la femeie", ea e slaba, sa isi puna batic pe cap, si sa gateasca, sa stea la cratita. Mentalitatea e formata. Cum sa admita ei sa fie invinsi de o femeie? De aia isi si iau femei mai mici decat ei de inaltime, mai slabe, si nu le lasa sa faca niciun sport, sa poata abuza de ele oricand. Cati nu fac asta in Romania...

| Gabriel010 a răspuns (pentru Mosotti):

E fizica pura, dar poate fi compensata prin munca, si mai ales prin arte martiale. Artele martiale sunt foarte importante. Bine, nici sa exageram incat sa spunem ca am castiga in fata unui tigru de 500 kg. Castigi multi centimetri si multe kilograme, dar nici intr-atat de multe incat diferenta sa fie foarte exagerata.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Brizbriz):

In cazul asta, fata poate da de un politist zelos care ii face dosar penal, la instanta de un judecator misogin care nu poate sa accepte cum femeia... samd, si infunda puscaria pentru depasirea autoapararii. Tot solutia cu 112 si spray functioneaza mai bine, fara sa risti nimic indiferent cum arati, cine esti.

| Brizbriz a răspuns (pentru Gabriel010):

"acum 3 ore | Gabriel010 a răspuns (pentru Brizbriz):
In cazul asta, fata poate da de un politist zelos care ii face dosar penal, la instanta de un judecator misogin care nu poate sa accepte cum femeia... samd, si infunda puscaria pentru depasirea autoapararii. Tot solutia cu 112 si spray functioneaza mai bine, fara sa risti nimic indiferent cum arati, cine esti."

am doua probleme mici rau cu raspunsul tu, dar mici... RAU DA' TOT

2. spray e tot depasirea auto-apararii, este pus langa armele albe cu care nu ai voie in autobuze, scoli samd, de asemenea E ARMA (folosesti tehnologia in situatie de violenta), fara nici o arma e MUUUUULT mai bine decat cu orice arma, oricat de auto-aparare ar fi

1. primele doua argumente ale tale cu politistul zelos si judecatorul misogin sunt pur si simplu ghinion, mai exact daca soarta te vrea, ti-o trage... RAU, si nu ai ce sa ii faci, orice ai incerca
crede-ma ca am vazut si revazut asta, chiar pe soriciul meu propriu si personal

| Gabriel010 a răspuns (pentru Brizbriz):

2. ( o sa incep si eu ca tine, de la coada la cap big grin). Cu spray-ul e o problema, legea romana e putin contradictorie aici. Legiuitorul sustine ca e legal sa te aperi, daca il folosesti in scop de auto-aparare, e in regula, pentru ca esti inferior fizic, nu iti depasesti atributiile, te aperi cumva, dar in acelasi timp e ilegal sa il ai la tine. Cumva e o contradictie, dar nu e singura lege care se contrazice in acest mod in Romania. Ai voie sa il folosesti dar nu ai voie sa il porti cu tine. In orice caz, ideea e ca nu e bine "sa te bati parte in parte cu agresorul". Poti fi mai puternic/a decat acesta, dar risti sa "faci parnaie", sau poti fi mai slab/a si atunci ajungi la spital. Oricum o dai, nu iese bine. ( am zis puternic/a, pentru ca, in ciuda mentalitatii "de topor" din Romania, exista unele femei, si nu foarte putine, fiind mai puternice decat unii barbati)
1. Da, in principiu cam asa e, dar iti diminuezi considerabil sansele de a ti se intampla ceva "rau" daca nu incepi cu violenta fizica. Procedezi legal, lasi oamenii legii sa intervina si aia e. Dar da, 100% nu poti fi niciodata. Nici macar daca nu esti intr-o situatie de genul. Am sa dau un exemplu foarte simplu: iti pune cineva droguri in posta "capcana" si apoi iti insceneaza tie o fapta. Autorul fabrica dovezi false impotriva victimei si atunci victima se transforma in inculpat si "infunzi puscaria". Exista cazuri REALE de un asa ghinion.

| Mosotti a răspuns (pentru Gabriel010):

Da, depinde si unde dai, ca degeaba are ala 2 m daca dai la testicule sau altundeva si cade jos.
Arte martiale mai degeaba, ca daca nu ai forta, dai si ala nu se misca de pe loc, chiar si daca-i dai in figura uneori. Si daca ii dai odata, dupa aia se fereste si te rupe, sau fugi si scapi.

