| Marcel69minecarftGamer a întrebat:

Cum se face o operatie pentru parafimoza? Cum va arata penisul dupa? Pot sa ma mai masturbez sau sa fac sex dupa? Ce se intampla daca nu o fac la timp sau deloc? Fara raspunsuri copy paste.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau se pare ca este vorba de o fimoza mai grava de categoria a 2-a sau a 3-a, in cazul in care apare vederii doar varful glandului. Mai baiete, acea piele care acopera capul penisului tau se numeste preputiu. In capatul ei exista o deschidere care in mod normal ar trebui sa se largeasca atat de mult incat preputiul sa poata fi retras inspre inapoi si sa treaca peste cap, adica sa se decaloteze si astfel glandul (capul) sa devina expus complet vederii. Insa in cazul in care in acel capat extrem al preputiului exista un fel piele mai intarita sub forma unui inel neelastic, aceasta formatiune denumita medical INEL FIBROS nu permite ca deschiderea preputiului sa se largeasca suficient de mult incat in momentul in care penisul intra in erectie si isi mareste volumul/dimensiunea sa se poata produce decalotarea. Acel inel fibros ca sa intelegi ar fi ceva cam ca si sfoara trecuta prin gura unui sac cu ajutorul caruia de leaga gura sacului. Daca acea sfoara nu este suficient de lunga rezulta ca nu va permite deschiderea completa a gurii sacului si in cazul in care doresti sa largesti acea gura a sacului nu ai alta metoda decat sa tai acea sfoara. Exact asa este si cu acel inel fibros din capatul preputiului, trebuie taiat/sectionat cu bisturiul sau cu foarfecele chirurgical, sub anestezie locala in 1-2-3locuri, ceea ce va avea ca rezultat disparitia acelui inel si dintr-o data largirea preputiului suficient de mult incat pe urma acesta sa poata fi retras/dat in spate, peste gland foarte usor si fara durere. Insa s-ar putea ca acel inel sa fie atat de mic in diametru incat sa fie nevoie sa se recurga la taierea/decuparea capatului preputiului, sau chiar eliminarea in totalitate a preputiului prin asa numita circumcizie, in urma caruia penisul nu va mai avea pe el pielea mobila, va deveni ca o bata/un par cu glandul/capul permanent descoperit. Medicul urolog iti va prezenta toate variantele posibile lasandu-ti tie optiunea de a alege cum vei dori sa-ti arate penisul dupa operatie. Sanatate!

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Operatia de indepartare a factorului care provoaca fimoza se poate reduce la o simpla incizie (taietura) de 0, 5-1 cm, sau indepartarea unei anumite portiuni a preputiului (cea existenta in plus/exces) sau prin inlaturarea/indepartarea completa/totala a preputiului si expunerea permanent a glandului prin decalotarea ei completa. In ce mod se face efectiv operatia si necesitatea de a se indeparta o parte a preputiului si in ce proportie o stabileste medicul urolog. Dupa vindecarea completa a operatiei bineinteles ca vei putea sa te masturbezi dar mai ales vei reusi sa intretii contacte sexuale normale. In caz contrar, fimoza devine cronica, permanenta si nu vei putea avea niciodata o viata sexuala normala. Poti sa intrebi de zeci de ori fiindca raspunsul va fi mereu acelasi, singurul care poate sa dea un raspuns corect si avizat poate fi DOAR/NUMAI medicul UROLOG in urma consultarii tale. El este singurul care poate stabili despre ce este vorba si care este cel mai indicat mod de interventie. Te asigur ca acest raspuns nu este un copy paste. Probabil ca vei reusi sa intelegi si tu panala urma atat realitatea cat si adevarul. Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marcel69minecarftGamer):

