| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de masturbat?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin vointa. Prin reducerea treptata a numarului de masturbari. In cazul in care reusesti sa te masturbezi rar poti fi multumit ca ai reusit.Nu este indicata nici abstinenta totala deoarece orice organism sanatos isi cere "drepturile" din cand in cand.

Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| 1cristian1990 a răspuns:

O idee care m-a ajutat este:
1. Dumnezeu nu ne-a creat ca sa ne masturbam! Sunt sigur ca in mintea noastra nu a implicat masturbarea ca o nevoie!
2.E un obicei, care atunci cand esti excitat nu stii ce sa faci si alegi sa te masturbezi!
3. Animalele nu se masturbeaza si pentru asta traiesc bine! Nu suntem mai rai decat animalele!
4. E greu, e foarte greu sa nu te mai mastrubezi dar vei reusi daca vrei!
5. gaseste-ti altceva de facut, excursii, sala, fotbal, o femeie care sa stea langa tine in felul acesta nu o mai faci...etc. Vi acasa obosit si esti implinit de realizarile tale, te vei simti mult mai bine, vei fi mult mai carismatic si puternic, daca renunti la astawinking

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 1cristian1990):

Te informez ca in lumea animala mai multe specii se masturbeaza. Deci punctul 3 al raspunsului tau este FALS. Este doar o observatie reparatorie laughing

| doctorandus a răspuns (pentru 1cristian1990):

Cine contrazice puternic cinci profesori universitari de psihologie, unul de medicină și trei din cele mai importante manuale medicale din lume pentru că pe radio șanț scrie altfel suferă fie de țicneală, fie de retardare mentală, fie este spălat pe creier. Mă refer în special la articole scrise de oameni care nu sunt cercetători medicali sau profesori universitari de medicină sau psihologie, care nu citează nicio sursă academică sau citează doar surse academice primare sau citează surse de reputație îndoielnică. Cu atât mai mult cu cât unii dintre ei promovează comportamente bizare (karezza sau băut urină), par a fi obsedați mistico-religioși sau credincioși fanatici sau dau în alt fel dovadă de a avea un intelect limitat sau predispus la teorii ale conspirației și opinii marginale. Sau care au un interes de a racola noi enoriași, a vinde cărțulii obscure, leacuri medicale naturiste, diete-minune, produse alimentare „biologice" sau superfoods. Pe internet își dau cu părerea despre masturbare tot felul de pseudologi și de rebuturi ale sistemului de învățământ, care n-au citit în viața lor un articol medical cu peer-review. Răspândacii de știri de tipul „SIDA nu există și nu a existat niciodată" sunt buni de internat la Spitalul Obregia pentru delir sever, la nivelul lor intelectual se află articolele contra masturbării care se întâlnesc de obicei pe internet. În ce privește unele forumuri medicale pe care se cultivă astfel de teorii, se pare că acolo nebunii au luat azilul în stăpânire, pe principiul că drept la opinie au și proștii și deștepții, și ignarii și cei cultivați, și cei cu mintea plecată cu sorcova și cei sănătoși la cap.

Detalii pe http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

Vezi de asemenea http://en.wikipedia.org/......in_animals

| 1cristian1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cred ca am vazut si eu filmuletzu cu cainele ala si cu maimuta tongue

| 1cristian1990 a răspuns (pentru doctorandus):

Vad ca a mai zis unu despre doctorii labagii si ce spun doctorii ca ar trebui sa fim o lume de labagii si foarte usor vezi lucrurile subiectiv dupa ce ai citit o parere a unui doctor! Care multi doctori in ziua de astazi de exemplu iti vinde medicamente unele cancerigene pentru ca asa le spune farmacia sa vanda, cu un pomelnic de contraindicatii... Dar in fine, acest site e unul public si imi spun parerea in mod subiectiv! Daca Catalin vede si considera ca e un lucru rau sa se masturbeze ii pot spune 10 doctori nu 5 ca e bine sa fi *** daca el nu se simte bine si si-a facut un obicei prost si intr-adevar nici eu nu ma simteam bine si eram destul de vlaguit, trebuie redus mult acest nr al masturbarilor pe luna, nu e un lucru bun sa stai cu *** in mana toata ziua de 3 ori pe zi sau mai stiu eu de cate ori ti se scoala! Termina cu articolele tale denaturate si nu mai fa pe toti prosti prin ele sau in nu mai stiu ce fel ca au zis 5 doctori, au zis si ce e cu asta, consideri ca e adevarul suprem batut in cuie? au zis uni ca pamantul e plat tot profesori si s-a descoperit ca e round! E logic si tu simti si ori cine simte asta ca nu e bine sa te masturbezi decat consider ca foarte rar, nu trebuie sa iti spuna nimeni lucru asta, mai ales niste ''super-genii'' de doctori! Dar oricum nu o sa ajungem la nici un consens eu am citit din alte surse decat tine! Ideea e ca nu e nimeni prost toti avem informatia de undeva chiar si acei doctori, adevarul exista si fiecare traieste cum considera, unii labagi tot timpul vlaguit iar altii nu isi prea irosesc vitaminele sa zic asa!
Deci ori informatiile mele sunt proaste ori ale tale, hai sa batem cercetatori cap in cap si sa nu mai faci pe nimeni prost pentru ca detii niste date din alte surse, ok? Poate mie mi-au spus 10 doctori si pot scrie la fel ca si tine articolul de mai sus incepand cu cat de prosti sa fiti si manipulati sa nu credeti cand spun 10 doctori ca nu e bine sa te masturbezi!

| doctorandus a răspuns (pentru 1cristian1990):

Care doctori, ba? Da un tratat medical din ultimii 25 de ani sau un articol indexat de MedLine ca sa demonstrezi ca nu esti mincinos patologic.

