| saresipiper a întrebat:

Cunosc o fata care de ceva timp are probleme la serviciu cu un anume coleg, fata are iubit, nu are nici o treaba cu colegul ei, iar acesta ori de cate ori trece pe langa ea o loveste pentru a fi bagat in seama, iar cand sunt mai multi de fata o jigneste si ii vorbeste extrem de urat. Acel tip cu care are probleme stie ca fata are iubit, cu toate acestea, desi este mai inalt si mai solid decat colegul, nu vrea sa intervina deloc sa ii spuna sa o lase in pace, priveste sadic si asculta amuzat tot ce i se intampla. Voi ce credeti? Ar fi ok sa ma bag eu sa il linistesc?

Răspuns Câştigător
| SilentRain a răspuns:

Cunosc prea bine ce înseamă un job de coșmar, și eu am avut probleme de genul la servici
Deși sunt o persoana retrasa non violenta, cand am avut probleme cu un coleg am scos bestie din mine și asta doar pentru ca jidodia a pus mana pe umărul meu
Reacția mea violenta, a făcut jigodia aia sa aiba respect fata de mine, acum nu are tupeu sa scoata un cuvânt în fata mea

Tu ești un om bun și vrei sa ii faci bine, ma bucur ca exista băieți ca tine
Este și vina ei ca nu ia atitudine, dacă e o fire mai leșinat încurajeaz-o sa fie mai rea cu colegul ala, vorbește cu ia și certațiva împreună cu colegul vostru, o sa fiți 2 vs 1, sper sa se potaleasa, îți urez bafta

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

S-au inventata sefii ierarhici si HR-ii, care ar putea sa o ajute pe fata, trebuei doar sa mearga sis a depuna plangere imtrova acestui coleg care o haraseaza verbal, o jigneste si chiar o loveste. Ideal este sa dea exemple, mai ales cand are alti colegi de fata, ca sa-i poate folosii de martori.
Tu nu ai de ce sa te bagi, ca-i o problema de servici, ca se intampla la servici, nu pe strada, nu acasa la ea.

| saresipiper explică (pentru Violleta2022):

Ai dreptate dar, ca sa vezi, colegii de servici, desi sunt prieteni cu ea, il cam simpatizeaza pe agresor si nu vor sa intervina impotriva lui ca martori! Mi-a zis fata ca ei se amuza cand acela o agreseaza si crede ca ar disparea acest mijloc de divertisment daca se iau masuri impotriva lui. Iti dai seama?

| Violleta2022 a răspuns (pentru saresipiper):

Cand treaba devine serioasa si este caz de plangere oficiala, facuta impotriva acestui mitocan, nu se mai amuza nimeni, dimpotriva.
Iar faptul ca ea nu depune plangere, toata lumea o considera probabil proasta sau curva, ca accepta acest soi de comportament si nu ia masuri sa-l faca pe mitocan sa inceteze.
Dupa cum stii, mitocanul continua, tocmai pentru ca fata i-a prin lipsa de actiune (fara plangere la sef sau HR), i-a confirmat ca-i place jocul lui, iar el continua sa faca acelasi lucru.
Bineinteels ca este penibil sa fii martor la asa ceva, iar oamenii rad, cei cu bun simt ca sa-si ascunda frustrarea, crezand ca fetei ii place soiul asta de curte, altii din amuzament.
Oricum, nu-i problmea colegilor sa se planga de nimic, ca nu sunt ei cei afectati. Iar daca fata nu ia nici un fel de actiune, toata lumea crede ca-i place ceea ce i se face.

| saresipiper explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos pentru ajutorul tau! Hmm, o sa-i spun, nu m-am gandit pana in punctul acesta. Dar de ce curva?(aici nu prea inteleg) Fata e o tipa foarte cuminte, nu umbla cu baieti, a avut numai relatii stabile si n-a avut cam niciodata noroc in dragoste de un iubit protector, din ce mi-a spus. Pe de alta parte, vad multe "fete rele" ca au astfel de iubiti bodyguarzi...

| Violleta2022 a răspuns (pentru saresipiper):