Dragul meu, parafimoza reprezinta o faza grava a fimozei. Parafimoza se produce, apare numai in cazul/momentul in care in urma unei decalotari extreme/fortate preputiul este fortat intratat de mult incat la un moment dat este retras complet peste gland (cap) insa ramane BLOCAT in santul balanopreputial, acea adancitura intre capul si corpul penisului, si nu mai poate fi miscat nici inainte nici inapoi. In acel moment din cauza strangularii penisului sangele nu va mai circula prin venele penisului si din acest motiv penisul se va tumefia/umfla/invineti si de cele mai multe ori DEBLOCAREA preputiului din acea pozitie se poate face doar printr-o interventie chirurgicala de urgenta. PARAFIMOZA este termenul/cuvantul care inseamna/reprezinta aceasta STARE EXTREMA a afectiunii denumite FIMOZA. Dragul meu eu stiu foarte precis ce inseamna atat FIMOZAcat si PARAFIMOZA. In loc sa te apuci sa comentezi inutil si aiurea, si sa-mi atragi mie atentia, te sfatuiesc in cunostinta de cauza sa lasi rusinea deoparte si sa te prezinti si adresezi unui medic urolog. Se pare ca nu poti intelege ca un barbat cu penisul afectat de FIMOZA nu va fi instare sa F#TA. Mult noroc in viata!

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Marcel69minecarftGamer):

Daca ai parafimoza, nu "zilele astea", ci suna la 112.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marcel69minecarftGamer):

In cazul tau se pare ca este vorba de o fimoza mai grava de categoria a 2-a sau a 3-a, in cazul in care apare vederii doar varful glandului. Mai baiete, acea piele care acopera capul penisului tau se numeste preputiu. In capatul ei exista o deschidere care in mod normal ar trebui sa se largeasca atat de mult incat preputiul sa poata fi retras inspre inapoi si sa treaca peste cap, adica sa se decaloteze si astfel glandul (capul) sa devina expus complet vederii. Insa in cazul in care in acel capat extrem al preputiului exista un fel piele mai intarita sub forma unui inel neelastic, aceasta formatiune denumita medical INEL FIBROS nu permite ca deschiderea preputiului sa se largeasca suficient de mult incat in momentul in care penisul intra in erectie si isi mareste volumul/dimensiunea sa se poata produce decalotarea. Acel inel fibros ca sa intelegi ar fi ceva cam ca si sfoara trecuta prin gura unui sac cu ajutorul caruia de leaga gura sacului. Daca acea sfoara nu este suficient de lunga rezulta ca nu va permite deschiderea completa a gurii sacului si in cazul in care doresti sa largesti acea gura a sacului nu ai alta metoda decat sa tai acea sfoara. Exact asa este si cu acel inel fibros din capatul preputiului, trebuie taiat/sectionat cu bisturiul sau cu foarfecele chirurgical, sub anestezie locala in 1-2-3locuri, ceea ce va avea ca rezultat disparitia acelui inel si dintr-o data largirea preputiului suficient de mult incat pe urma acesta sa poata fi retras/dat in spate, peste gland foarte usor si fara durere. Insa s-ar putea ca acel inel sa fie atat de mic in diametru incat sa fie nevoie sa se recurga la taierea/decuparea capatului preputiului, sau chiar eliminarea in totalitate a preputiului prin asa numita circumcizie, in urma caruia penisul nu va mai avea pe el pielea mobila, va deveni ca o bata/un par cu glandul/capul permanent descoperit. Medicul urolog iti va prezenta toate variantele posibile lasandu-ti tie optiunea de a alege cum vei dori sa-ti arate penisul dupa operatie. Sanatate!

| vocea a răspuns:

Operatia de fimoza, este simpla si dureaza cca 3-5 minute, nu ridica nici un fel de risc si nici nu este foarte dureroasa.
Tratamentul ulterior este de a spala preputul si a unge cu ungventul pe care ti-l va recomanda medicul urolog ori chirurg, care va face operatia.
Dupa vindecarea locului, in care a fost dezlipita membrana de preput, se pot intretine realtii intime.
Un gand bun si multa sanatate.