| Whitedea a întrebat:

Înainte sa ma masturbez zilnic ejaculam mai greu acum ca o fac zilnic de aproape 1an am văzut ca încep sa ejaculez din ce in ce mai repede. întrebarea mea este dacă ma opresc din a ma masturba(sa fac o data la 1sapt-2) pot ajunge ca la început? adica sa ejaculez mai greu puțin?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E ceva normal asta, de asta trebuie facute pauze, eu o fac pauza de 4, 5 zile ca sa nu intervina rutina

| Whitedea explică (pentru RAY):

Dacă nu vreau sa ejaculez pot sa ma masturbez și 10minute(ma gândesc la ceva care ma excita) iar dacă nu încerc sa opresc ejacularea ma termin in 2-3minute(gândindu-mă la același lucru).,, întrebarea mea este dacă am ejaculare precoce? și dacă in timpul sexului o sa ma termin in2 minute?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Whitedea explică (pentru doctorandus):

Mersi mult! Chiar m ai liniștit. oricum o sa încerc sa ma masturbez la interval mai mare de zile. Și mai am o întrebarebig grinacă sunt virgin cât o sa rezist la o partida de sex și ce înseamnă alea acte(am înțeles ca ar fi 3in timpul sexului)?