Nu am spus ca-i curva, ci ca-i posibil sa fie privita de colegii ei "ca curva" daca accepta asemenea tratament de la colegul cu avansurile si nu se plange la HR sau seful ei.

| saresipiper explică (pentru Violleta2022):

Am inteles happy Sarbatori minunate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca are prieten, nu este normal sa te bagi tu.

| saresipiper explică (pentru Emilian65):

E normal sa nu se bage daca e prietenul ei si vede ca ea sufera/plange/ii e frica sa mai mearga la job?

| SilentRain a răspuns:

Nu te baga, fata are iubit și dacă o deranjează atât de tare poate sa fac și singura plângere la Șef

| saresipiper explică (pentru SilentRain):

Nici iubitul nu ia atitudine (nu ii pasa), seful nu se baga. De asta intreb...

| saresipiper explică (pentru SilentRain):

Vreau, daca pot, sa o ajut. S-ar putea sa o patesc, in schimb, eu de la acest iubit al ei. Macar stiu ca am facut un bine, pentru mine asta conteaza.

| SilentRain a răspuns (pentru saresipiper):

Sa nu spui ca nu ți-am spus, tu băgate sa vezi ce bine o sa îți fac colegul tău, categoric o sa iese o cearta
Și cum adică tu vrei sa o ajuți și iubitul ei sa se ia de tine? In loc sa se ia de dobitocul ala

Maxim poți sa o sfătuiesti sa se ducă la politie tu poți sa fii martor și încă câtva colegi

| saresipiper explică (pentru SilentRain):

Nu stiu/nu inteleg sincer de ce nu o ajuta iubitul ei, e mult mai solid decat mine si acel coleg la un loc. Am inteles ca nu ii pasa, dar mie imi pasa, nu imi place sa vad oameni nefericiti din motive ca acestea care pot fi schimbate. Colegul vazand ca ea nu are sustinere a inceput sa o persecuteze tot mai mult cu fiecare zi la lucru. E foarte greu sa mergi la job si sa stii ca nu ai liniste, desi nu ai nici o vina.
Imi doresc ca odata ce intervin sa trezesc cumva si in iubitul ei sentimentul ca o fata trebuie protejata, sustinuta moral, nu aruncata in nepasare si siguratate... dragostea vindeca, nu te lasa sa suferi.

| saresipiper explică (pentru SilentRain):

Multumesc pentru compliment! Intr-adevar ea e o fire mai calma, nu am auzit-o niciodata tipand sau manifestandu-se mai zgomotos sau sa reactioneze fizic, dar i-a zis tipului sa inceteze ca nu o sa fie bine - si de atunci face tot mai rau, ii place sa o aduca in starea asta. Ce i-ai spus acelui coleg de ai reusit sa il potolesti?

| SilentRain a răspuns (pentru saresipiper):

Eu nu i-am spus un cuvânt, când s-a apropiat de mine am aruncat în el cu ce lucram (ii spargem capul dacă era nevoie, nimeni nu pune mana pe mine) și mam uita urat,
Fata poate sa se ducă la politie, și sa ii fac reclamație asta e hartuire
Eu asa as face

| saresipiper explică (pentru SilentRain):

Wow, era solid respectivul? Cum de nu ti-a fost teama de o eventuala reactie din partea lui? - astia pot deveni foarte agresivi daca sunt provocati. Cred ca ea nu are curajul sa dea cu ceva il el, de altfel el a lovit-o de multe ori cu ce apuca si asta a facut-o sa ii fie frica de el. Cred ca daca l-ar lovi ar si bate-o sad O voi ajuta sa faca plangerea la politie.

| saresipiper explică (pentru SilentRain):

Daca te dadea el la politie ca ii spargeai capul, de partea cui crezi ca erau oamenii legii? O sa apelez la ei, sper sa nu raman dezamagit si sa rezolvam

| SilentRain a răspuns (pentru saresipiper):

În comparație cu mine da, mi-a fost teama, aolee aveam asa o frica în mine nici eu nu sunt genul de om scandalagiu
Eram cu mai mulți colegi, nu am aruncat în el direc, am aruncat la picioare lui, o reacție violenta cât sa îl pună la punct

