| anonim_4396 a întrebat:

De ce cuplurile din ziua de azi au impresia ca statul impreuna 24/7 e ce inseamna o relatile? Adica nu stiu si ei sa faca macar o chestie separata de iubit / a si dupa se intreaba prosteste de ce se plictisesc repede unul de altul. Daca nu m-am saturat cate intrebari am vazut cu " a plecat de 2 luni si mor dupa el, vreau sa il am langa mine mereu ", la fel si la multi baieti nu zic numai de fete. Si dupa ii vezi cu " ce sa fac, m-am plictisit de el/ea".AM mai obervat ca cei de aici nu stiu sa faca macar ceva separat, adica o zi pe luna sau macar o data la 2 saptamani sa iasa doar el / ea cu prietenii fara partener. Ma intreb oare daca si la baie se duc mana de mana. Mai degraba isi plictisesc paratenerul cu iesitul unde nu vrea ( adica sa mearga si el cu prietenele ei sau ea cu prietenii lui ) decat sa il lase acasa sau unde o fii si se lase reciproc sa se mai respire putin.

De ce le place sa se sufoce reciproc asa? Nici macar oamenii casatoriti nu e bine sa faca tot impreuna, de aia imi place la americani cum ea are yoga sau altele si el se duce la golf sau mai stiu eu ce. Fiecare sa aiba chestiile lui care le face cu altii ca de nu te plictisesti de cel de langa tine.

VOi ce ziceti?

20 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E bun exemplul tau cu americanii. Da, fiecare trebuie sa aiba pasiunile lui, chestiile lui pe care le face singur sau cu altii.
Cred ca si pentru persoanele casatorite ar fi util sa doarma si separat, in alta parte o data la nu stiu cat timp. Mai mergi la parinti si petreci pe acolo 1-2 zile. Faci o calatorie undeva singur. La un prieten. Ceva, orice.
Imi aduc aminte si eu ca am fost la un tip acasa. Eram eu cu el, cu inca un tip si iubita lui. Si mergeam cu randul la bere. Si cand a venit randul lui ne-a luat si pe noi sa nu ne lase cu ea. Ce s-ar fi putut intampla in 5 minute pana se intorcea el?
Important este sa ai incredere in partener si sa ii arati ca il implici in viata ta, atat cat crezi tu ca are sens. Sa comunici in asa fel incat sa nu fie neintelegeri. Si cam atat.
Viata oricum te va pune in situatia de a fi departe de celalalt buna masura din timp. Doar daca nu sacrifici mai toate responsabilitatile tale ca sa petreci mai mult timp cu el. Si atunci unde ajungem?
Fericirea si iubirea nu exista doar daca ai un partener. Exista in o sumedenie de forme. Si e absurd sa ti le refuzi si sa i le refuzi si celuilalt doar pentru a-ti hrani nesiguranta.

| anonim_4396 explică (pentru Bacemi):

Ciudat rau prietenul ala al tau laughing si nu in sensul bun.

| Bacemi a răspuns (pentru anonim_4396):

Era un amic. Ma imbatam pe la el acasa un timp. Vreo saptamana, doua asa laughing

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Tu cati mai esti m-a pedepsit? laughing

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Interesant totusi comentariul ala " Soțul meu îmi spune uneori: apreciez că nu ai nevoie de mine ca să trăiești dar alegi să trăiești cu mine oricum" ar trebui sa il faca imn pentru toate prapaditele care stau pe banii iubitului

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Prapadiți sunt ei, ele sunt doar descurcărețe.

Mai am niște zile laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unii confunda dragostea cu posesia si isi hranesc narcisismul, marindu-i doza la cote alarmante.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine spus. abia astept raspunsurile cu " daca dragoste exista, nu poate intervenii plcitiseala ". haios ca aia o zic doar aia care nu au avut o relatie in viata lor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cineva zicea bine intr-o melodie:
https://www.youtube.com/watch?v=OFtNChII78k

" 'cause nothing I have is truly mine".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare are nevoie de libertate, altfel se simte sufocat in relatie. Mi-am adus aminte de un cuplu care mergea impreuna la baie, nu exagerez, deci nu inteleg cum faceau, unul isi facea nevoile iar altul se spala pe dinti. In fine treaba lor laughing. S-au despartit dupa 3 ani.Iar in cazul unor vecini de ai mei, el venea de la munca si intra sa isi faca dus, iar ea Mereu, (o auzeam ca aveam geamurild de la baie aproape lipite, plus ca striga si o auzea tot blocul ) voia sa intre in baie exact cand el facea dus, el se inchide si ea batea in usa sa-i deschida rolling on the floor. El striga: Ma spaal, asteapta! Ea: Deschide! Dumnezeule Doamne! Si se enerva si el ii deschide

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate vroia sa ea o partida de aia mica de 5 minute, mai stii laughing. ala obosit fiind nu avea chef

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

că așa e frumos. cum să-l lași singur o secundă? dacă te înșeală? laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda. inteleg ca ai zis la misto, dar serios acum, daca incredere nu e, degeba mai sunt impreuna. corect?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

corect, da mai e prostia și gelozia asta prostească. am o prietenă care nu iese din casă dacă nu o lasă iubitul, nu vorbește cu alții, deși ăla o face și ea zice că o iubește laughing ai sta lângă un astfel de om căruia trebuie să îi spui fiecare pas pe care îl faci?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Doamne fereste. ce sa mai zic de tipul ala de gelozie in care el sau ea face spume ca partenerul da like pe fb la alte persoane. avea dreptate Einstein ca prostia nu are limite

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

acum serios vorbind, dacă ele acceptă asta, chiar își merită soarta. păi dacă vezi că se comporta așa acum că aveți o relație. îți imaginezi ce o să fie dacă se căsătoresc? o să iasă doar împreună, când ajung acasă o să îi reproșeze că de ce s-a uitat la ăla, blabala și așa se ajunge și la violență.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E haios cateodata sa vezi cum reactioneaza iubitul / a cand te uiti dupa altul / alta, dar daca stai mereu sa iti rupi gatul dupa altul, nu e cine site ce atragator.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Oameni petrec timp in preuna dar nu fac nimic.Din nou as putea stie paragrafe lungi dar m-am gandit la un raspuns mai bun.
Sa se joace Dota 2 impreuna.90% din relati s-ar destrama in primele 10 ore.

*Pentru persoanele carora nu le pasa sa joci dota cu cineva e ca si cum ti-ai pune sanatatea mentala in mainile cuiva care poarta manusi de plastic.O sa te enervezi repede.

| Ciumpi35 a răspuns:

Cred ca pentru unii o relatie a devenit o necesitate foarte mare. Nu stiu exact din ce cauza. Ori imaginea, ori stima de sine. Pana la urma fiecare face ce-l duce capul.