| blondix_2927 a întrebat:

Cum sa incerc sa ma departez de prietenul meu, usor usor, pana ajungem la despartire... m-am cam plictisit de el, de obicei ma plictisesc repede de baieti, dar nu vreau sa fie totusi prea dura despartirea, chiar imi place de el, dar tot vreau sa ma despart, merit ceva mai bun... el nu e ceea ce vreau, e gen mai plictisit, nu vrea discoteca, doar plimbari aiureah, de care m-am saturat deja.

17 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ceea ce faci tu nu este corect faţă de prietenul tău.
Îţi place de el, se poartă frumos cu tine dar tu vrei să te desparţi de el pentru că "meriţi ceva mai bun"?!
Dar de când şi până când ai ajuns tu la concluzia că meriţi CEVA, orice în viaţa asta având în vedere că tu vrei să-l răneşti pe om doar pentru că nu merge în discotecă cu tine!
De fapt TU nu-l meriţi pe el.
Îmi doresc să te îndrăgosteşti de următorul bărbat şi el să-ţi dea papucii pentru că s-a plictisit de tine. Să vezi şi tu cum e!
Tu consideri băieţii ca ceva care trebuie să te satisfacă pe tine pe moment dar află că relaţiile nu sunt numai într-un singur sens, să ţi se ofere ţie totul şi tu să nu oferi nimic.
Părerea mea sinceră este că ţi-ai bătut joc de băiatul ăsta iar el va ajunge misogin din cauza acestui episod pentru că va pleca de la premiza că toate sunteţi la fel.

Sănătate şi gândeşte-te bine înainte de a acţiona.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Blondix, după acest răspuns chiar sunt ferm convins că eşti o panaramă.
Şi roata crede-mă că se va întoarce.
Uite eu nu am rănit nicio fată niciodată, am fost mereu sincer. Acum o relaţie care are cam 7 luni şi ne înţelegem foarte bine.
Tu ai avut 3 relaţii în 7 luni... e cam mult... părerea mea.
Tu consideri băieţii ca nişte fiinţe care trebuie să-ţi ofere ţie totul fără ca tu să oferi nimic.
În momentul în care ajungi să te crezi mai deşteaptă decât viaţa însăşi, viaţa te loveşte de nu te vezi. Poate nu-ţi dai seama acum dar când îţi vei da seama va fi mult prea târziu.
În plus, gândeşte-te că băieţii pe care tu îi răneşti vor fi şi ei tentaţi să rănească pe altele şi astfel se crează un cerc vicios din care toată lumea are de suferit, inclusiv tu, oricât de "calculată" zici tu că eşti.
"mereu e prezent un baiat care ar face orik pentru me, dek nu ma stresez" - trecând peste greşelile de gramatică şi sintaxă, crezi că asta o să ţină la nesfârşit?! Cât crezi c-o să mai ţină bătaia asta de joc?!
Dar îmi răcesc gura (tastatura) de pomană. Bate-ţi tu joc de băieţi că roata se va întoarce şi exact când te vei îndrăgosti nebuneşte de un băiat el te va trimite la plimbare pentru că "s-a plictisit de tine". Exact când te vei aştepta mai puţin se va întâmpla asta!

Succes!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Mi-e teama ca mai tarziu, dupa ce te desparti de el, o sa apari aici cu o intrebare gen: il vreau inapoi, m-am inselat!

Deci cantareste bine lucrurile inainte!

| Bacemi a răspuns:

Nu e corect ce faci. Incearca eventual daca vezi ca te plictisesti sa fii tu cea care propune chestii noi. Daca nu ii place in discoteca, organizeaza niste petreceri, mergi cu el la petrecerile prietenilor. Sau organizeaza tu alte chestii mai palpitante. Propune si tu ceva mai palpitant. Incet, incet se poate si el schimba. Iti spun eu care e chestia. De cele mai multe ori baietii timizi ( cum cred ca e si el ) ar face multe chestii mai crazy ( mai multe decat ai crede ) dar nu cu oricine. Crezi ca nu te merita? Dupa cum spunea si @kongeriket, tu nu il meriti. Altfel, crede-ma ca ar fi facut chestiile alea pentru tine. Sau poate nici nu ai luat initiativa in acest sens. Nu trebuie ca baiatul sa faca tot intr-o relatie. Relatia se face placuta prin intelegerea partenerilor. El iti ofere momente de siguranta si iubire pura. Ofera-i tu momente de nebunie si pasiune. Cu timpul fiecare se molipseste de la celalalt si veti putea fi mult mai compatibili. Invata sa respecti pe cel de langa tine. Daca mie nu imi place o fata ii spun asta sincer. Nu are rost sa fortez ce nu poate merge. Dar niciodata nu actionez dupa o aparenta, dupa ceva superficial. Incerci sa cunosti omul cu adevarat si dupa te pronunti. Poate nu esti o fata usoara, dar trebuie sa iti largesti orizontul. Baietii care merita cu adevarat atentie sunt cei pot avea incredere in tine si se simt in largul lor. Poate in aceste clipe si acel baiat se gandeste ca nu esti ce vrea si ca ar vrea sa va despartiti. Il poti pierde si apoi sa suferi ca vezi tu, a fost el primul si sa vrei sa il recuceresti ( poate doar ca sa ii dai tu papucii ). Iti spun ca esti foarte superficiala in relatii. Nu ti-o spun in nume de rau. E bine insa sa inveti sa te schimbi. Doar asa poti avea langa tine pe un baiat bun care sa te iubeasca si sa te respecte ( poate chiar prietenul tau ).