Și dacă ma da el la politie ii făceam reclamație anonima la director cu textul agresiune sexuala, și ii făceam și eu lui reclamație la politie sau plăteam pe cineva sa îl bata bine cât sa ii bage mințile în cap

Dacă nu se rezolva problema pana la urma, propuneri colegii tale sa își caute în alta parte sau sa ia atitudine
Dar colega ta nu are părinți? Eu cred ca dacă discuta cineva cu el se calmează

| saresipiper explică (pentru SilentRain):

Are si mama ei i-a stricat multe relatii, e ceva de genul, "Andrada minte", tot timpul i-a stricat credibilitatea in fata celorlalti, inclusiv a iubitilor ei (ca urmare actualul nici nu se baga sa o apere), fiindca ii place sa ii manipuleze pe cei din jur, nu stiu daca ai vazut dar e foarte posibil sa fi intalnit oameni care mint cu foarte mare pricepere, astfel incat te fac pe tine, cel care spui adevarul sa pari mincinos. I-a spus mamei ei despre probleme si ea ii zicea ca nu e adevarat, ca ala n-are cum sa fi facut toate astea, practic nu ii ofera deloc suport moral, o face mincinoasa, de venit sa ia atitudine fata de coleg nici nu se pune problema. Mereu i-a zis ca ea trebuie sa il potoleasca, fata i-a zis de multe ori sa inceteze, si de fiecare data tot mai rau a iesit.

| SilentRain a răspuns (pentru saresipiper):

Cu politia asa îl potolește, ce spot sa spun trista poveste de viata
Cred ca iubitul ei nu o iubeste, dacă o iubea nu pleca indeferent de motiv

| saresipiper explică (pentru SilentRain):

Da, foarte trista...cred ca nimeni nu o iubeste sad Nu are sustinerea nimanui, dar am vorbit eu cu ea si vom merge la politie. Multumesc mult pentru sfaturi!

| SilentRain a răspuns (pentru saresipiper):

Cunosc prea bine ce înseamă un job de coșmar, și eu am avut probleme de genul la servici
Deși sunt o persoana retrasa non violenta, cand am avut probleme cu un coleg am scos bestie din mine și asta doar pentru ca jidodia a pus mana pe umărul meu
Reacția mea violenta, a făcut jigodia aia sa aiba respect fata de mine, acum nu are tupeu sa scoata un cuvânt în fata mea

Tu ești un om bun și vrei sa ii faci bine, ma bucur ca exista băieți ca tine
Este și vina ei ca nu ia atitudine, dacă e o fire mai leșinat încurajeaz-o sa fie mai rea cu colegul ala, vorbește cu ia și certațiva împreună cu colegul vostru, o sa fiți 2 vs 1, sper sa se potaleasa, îți urez bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de situatie, daca acela e un porc da, daca si ea il intareste de ce te-ai bagã?
In unele situatii, sau in majoritatea situatiilor, nu are rost sa faci pe eroul doar daca e prietena ta, pentru ca iti faci probleme si ea te considera un fatalau mai mare ca dobitocul acela.

| saresipiper explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa il apreciez pe prietenul ei care sta cu mana in san linistit si nu face nimic cand ar putea foarte frumos sa ii spuna aceluia sa o lase in pace. Gandeste-te ca ei zi de zi au tangenta la serviciu. Am inteles ca el o si intreaba de fata cu toti cat il costa sa o faca cu el. Daca erai in locul ei cum ai fi procedat? Eu cred ca ea si iubitul ei se vor desparti, nu e normal ca el sa se foloseasca intim de ea si sa nu ii pese cand are probleme. Trebuie sa demonstram ca meritam sa ne numim barbati, si consider ca rolul nostru este sa protejam femeia. Punct.

| muziclive a răspuns:

Normal! Dacă nesimțitul nu poate fi bărbat, arata-i tu cum se face! Asta tine mult de bun simt, deci, baga-te?

| saresipiper explică (pentru muziclive):

As vrea daca pot sa opresc acest lucru, pentru ca individul o si atinge in zone intime fortat...