| Amely21 a întrebat:

Cum să trec mai ușor de o despărțire?

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Comentari psihopatice, logic ca suferi si e super normal, semn ca tu simti iubirea cu adevarat, trebuie sa suferi,plangi,suferinta este esentiala in existenta umana,plange nu tine in tine, plansul intareste sistemul imunitar,uite asa pe viitor devi mai puternica emotional,iti spun din experienta,sufera in tacere dar sufera,esti om, asta ne face umani suferinta, fericirea, bucuria, plansul

| Violleta2022 a răspuns:

Ocupandu-ti mintea si mainile cu ceva de facut.

Nu recomand sa cauti pe nimeni acum, pentru ca nu va iesii nimic, fiindca durerea nu se poate scoate tot cu durere, cum spun unii pe aici.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce ai căutat în relația cu acea persoană? O nevoie vitală. Acea nevoie vitală o vei satisface cu altă persoană. Cauți acea altă persoană.

| Amely21 explică (pentru sadrian46):

Am fost implicați amândoi și emoțional, nu doar dintr-o nevoie vitală

| sadrian46 a răspuns (pentru Amely21):

Și emoțiile din ce rezultă? Nu din nevoi vitale?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te bagi intr-o prietenie cu beneficii.

| Mosotti a răspuns:

Nu ai cum sa treci pana nu trec sentimentele pentru el de la sine, o sa treaca in timp.
Atat timp cat mai ai sentimente pentru el, ai blocata posibilitatea de a te apropia de altul.
Cand vor scade, in mod natural te vei putea apropia de altcineva.
Asa ca deocamdata esti spectator in chestia asta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Usor de spus, greu de facut. Fiecare putem veni cu scenarii posibile, dar doar tu stii ce te poate face sa uiti. Topaie din floare in floare o perioada, revino la un hobby mai vechi, adu-ti aminte de prieteni si familie, apuca-te de sport... ai tone de alternative. Care e cea mai buna dintre ele pentru tine, doar tu poti sti. Cel mai probabil dupa ce incepi sa le incerci...

| cristimihailov a răspuns:

Cauta pe altul... as zice eu, pe ideea cui pe cui se scoate?

| mentholinks a răspuns:

Sex mai mult si mai calitativ.

| Lioana a răspuns:

Sa iti spui ca nu iti mai pasa de el, ca meriti ceva mai bun, mai potrivit. Fostul sigur nu era potrivit daca v-ati despărțit.
Sa te uiti in oglinda si sa iti spui ca tu esti minunata, si sa fii increzatoare ca ceea ce s-a întâmplat a fost spre binele tau.

| Amely21 explică (pentru Lioana):

E o idee bună, dar să zic că nu îmi mai pasă de el, nu pot, pentru că îmi mai pasă...și imi pare rău și de el, ca și el a ținut la mine...

| Lioana a răspuns (pentru Amely21):

Stiu ca iti pasa dar nu e bine sa te concentrezi pe ideea asta acum. Nu e bine sa-ti amintești acum lucrurile frumoase. Amintirile frumoase pune-le in spatele unei usi in sufletul tau si incuie acea usa. Nu o mai deschide usa pana cand te vei vindeca sufleteste.
Acum concentreaza-te pe prezent. Pe ce amintiri creează el acum. Sunt amintiri plăcute? Banuiesc ca nu. Gandeste-te ce e e el acum, nu ce a fost in trecut.

| Amely21 explică (pentru Lioana):

Și el suferă acum.

| Lioana a răspuns (pentru Amely21):

Daca amandoi suferiti, de ce nu va împăcați?

| Amely21 explică (pentru Lioana):

Nu prea se poate, sunt niște circumstanțe, el în altă parte, eu în alta. e mai complicat

| Crescent a răspuns (pentru Amely21):

Daca nu ne explici toata situatia nu te putem ajuta

Răspuns utilizator avertizat
| GouDidodino a răspuns:

Cauta pe altul

| Amely21 explică (pentru GouDidodino):

Nu pot, dacă eu l-am iubit și încă am sentimente pentru el... nu prea mă lasă inima încă...

| GouDidodino a răspuns (pentru Amely21):

Nu prea te lasa... pas cu pas o sa treci peste, vorbește cu cineva măcar socializează, o sa te ajute

| gigite a răspuns:

Cu ceva mai mult sport, un hoby in plus si apropiere maxima de mama si tata si un scop mare pe care sa-l realizezi.

| Amely21 explică (pentru gigite):

Asta e problema, că eu nici de parinti nu prea mă simt apropiată. Și mă simt așa singură pe lume...

| Amely21 explică (pentru gigite):

Si în plus avem multe amintiri frumoase împreună, si asta îmi este greu să uit...

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Te gandesti CLAR la faptul ca s-a despartit ca-i placea ce are alta fata, el sta fericit ca probabil se apropie mai mult de ea si reuseste tu stai ca fraiera cu gandu la el ca nu poti sa treci peste laughing

gandeste-te ca eu zilnic imi iau o ciocolata pe care o impart cu tine,(ca te plac si imi oferi si tu ceva, iubire, etc etc ) acum gandeste-te la faptul ca intr-o zi ma duc cu ciocolata sa o impart cu alta fata deaorece imi place ce are ea sa-mi dea.
de ce sa stai suparata? cauta alt baiat care vrea sa-ti dea,, o ciocolata,, laughing)

| Amely21 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Dar și el încă ma mai place...nu a fost la mijloc înșelatul sau ceva de genul. El nu prea mi-a greșit cu nimic, doar că au fost alte circumstanțe și nu mai putem să fim împreună.

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru Amely21):

Nu puteti rezolva,, circumstantele,, ca un cuplu si sa fiti in continuare impreuna?
Atunci ce vei face peste 1 an, la urmatoarea serie de,, circumstante,,? va despartiti iar?
Adica ori va descurcati impreuna ca si o,, familie,, in devenire daca ai spus ca si el te place, ori nu merita sa fiti impreuna ...circumstante apar mereu.....intelegi?
peste 15 ani daca reusiti acum, apar alte circumstante, va despartiti sau chiar reusiti daca va place la unul de altul...

| Amely21 explică (pentru HUAWEHUAWE):

El mă vroia, nu o place pe alta, dar pur și simplu nu se mai putea continua.

| stefiiii3 a răspuns:

Cauta un hobby care sa dea la o parte gandurile acelea.

| Kiran a răspuns:

Pai de ce eviti sa plangi pentru momentele frumoase alaturi?
E normal sa iti para rau ca s-a terminat, e ca si cum ti-ai lua adio de la mana ta dreapta, ai avut incredere si sperai sa fie omul numarul 1 dintre toti ceilalti, dar se intampla "sa nu zaresti copacii, ci sa vezi doar padurea", iti recomand sa iti dau curs liber emotiilor (fara sa vada cineva, o sa iti spuna sa il lasi *Doamne iarta-ma* pe acel idiot / idioata si sa cauti pe altul. bruh, suntem oameni, nu animale) si cu timpul o sa il inlocuiesti cu altcineva

| AlexandruAlexu2022 a răspuns:

Uită și treci mai departe, viața este frumoasă?