Cat priveste ideea ca toate opiniile sunt egale, Rick Roderick zicea ca doar cei internati permanent la azilul de nebuni cred asa ceva.

| Seba2013 a răspuns (pentru 1cristian1990):

Acest robotel al dsm-ului, este orb, si nu vede oamenii care sufera de despendenta.
Spune ca cica este normal, dar ICD-10 manualul organizatiei mondiale a sanatatii, spune ca poate fi un viciu.
Dsm-ul inca nu recunoaste, dar acestia sunt falsi.
Uite cum au fost descoperiti acesti invatati ai dsm-ului.
http://www.descopera.org/experimentul-rosenhan/
Mai afirma si ca Isus a spus ce este ceva normal sa preacurvesti.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Uite aici un articol stiintific, care demonstreaza ca efectele masturbarii este o realitate.
http://en.wikipedia.org/wiki/Postorgasmic_illness_syndrome
Treaba este ca medicii inca nu cunosc cauza, dau cu parerea, si nu fac altceva decat sa se contrazica intre ei.

| 1cristian1990 a răspuns (pentru doctorandus):

Iti dau de 6000+ de ani nu de 25, ai ramas in urma! De atatia ani se stie lucru asta si tu vi cu descoperirea si cu manipularea ca suntem prosti daca nu credem ce spun cativa doctori!
E logic ca buna ziua ca nu e bine sa te masturbezi, ce naiba e chiar asa de greu sa it dai singur seama, trebuie sa te masturbezi ca asa au spus doctorii, ti-au dat dezlegare sau ce? Daca sunt doctor si spun ca, cacatul contine niste substante bune daca il firbi, te apuci sa il bei? E logic ca nu e bine sa faci asta, asa ca o sa refuzi, sa e si cu masurbarea in viziunea mea, ( subiectiv )

| doctorandus a răspuns (pentru 1cristian1990):

Asta se numeste delir. In medicina exista si fapte obiective, obisnuieste-te cu ideea. Nu reiese din nimic ca ar fi "logic" ceea ce afirmi. Medicina bazata pe dovezi s-a impus in ultimii cincizeci de ani, asa ca peroratiile pe tema asta ale medicilor antici nu ne intereseaza. Tu esti cel ramas cu intelectul in Evul Mediu sau cel mult in epoca victoriana.

Vorbind de antichitate, grecii antici considerau ca opinii au plebeii, in timp ce oamenii cultivati au stiinta. Opinii poate avea orice prost, de opinii nu va fi niciodata lipsa. Nu te mai da mare cu opinia ta, ca din punct de vedere stiintific e o mare aberatie.

| Seba2013 a răspuns (pentru 1cristian1990):

Dupa el Dsm 1, 2 si 3 sunt false, dar 4 si 5 nu mai sunt.
Nu mai sunt, din cauza ca a aparut medicina bazata pe dovezi.

Treba este ca la ora actuala dsm si icd se contrazic, de aceea dsm este considerat fals, sau mai bine zis pseudostiinta.
Nu indelineste criteriul medicinei bazate pe dovezi, asta o spun multi stiintifici.

Daca citesti ultmul lor manual, dupa ce criterii se i-au ei, incepi sa ii injuri.
Cica daca esti trist mai mult de 2 sapatamani, ai trastorn.
Asta cu 2 sapatamani nu stiu de unde au scos-o, poate si-au dat seama ca daca ii lasa mai mult oamenii isi revin singuri, si ei nu mai fac bani.

| MadaMadalina1234 a răspuns:

Ba,frate. Pur si simplu nu o mai faci. E ca si cum un obez se abtine de la mancare. Vrea anumite alimente, dar se abtine fiind ca stie ca nu e bine. Asa vei putea si tu.
Succes!

| Rodica25 a răspuns:

Faci altceva,te uiti la un film,iesi in oras,joci un joc,orice care sa nu aiba legatura cu sexul,daca pre exemplu te uiti la un film,uita-te la un film in care sa nu existe scene cu tentatie sexuala,citeste o carte,sunt multe metode care te-ar putea ocupa si pe care ai putea sa le aplici iar la sfarsitul zilei sa iti dai seama ca nu ai facut-o deloc si nu ti-a fost greu sa te abtii pentru ca ai fost ocupat, pe de cealalta parte cred ca este bine sa o faci din cand in cand pentru ca organimul cere asta, daca ti-ai face o prietena ti-ar fi mult mai usor pentru ca v-ati petrece timpul impreuna, sau ai avea un contact sexuala cu ea, acum nu stiu ce varsta ai ca sa iti dau sfaturile astea.