| semnes a întrebat:

Cum sa va spun. eu ma masturbez de la o varsta foarte frageda de la 9 ani acum am 13 si vreau sa va spun ca daca ma masturbez repede si ma uit la material pornografic ejaculez in 1 2 min dar daca ma masturbez asa incet ma tine 5 6 min. imi puteti spune daca am ejaculare precoce? Mi-ati fi de mare ajutor. si la 14 ani as vrea sa-mi incep viata sexuala. Stiu ca nu e bine dar simt nevoia asta foarte mult! Si nu pot scapa de pacatu asta de a ma masturba, e ca un drog de care nu pot scapa de fiecare data cand o fac simt ca ma departez de Dumnezeu. si nu mai suport.

Răspuns Câştigător
| MskDesign a răspuns:

Nu se poate vorbi de ejaculare precoce.Trebuie sa incepi viata sexuala in adevarata putere a cuvantului pentru ati da seama daca ai ejaculare precoce.La varsta ta, ai erectie si daca vezi o musca in zbor.Mai ai rabdare caci toate vor veni la randul lor.Las-o mai usor cu masturbarea caci vei avea si efecte nedorite.

| semnes explică (pentru MskDesign):

Multumes frumos pentru raspuns. Dar nu pot sa scap de asta adica stau 3 4 zile simt ceva si trebuie sa o fac. adica nu stiu cum sa-ti spun simt de parca asi avea erectie... si nu pot ori ca nu o fac acum dupa 2 3 ore tot o fac sad

| Seba2013 a răspuns (pentru semnes):

Se numeste sevraj ceea ce simti tu.
Intra aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Sevraj

Ceea ce simti tu este o emotie naturala, pe care toti o avem.
Acesta emotie apare la un stimul erotic, si este adaptativa, dar daca apare asa din senin nu mai este adaptativa.

11 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Pai daca spui ca simti ca te departezi de Dumnezeu, cand te masturbezi, de ce nu te lasi de acest obicei?

| semnes explică (pentru Emilian65):

Nu pot,
e ca un drog. Ma duc pe net accesez acel site. sad

| SkyPilot a răspuns:

Probabil ca nu ai ejaculare precoce. Incearca sa rezisti tentatiei si nu strica sa iti incepi viata sexuala DAR: ATENTIE LA PROTECTIE SI LA IGIENA! Cauta pe net ce ai de facut inainte de a o face!

| grab a răspuns:

Pur si simplu nu mai pui mana la sex.
te duci si te plimbi cand iti vine sa o iei la laba.

| Seba2013 a răspuns:

Frate daca in modul tau de viata faci ceea ce este rau, aceste pacate se activeaza.
Pacat nu este atunci cand te masurbezi, ci atunci cand permiti acestei pofte sa se aprinda.

| Kriss96 a răspuns:

Probabil nu te vei mai masturba cand iti vei incepe viata sexuala.
Dar o s-a cam ai niste probleme din cauza masturbarii tale necontrolate. Cand o sa fi cu ea in pat o sa ejaculezi dupa un minut. Ceea ce e cam naspa.

| ღஜღpikapikaღஜღ a răspuns:

Du-te la biserica, ca sa-ti dea popa cu biblia in cap!
Ai 13 ani! Pentru numele Doamnului! Lasa prostiile si du-te la scoala!
Aaa da si fara pornografii!

| McGog a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa incerci sa rezisti tentatiei de a te mai masturba 1. Despre ejacularea prcoce nici nu stiu de ce ai intrebat. inca nu ai de unde sa iti dai seama daca ai sau nu 2. Si 3: Incearca sa nu te mai masturbezi sau pe viitor te vei trezii cu nu stiu ce efecte negative. Bafta!