Cel mai bine sa ai spray la tine, ii dai cu din ala si gata, chemi politie sau fugi.
Dar sa se faca antrenament inainte sa il scoata f rapid.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Mosotti):

Artele martiale te ajuta. Cand "dai si ala nu se misca de pe loc" trebuie sa fie o diferenta URIASA de forta intre cele 2 persoane. Dar la diferente mici, medii ( chiar si considerabile), artele martiale sunt foarte benefice, cred eu.
"Cel mai bine sa ai spray la tine" - referitor la asta, cu mentiunile userului Brizbriz, este ilegal sa "porti la tine" asa ceva. Este legal sa te aperi cu asa ceva, dar este ilegal sa il porti la tine. Inca o neconcordanta a legilor din Romania ( printre multe altele). deci te-ar putea "infunda" si aceasta varianta. Pastrezi distanta, chemi politia. Indiferent daca esti "peste el". A iti face dreptate singur = a infunda puscaria ( in termeni simpli), cam asta e adevarul.

| Brizbriz a răspuns (pentru Gabriel010):

Da, sunt absolut de acord cu tine, legile auto-apararii in tara asta sunt inept de imbecile

auzi, unul dormea la el in casa, intra altul peste el sa il ia la bataie, asta se sperie, ia o chestie din cristal grea si ii da in cap, infractorul moare, apoi asta e arestat ca de ce i-a dat in cap
SA MORI TU "DE CE"?!?!? x(

| Mosotti a răspuns (pentru Gabriel010):

Nu ai cum sa-l folosesti daca nu-l porti, e aiurea, eu am intrebat si mi s-a zis ca logic ca il porti la tine, ca de aia il cumperi.
Ca daca nu aveai voie sa-l porti, nu se mai vindea si dadeau aia faliment, ca nimeni nu-l ia ca sa nu se foloseasca de el adica sa nu-l poarte la el! De aia e pentru autoaparare ca si electrizorul.
Nu ai voie sa-l folosesti in spatii inchise spraiu. Dar acolo rar se intampla ceva cand e lume, se intampla afara in locuri mai retrase.

Nu poti pastra distanta daca vine sa te ia la omor, ce naiba.
Si decat sa-mi rupa dintii, mai bine ii dau in nas orice ar fi! Nici asta nu se intampla des, dar cand se intampla.

