| Baiatrau12 a întrebat:

Se pot transmite boli sexuale fara penetrare? Adica doar frecat?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Prin sarut se poate

| mihai69 a răspuns:

Din păcate, da.

| FeelFor a răspuns (pentru mihai69):

Prin frecat? Sa inteleg ca s-a referit la masturbare. Nu sunt foarte bine informat, dar sunt curios ce boli s-ar putea transmite prin masturbare daca esti o persoana ingrijita care se masturbeaza intr-un mediu curat?

| mihai69 a răspuns (pentru FeelFor):

Mă tem că se referă la petting, sau la fel de posibil, la masturbare în doi (reciprocă sau nu).
Și dacă partenerul are de pildă sifilis... ce crezi, se ia sau nu? Oricât de curat ai fi tu sau mediul.

| FeelFor a răspuns (pentru mihai69):

Am inteles, ma gandeam ca se refera la masturbarea "solo" laughing. Chiar eram confuz acuma, cum sa se poata lua vreo boala astfel.

| mihai69 a răspuns (pentru FeelFor):

Poate n-ar fi rău să mai citiți și ceva util:
http://goo.gl/RDCWzx
http://www.csid.ro/......t-7884514/
Veți putea observa că pentru multe dintre ITS e suficientă atingerea pielii (în zonele infectate) cu a altcuiva, care e cel puțin purtător al germenilor acelei infecții (așadar, e posibil ca nici măcar să nu știe încă faptul că „are buba").