| lavida a întrebat:

Cum stiu daca sunt pregatita pentru marele pas.
Eu am 17 ani,iar prietenul meu 20, suntem impreuna de 6 luni si de un timp acesta a inceput sami vorbeasc despre faptul ca ar vrea sa facem dragoste, dar eu nu ma simt inca pregatita...
Cum as putea sa-i spun asta fara ca el sa se simta respind...
help

Răspuns Câştigător
| RaluBaby a răspuns:

Pur si simplu spune-i ca este un pas important pentru tine si ca inca nu esti pregatita sa o faci. Daca te iubeste si te respecta va intelege si va lasa lucrurile sa decurga de la sine fara sa te mai bata la cap sa faceti dragoste.
In legatura cu intrebarea cum stii daca esti pregatita sa faci marele pas, crede-ma cand va fi momentul vei stii ca esti pregatita. Acest pas este foarte important si ar trebui sa fie alaturi de un baiat care te iubeste pentru persoana care esti, te respecta, este protector, iti confera siguranta. Si nu uita, aceasta decizie trebuie sa o iei de una singura si nu la insistentele lui.

| lavida explică (pentru RaluBaby):

Multumesc pentru sfaturi...

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca nu te simti pregatita nu esti obligata sa o faci numai de dragul lui, vorbeste cu el si cum a stat 6 luni pe uscat mai poate sta un timp

| neutrino a răspuns:

Ai intrat intr-un joc in care regula principala este sexul. Sa nu crezi ca baiatul se plimba cu tine numai de dragul ochilor tai si pentru un sarut. Nu! El are un scop si acela este sexul. Daca nu vei accepta el va pleca. Daca vei accepta, la fel va face, ca doar nu o sa stea cu tine 100 de ani. Aceasta este regula actuala a unei relatii.

| Chewie a răspuns:

Foarte simplu..nu trebuie sa te simti obligata happy Daca il iubesti si iti doresti asta o faci, daca nu ii spui ca nu esti pregatita si gata. El incearca sa te preseze psihic.