La electrizor iti da si centura din aia ca sa-l pui pe tine, deci e f clar, de ce ti-ar da daca n-ai voie sa-l pui pe tine?!
Pai si pistolul cu gloante de cauciuc ai voie sa-l porti la tine, ca de aia il iei, de aia iti da aprobare politia, nu sa-l tii in dulap.
Si iar, nu s-ar mai vinde nici asta daca nu ai avea voie sa te aperi cu el, deci implicit sa-l porti la tine.
Ca la pistol regimu de functionare e complicat, asta e corect, nu ai voie sa-l folosesti oricum.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai voie sa il porti la tine in spatiu public. Il iei ca sa il tii in casa. Cam asta se deduce din precizarile legiuitorului referitor la acest subiect. Spray ul paralizant e incadrat in categoria armelor albe si sunt INTERZISE in folosinta lor in spatiile publice. Asa cum si daca mergi cu un CUTIT pe strada, e considerat arma alba. Nu doar spatii inchise cat si spatii deschise, cum e strada.
Acolo e alegerea ta, "cu nasul si cu dintii". Alegi intre spital si puscarie. Personal, eu zic ca ambele situatii sunt rele. Mai bine fugi si suni la 112 daca nu poti pastra distanta, pe dictonul "fuga e rusinoasa, dar sanatoasa". Esti cel mai safe. Dar fiecare are dreptul de a prefera orice regim in care vrea sa isi petreaca o buna parte din viata. Personal, nu prefer niciuna. Forta fizica (cam) te baga in belele.
"eu am intrebat si mi s-a zis ca logic ca il porti la tine" - era cam LOGIC sa-ti dea raspunsul asta, doar ei vor sa comercializeze, sa faca vanzare cu orice pret. Legea le ofera dreptul de a comercializa, tie legea, in calitate de cumparator, iti ofera dreptul de a le detine in propria locuinta sau in spatii private. Multi dintre comercianti cunosc aspectele astea dar NU le spun, in mod intentionat, ca omul sa cumpere. Pe foarte multi nu ii intereseaza ce se intampla cu respectivii oameni, unde, cum le folosesc, ideea e sa isi indeplineasca telul lor comercial. ( mai inainte de toate). E un pic cam marsavie, dar asta e. Legea ii obliga sa spuna adevarul, insa aici sunt nenumarate tertipuri de care se folosesc comerciantii. Nimeni nu stie " ce se discuta " intre 4 ochi, cam asta e unul dintre principii. Le cam reuseste tertipul ca de cele mai multe ori, oamenii se linistesc la auzul acestor fapte si le fac jocul comerciantilor. Degeaba ar spune ei, in cazul in care se intampla o astfel de situatie ( fiind violati/agresati si prinsi cu arma samd, prinsi cu arme asupra lor in control de rutina, cam rar dar posibil) ca respectivii comercianti i-au asigurat de legalitate in cazul spatiilor publice samd, ca nu au dovezi si nu ii crede nimeni.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Brizbriz):

In principal e chestia ca nu se axeaza pe forta fizica. Insa sunt multe pasaje interpretabile cu "depasirea limitei auto-apararii" si de aici multi oameni ai aplicarii legii sunt imbecili si aplica legea inspre folosul lor.
Ca si in cazul descris de tine, in mod normal se fac expertize, audieri, el era speriat, nu stia consecintele faptei, insa "cap de creta" ce face? Aplica legea "mot-a-mot" fara a tine cont de nimic si aia e. E si vina legiuitorului ca pasajele sunt interpretabile ( intr-o asemenea tara unde oamenii care aplica legea, multi dintre ei sunt "vraiste", e dificil sa lasi pasaje interpretabile). Din pacate, sunt cazuri in care unor oameni li s-a INSCENAT depasirea auto-apararii ( legea interpretabila le-a permis unor "intelijenti" care aplica legea sa faca in defavoarea omului). Cred ca problema mai mare e la aia care aplica legea.
Multi oameni cred ca politistii, procurorii, judecatorii samd sunt corecti. Unii sunt, insa nu toti. Eu unul am intalnit chiar multi politisti "cap de creta", cum se zice, "batuti in cap" in Romania.

| Mosotti a răspuns (pentru Gabriel010):

Nu faci puscarie ca dai cu spray cred, iei poate amenda, faci daca tai, daca omori. Se da cu suspendare si la chestii mai grave, damite la asta la o adica.

Eu ma refer daca nu poti sa fugi! Mai bine stau pe la politie ceva, dar sa am dantura intreaga sincer, sau altele.
Ca daca te alearga ala sa te bata ce faci? Mai suni pe draci la 112, ca nu mai ai cum.
Sau daca-s doi, si sunt mai solzi ca tine? Nu merge.

In casa ce sa fac cu spray sau electrizorul? Ca nu vine nimeni peste tine, ca hotii daca au pont, urmaresc sa pleci de acasa.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Mosotti):

