| Meow7654678 a întrebat:

Cum sa trec mai usor peste o despartire?

12 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

O sa spui acum ca al tau/a ta e plecat/a pe veci…nu e asa, majoritatea se intorc si daca nu o fac, tu trebuie sa crezi ca o va face!
Ma rog, pentru a evita sa intri in depresie, vorbeste despre sentimentele tale cu cei apropiati. Desi este normal sa regreti si sa iti fie dor, nu uita ca scopul final este sa mergi mai departe cu viata. Iar tu, esti mai important/a decat fosta relatie.
Cauta activitati care-ti sunt benefice: apuca-te de un curs, fa sport..etc. Cu cat te vei simti mai bine in propria piele, cu atat mai usor iti va fi sa te desprinzi de trecut.
Brusc vei realiza ca nu vrei sa se intoarca si ca ceea ce credeai ca te va devasta a trecut mai usor decat te-ai fi gandit vreodata!
Hai bafta.

| Danysan a răspuns (pentru madyddd):

Usor de zis greu de facut -Fiecare trece cum e firea lui -Nu la toti se apilca aceleasi crieterii laughing

| madyddd a răspuns (pentru Danysan):

Ok. Inteleg ce zici. Si, da...ai dreptate. Fiecare cu firea lui, insa eu doar am incercat sa o ajut/sa il ajut cum pot. Mai mult de atat nu as putea face.

Si apropo, crede-ma... daca as avea o deceptie din dragoste nu as cere parerea celor de pe TPU: cum trec peste, cum ma...etc.

| LeontinAndrei a răspuns:

Meow, nu exista o metoda usoara de a trece peste o despartire. In primul rand presupun ca este vorba de o relatie bazata pe sentimente adevarate, altfel nu ai fi pus intrebarea asta aici.

Exista multe metode de a trece peste o problema de genul asta, insa toate necesita o anumita perioada de timp, de la cateva zile (anumite exercitii provenite din hipnoza si bazate pe anumite principii psihologice), pana la cateva luni (terapia).

In principiu tot ce iti trebuie este putina vointa. Cand iti fuge gandul la el, incearca sa te gandesti la un alt baiat dragut si sa iti repeti in minte "Imi place de X. Imi place de X..." (X fiind baiatul de care vrei sa iti placa, NU fostul prieten). Tot ceva asemanator, de fiecare data cand iti fuge gandul la fostul prieten aminteste-ti toate lucrurile care te enervau la el si repeta-ti in gand "Sunt fericita fara Y!" (Y fiind fostul tau prieten).

Suna ciudat, nu? Stiu, dar exercitiile astea, oricat de prostesti ar suna, dau rezultate foarte bune in perioade scurte de timp deoarece au la baza autosugestia.
E multa vorbaraie despre asta si timpul este limitat, asa ca am sa ma rezum la atat. Daca vrei sa afli mai multe despre chestiile de acest gen sau... ai nevoie de ajutor, trimite-mi un mesaj privat si vorbim.

Be smart and take care.winking

| Danysan a răspuns:

Printr-o impacare cu propia ta constiinta :Trebuie sa realizezi ca orice sfarsti are un nou inceput.Ca orice sut in fund e un pas inainte si ca orice iubire fie ea mare poate sa fie inlocuita cu una si mai mare.Ca o paranteaza poti sa incepi sa desfsori o mare gama de activitati sportive sau literare dar nu cred ca o sa te distraga suficient de mult.

| W3R4 a răspuns:

Împacă-te cu ideea ca el/ea nu era făcut/ă pentru tine, şi că nu vă potriveaţi.
Încearcă să-ţi faci prieteni noi, fii mai sociabil/ă, iar dacă vrei, păstrează o legătură de prietenie cu fostul/fosta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste o carte, uita-te la un film, facebook, TPU, youtube, asculta muzica, niste sport chiar si desen, scrie o poveste, compune poezii/melodii, invita-ti prieteni la tine sau in oras, plimbari lungi.

| NotToday a răspuns:

O sa dureze o perioada... Ideea e ca ar trebui sa faci ceva tot timpul, ceva ce iti place, ce iti ridica moralul. Ai putea vorbi cu alte fete, sa iesi la plimbare, uita-te la un serial. E important sa te ierti prima data pe tine insuti in caz ca ai gresit cu ceva si sa accepti faptul ca toate lucrurile se intampla cu un motiv, care, de obicei e in favoarea ta!

| Kryss13 a răspuns:

Nu te mai gandi la persoana respectiva,, cauta-ti o ocupatie cu care poti sa uiti

| Gumbble a răspuns:

Gandeste-te la altcineva.
Gandeste-te ca poate nu va potriviti nu ati fost facuti unul pentru altul.

| Mihail_Gabriel_Nastase_1997 a răspuns:

Depinde daca esti fata sau baiat!
Fetele obisnuiesc sa se simte mai bine si, trec mai usor peste o despartire atunci cand gasesc pe altcineva si il vad pe fostul' prieten facut praf(asta daca el a terminat cu ea, daca este invers, ei bine ea se va conforma cu gasirea unui altui baiat).
Ei bine daca esti baiat, incearca sa ii gasesti defecte, sa mergi prin locuri prin care acea fata nu este, etc. in principiu sa o evitezi chiar daca ea te-a lasat pe tine, prin evitare si refacere vei uita de ea(refacere= atunci cand gasesti pe altcineva cu, care sa-ti imparti viata)
Sper ca te-a ajutat cu ceva raspunsul meu!