| Dizzydizz a răspuns:

De ce te-ai gandit la o despartire cand poti sa continui dar sa il schimbi?
Daca tine la tine se va schimba
trec cam prin aceeasi situatie numai ca la noi situ sigur ca se mai poate sch ceva
bft

| 16.laura.16 a răspuns:

Pai daca esti sigura pe tine atunci de ce nu esti corecta si de ce nu ii spui direct ca nu il mai vrei?
Nu fii lasa! Zi-i direct!

| greenish a răspuns:

Pai daca nu te simti bine alaturi de dansul, zii pur si simplu. zii ca vreti sa ramaneti amici ca momentan ai o perioada mai proasta si vrei sa fii singura. zii ca ai nevoie de o pauza, si de la pauza se ajunge mai tot timpul la despartire.

| kytty a răspuns:

Pai cel mai bine. dupa parerea mea e sa discutati, sa ii explici care e situatia.si daca nu se gaseste o solutie sa inlaturati monotonia, luati o pauza relativ scurta sau...chiar despartirea.
dar ai grija ca atunci cand hotarasti sa te desparti de el nu face afirmatii care l-ar putea rani.ramaneti prieteni...

| tia a răspuns:

Pai arata-i ca nu mai vrei sa fii cuel. Adica incerac cu raspunsuride genul "nu pot", "trebuie sa merg in alta parte", "nu am timp"... si la un moment dat o sa se plictiseasca si el de atatea refuzuri si o sa cedeze. Bafta!

| uningermik a răspuns:

Pai ignora-l incetu cu incetu.

Sau mai bine spune-i ca nu are rost sa mai stati impreuna daca u nu simti nimic pentru el, si ca ar trebui sa is caute pe alta care sa il iubeasca, spune-i ca nu vrei sa iti bati joc de el si sa il faci sa sufere...

| shadovv a răspuns:

Mai bine ii spui direct... du-te la el si spune-i "sunt o parasuta si nu mai vreau sa stau cu tine desii stiu ca ai da totul pentru mine"

| blondix_2927 explică:

Pai nu sunt o panarama, si nu o sa se intoarca roata, mereu e prezent un baiat care ar face orik pentru me, dek nu ma stresez si daca e sa mai fim impreuna o sa ne impacam, dar nu cred, oricum daca ma despart d el, am altul, am totul calculat...nu o sa se desparta nimeni de mine, doar cu 3 baieti am fost timp de peste 7 luni, cu restul m-am despartit la o zi, doua, maxim o saptamana, sau doua, nu am de ce sa sufar, am invatat ca nu trebuie sa iubesti prea mult, faci doar ceea ce simti, si da ii multumesc ca m-a schimbat in fata de casa, dar totusi nu e ceea ce vreau eu, nu pot trai o viata intr-un mediu in care nu imi place, sincer voi ati face la fel, sau da am gresit, poate nimic nu aveti prieten, a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De mii de ani barbatii nu inteleg de ce femeilor le plac banii. Din simplu motiv pentru ca valoarea lor e direct proportionala cu valoarea trairilor, daca nu adevarate, macar cumparate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vezi tu...pentru tine baietii sunt doar o simpla cale de satisfactie de moment, pana cand vei gasi unul de care te vei indragosti si el iti da papucii repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca esti o panarama... discoteca i`auzi... asa se cheama baraca aia in sat la tine cu un glob frumos stralucitor? rolling on the floor

presupun ca ai experienta... fa`o cum ai facut`o si cu ceilalti... ce`i asa de greu? dar roata se va intoarce. fii sigura! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa te departezi usor, usor, trebuie sa mergi in patru labe. Daca vrei sa te departezi mai repede, te sfatuiesc sa iei Tarom-ul!

| MarYoara a răspuns:

Vreau sa ma despart de un baiat cere ma iubeste dar eu nu il iubesc e plictisitor dar vreau ca sa nu ii raspund la mesage, etc si si el in tot deauna ma plictiseste nu iubeste sa se plimbe prin disco, sa mearga la plimbare si m-am decis trebuie sa ma despart de el cit nu e tirziu