Cand vin 2 pe tine si nu poti fugi, alegi unde iti petreci o parte din viata: puscarie sau spital. Nu prea ai cum sa nu ti depasesti limita auto-apararii, dai cu ce apuci, ii spargi capul, ori ii omori ori ii schilodesti pe viata, si cam faci puscarie. Daca pierzi lupta, ajungi la spital. E o situatie foarte urata, in general ar fi bine daca ai putea cumva sa ii pacalesti sa te lase in pace. Iar daca vin 2 mai solzi ca tine, tu singur, fara obiecte langa tine... daca incerci sa ii lovesti, ii enervezi mai tare. E o situatie foarte dificila. In principal, e bine sa eviti sa ajungi in situatia aia, si daca ai o anumita distanta de la inceput, poti sa fugi si sa suni la 112. Daca ajungi sa fii la 1cm de ei, e si vina ta ca nu ai fost atent. Va trebui sa incerci sa le distragi cumva atentia, dar nu e sigur ca vei obtine rezultatele scontate.
Cu puscaria, depinde. Cert e ca ai dosar penal. Puscarie, in teorie, poti face si daca furi 2 gaini, chiar daca nu e temeinic. Fiind in Romania, poti sa dai de niste judecatori dobitoci si sa faci. I s-a dat suspendare si lui Huidu ca a omorat 4 oameni conducand cu interdictia de a conduce, si la altul cu permis ca loveste pe 1 om si fuge de la loc de frica oamenilor din "sat" ii da cu executare. Se intampla si de astea.

| Mosotti a răspuns (pentru Gabriel010):

Pana la urma sti ceva? Imi pot asuma si puscaria, ca nu stai mult acolo pentru un dat cu spray, dar nu ma las santajat de puscarie, dar tot rezolv problema in loc sa fiu batut eu.
Sau nu ajungi deloc la o adica.
Si daca am dosar penal ce? Cu ce ma afecteaza daca nu ma duc la parnaie? Sau daca-mi da cu suspendare, dar am mers inainte.
Plus ca te simti si tu bine asa in sufletu tau ca nu te-ai lasat santajat de lege cand ai dreptate, te simti asa mai barbat putin totusi, face bine si la psihic, si asta conteaza mai mult decat un dosar penal, o suspendare, sau cateva luni pe acolo uneori.

Si daca folosesti ceva, folosesti cand nu ai incotro, nu cand ai, ca daca ai, logic ca eviti. Deci nu pune ca ai alte alternative, ca nu discutam in acele cazuri.
Pune mana pe tine si tu abia reusesti sa scoti ala sa dai in ochi, ca daca nu dai, ai pus-o, ca nu mai scapi, e doar un exemplu.

Din parnaie iesi dupa cateva luni, dar sanatatea poti sa nu o mai ai inapoi dupa bataia aia! Deci tine minte asta. Nu e ori ori. Daca se duca dantura, nu mai creste niciodata, daca-ti sparge ceva iar ramai cu sechele, asa mai bine ma duc acolo si ies sanatos.
Pai daca iti da un pumn in gura si iti rupe mandibula, mai bine stai si 2 ani la puscarie, iti zic eu. Ca daca ai familie, bani in cont, nu o duci chiar asa rau ca si cum ai mandibula rupta!
Eu acum compar raul facut de bataie cu parnaie, nu libertatea cu parnaia, asta clar.

Daca vin doi solizi si le dai in ochi cu spray nu mai ai ce pati, ca fugi apoi, tot e sa ii faci incapabili sa-ti faca ceva, atata tot, ca sa fugi si sa scapi mai usor.

Asa ca dupa mine orice pentru sanatate inainte de toate, in afara de crime si vatamare corporala grava ca sa faci multi ani de parnaie.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Mosotti):

Asta e punctul tau de vedere. Pentru mine niciun orgoliu nu e mai important decat "un dosar penal, o suspendare sau cateva luni pe acolo uneori". Si 2 zile sa stai la puscarie e un calvar, ce sa mai vorbim de luni... nu stai singur inchis intr-o camera, stai in camera cu alti inchisi pentru fapte poate mult mai grave decat cea comisa de tine, violuri, talharii, stai cu o gama joasa de oameni care te pot maltrata ( si fizic si psihic). Dar e alegerea ta, unii aleg spitalul, altii aleg puscaria. Eu as alege cea de a treia varianta, fuga, sau in cazul in care e imposibila fuga as incerca sa ii derutez, sa ii duc pe alte cai. In principal, nu as fi impotriva spray ului, pana la urma nu e exercitarea unei forte fizice, e un lucru pe care orice om l-ar putea face, inclusiv un copil de 5 ani, insa legea e "precauta" si trateaza asta cu aceeasi gravitate ca in alte contexte mai periculoase, e putin "fricoasa". Dar eu ziceam in special in contextul in care stai la bataie cu ei. Daca nu ai forta, te baga in spital, daca ai forta, ii bagi tu pe ei DAR tu ajungi la puscarie, in opinia mea la fel de rau. Acolo vei invata ce e aia umilinta, e un fel de armata inainte de '89 ba chiar mai rau, ca acolo macar colegii nu erau din cea mai de jos gama. Dar e dreptul tau sa alegi, parerile sunt impartite, personal ambele consider un rau la fel de mare. Deci, sfatul e evitarea contactelor directe.

