| PringAloe a întrebat:

Se pot transmite boli sexuale chiar dacă nu ai un raport intim propriu? Adica fara penetrare?
Spre exemplu daca exista contact intre cele 2 organe sexuale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vampyremisa a răspuns:

Da, ele se fac gratuit la spital(HIV si hepatita B) (cel putin la Constanta) sau cu trimitere de la medicul de familie. In general, se testeaza pentru HIV, hepatita B, sifilis si gonoree, si daca vrei si pentru HPV (avem si vaccin care contine doar proteine, nu virusul) pe care il poti face la medicul de familie sau, pentru fete, Papanikolau, test facut de ginecolog pentru depistarea cancerului de col uterin datorat virusului HPV.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, herpes genital
si HPV (virus papiloma )

| PringAloe explică (pentru anonim_4396):

Chiar si hiv/sida corect?

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Desigur.

| Gofigi a răspuns:

Da

| vampyremisa a răspuns:

Da, foarte multe chiar. Exista insa analize gratuite pentru asa ceva.

| PringAloe explică (pentru vampyremisa):

Exista? unde ar trebui sa ne adresam pentru asemenea analize?

| vampyremisa a răspuns (pentru PringAloe):

Da, ele se fac gratuit la spital(HIV si hepatita B) (cel putin la Constanta) sau cu trimitere de la medicul de familie. In general, se testeaza pentru HIV, hepatita B, sifilis si gonoree, si daca vrei si pentru HPV (avem si vaccin care contine doar proteine, nu virusul) pe care il poti face la medicul de familie sau, pentru fete, Papanikolau, test facut de ginecolog pentru depistarea cancerului de col uterin datorat virusului HPV.