| Mosotti a răspuns (pentru Gabriel010):

Eu am zis doar in caz in care nu ai alta cale decat sa fi batut rau, sau sa ii faci tu pe ei, deci nu mai lua alta varianta, ca la varianta alta, clar nu se mai ajunge aici.

Adica de ales intre vatamare corporala poate permanenta, sau ceva puscarie.
Doar asa punem problema, ce ai alege intre astea.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Mosotti):

Da-mi un exemplu cand esti nevoit sa alegi doar dintre astea doua. Nu de alta, dar fara o claritate, am putea transforma ipoteza in utopie. Care e diferenta dintre cele doua? Simplu. O ipoteza se bazeaza pe o intamplare cu o probabilitate reala ( indiferent daca e 0.1%) de a se intampla un anumit eveniment. O utopie se bazeaza pe o intamplare fictionala, imposibil sa se intample. Ca un exemplu simplu, o ipoteza e atunci cand iesi pe strada si vine un hot sa te jefuiasca, cum reactionezi? E o situatie posibila, nu prea probabila insa posibila. E o ipoteza. O utopie e atunci cand intrebi, " ce am face daca am putea zbura, pe unde am zbura". E o discutie utopica, omul nu poate zbura niciodata, e probabilitate 0 ( zero) Revenind in cadrul discutiei noastre, as dori un exemplu in care sa fii nevoit sa alegi doar intre astea doua situatii. Eu nu am gasit unul potrivit. De fiecare data, exista si o alta posibilitate ( de exemplu, sa ii induci in eroare si sa pleci din acea zona, sa ii pacalesti samd). Poate ma insel si exista si un exemplu in care ce spun eu nu poate fi indeplinit. Dar putem discuta si utopic, daca chiar e o utopie ce spui( desi, in opinia mea, fara relevanta, dar se poate discuta). In general, in acele momente, intervine instinctul " ataca sau fugi", vei incerca sa fugi, tu spui in cazul in care nu poti, incercarea e posibila. Daca vei spune ca incercarea NU e posibila, atunci o transformam intr-o utopie clara. In realitate, orice incercare e posibila. Chiar daca incercarea de a fugi ar rezulta un esec, si ar cauza sa iei bataie. E o decizie instinctuala, alege instinctul, in momentele alea nu alege constiinta. Insa instinctul ti-l poti forma daca in astfel de cazuri de "liniste" iti impui mereu o singura solutie in asemenea cazuri. Personal, nu imi impun nicio decizie, las instinctul sa aleaga, fara a mi-l forma in prealabil, in astfel de cazuri. E o situatie oribila si ambele alegeri cred ca sunt oribile. Instinctul e acel mecanism din subconstientul fiecarui om care ia decizii in locul omului cand e lasat. Subconstientul ce e? E acel mecanism care memoreaza orice intamplare, fapta, actiune, samd legata de persoana ta fara sa realizeze constientul asta. De exemplu, s-ar putea sa nu poti sa spui, sa iti amintesti constient de anumite fapte din copilarie, insa acestea sunt inregistrate in subconstient ( care sunt negative sunt sub forma de trauma) si acestea functioneaza instinctual. Pe baza a unui ansamblu de fapte, ganduri, trairi samd, subconstientul formeaza un instinct care decide in asemenea situatii. Fiecare subconstient si instinct e unic si actioneaza unic. Eu nu m-am stresat sa stiu rolul subconstientului meu astfel ca eu constient nu voi stii cum voi reactiona in asemenea situatie. Dar cred ca e o utopie, eu voi incerca sa ma duc pe o a treia solutie, am raspuns chiar in cazul in care nu pot sa aleg altceva. Ar putea sa nu fie o utopie in cazul in care incercarea celei de a treia solutie a dat gres, dar oricum as reactiona cum am spus mai sus. Las instinctul sa aleaga. Nu voi incerca sa il formez in nicio directie, constient cred ca ambele solutii sunt foarte rele si nu pot sa determin una mai rea decat alta. Unii oameni sunt tentati sa creada ca puscaria nu e o solutie chiar atat de rea, eu zic ca e fals, pe termen lung e oribila.

| Mosotti a răspuns (pentru Gabriel010):

Pai de ex caz, daca sa zicem ca vine unul mai solid ca tine spre tine si stii ce vrea sa faca, si stii ca si daca fugi nu scapi, sau doi (pe care poate care chiar ii stii ca vor sa-ti faca rau).
Adica in cazuri in care nu ai alta cale.
Adica ori ripostezi, ori esti terminat, unde nu ai a treia solutie.
Nu se intampla des asta, insa se mai intampla si asa.
Doar in cazurile astea zic sa se foloseasca spray-ul.

Aia cu puscaria, e relativ, cand te aperi asa mai minor, nu faci puscarie pe termen lung, sau iei cu suspendare.
Iar sa stai 1 an acolo fata de a ramane cu leziuni urate care poate nu mai trec, sincer, 95 % ar prefera sa stea acolo, anul trece si iesi totusi.
Si oricum e relativ si cum suporta puscaria, pentru unu si 3 zile-s insuportabile, pentru altul 1 an e nimic, chiar a zis Montana ala de pe Youtube "1 an ti-l fac asa lerjer".

Instinctul alege sa imi apar sanatatea! Nu stie el de stat la puscarie. Si asa e la orice om daca nu poate scapa altfel.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Eu am alta parere :

Stabileşte limite - nimeni nu trebuie să atingă părțile tale intime și nimeni nu are dreptul să îţi ceară să îi atingi părţile intim - De specificat limite personale nu urlate in gura mare pe la toti, fiind copii poate intervenii oricand ambitia cuiva mai,, important,, si devine mai rau decat daca n-ar avea limite!

Învaţă să spui NU! Unii copii se simt incomod cu faptul că le spun oamenilor „nu". E în regulă să îi ceri unui adult să plece, dacă se întâmplă ceva care simţi că este greşit. Dacă îţi este teamă de reacţia agresorului, atunci poţi inventa un motiv plauzibil - Un agresor care a plecat de acasa cu gandul sa faca asta nu va fi oprit nici de NU nici nu v-a lua ca atare parerea copilului de a nu-l atinge. E foarte clar faptul ca de asta o face pe un copil, ca opozitia pe care o poate pune fizic e zero.Copilul este usor de influentat /prostit nu are nevoie de cuvinte sa se apere, mult mai bine ar fi sa fie invatat sa fuga, de ce? Daca fuge e clar un NU, daca scapa bine, daca nu scapa de viol si-a spus cel mai mare refuz pe care-l avea, nu stau.Cum sa fie invatat copilul sa fuga? Exact pe drumul pe care a venit, inapoi, nu cauta drumuri de scapare, sa-l calce masina sau sa pateasca ceva.inapoi pe unde a venit pentru ca deja stie cum e si nu vor fi probleme.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Educatie sexuala in scoli si educatie civica predata cum trebuie.

| Lorena6879 a răspuns:

Eu am învățat judo

| Xpressurself a răspuns (pentru Lorena6879):

Măcar pe tine te pot simți băieții în brațele lor câteva secunde?

| Allemando a răspuns:

Zic eu că cel mai bine este să nu te îmbraci sau să areți provocator (fuste mini, bluză fără buric etc).

| User252426 a răspuns:

Legitimă apărare

| NekrosLife a răspuns (pentru User252426):

Si cei care nu stiu sa se apere si au frica in sange?