| AdyBlackCat a întrebat:

Curiozitate. Poate reusiti voi sa ma lamuriti (si ma refer la cei cu varste mai mici de 18 ani in special, dar nu numai). Ce e in capul vostru cand faceti sex neprotejat si apoi postati pe TPU intrebari de gen "e posibil sa fiu insarcinata daca am facut-o neprotejat?". Normal ca e posibil sa fii. Sexul neprotejat implica foarte multe riscuri, pe langa o sarcina nedorita. De boli cu transmitere sexuala ati auzit? Sa stiti ca nu e o joaca si nici vreo inventie ca sa nu mai faceti voi sex. E o treaba destul de serioasa si de grava. Multe dintre aceste boli nici nu au simptome. Sau daca au, apar cand e deja prea tarziu. Daca tot va faceti atat de multe griji in legatura cu asta dupa ce s-a consumat actul sexual, nu puteti sa va faceti griji si inainte ca sa folositi si voi prezervativul? Sau va lasati purtati de instinct ca animalele si pe urma constientizati ce ati facut? Vreau raspunsuri serioase va rog.

Răspuns Câştigător
| Castiel a răspuns:

Hmm pai in opinnia mea cred ca adevaratele motive pentru care fac chestia asta sunt urmatoarele:
Prea multe informatii! De la 4 ani deja vezi un film din greseala sau ca te lasa parintii sau la un prieten/sora ta mai mare/fratele anyway ideea este ca de la o varsta FOARTE mica deja stii ce este sexul... stiu un copil care de la 7 ani deja se uita la filme porno si altele nu ma mira daca se si masturba. Deci inainte mai pe vremuri cand nu era televizorul si alea alea astia habar nu aveau ce este sexul la o varsta asa de frageda le ardea de joaca dupa la 12-13 ani+ erau interesati sa afle chestii noi educatie, acum la 12-13 ani+ incep sa se documenteze despre kamasutra si alte chestii pornache/masturbare ETC + ca fetele noastre se imbraca pe strada ca niste parasute ti se scoala imediat ce sa mai... e din cauza societatii. deci daca ei deja stiu atatea detalii despre categoria SEX ce ii impiedica sa nu o faca de la varste care iti intoarce stomacu pe dos? In mare parte nu este vina lor.singura lor vina este ca din cauza a ce vad prin juru lor devin curiosi dupa dornici/disperati sa vada cum este la care o fac cu/fara prezervativ si dupa BAM apar complicatiile

14 răspunsuri:
| NatureSelf a răspuns:

Stii care e raspunsul? in timp ce faci sex, nu te mai gandesti cu creierul, ci gandesti cu ala dintr-e picioare, si sa-ti placa la maxim. in timp ce rfaci sex ce mai conteaza? apoi realizezi, cand te trezesti. Ups!big grin

| AdyBlackCat explică (pentru NatureSelf):

Tu mi-ai raspuns pentru momentul in care o faci. Atunci da, gandesti cu ce ai intre picioare. Dar inainte, cand incep sa te ia caldurile? Tot mai ai putin creier disponibil, deci de ce nu se foloseste?

| NatureSelf a răspuns (pentru AdyBlackCat):

Pentru ca, cum sa-ti explic daca nici asa nu ma intelegi? foc doar cu foc se stinge, cauzeaza-ti o durere noua, so uiti pe cea veche. daca faci sex, uiti de restul lucrurilor. ce sa mai povestesc, tu nu stii cum e?

| AdyBlackCat explică (pentru NatureSelf):

Stiu cum e, dar stiu varianta cu capul pe umeri, nu cea cu instinctul animalic. Pentru ca suntem oameni totusi, nu animale. De asta avem creier si liber arbitru, ca sa hotaram noi ce si cum sa facem, nu sa ne luam dupa cum ne vine de la natura

| NatureSelf a răspuns (pentru AdyBlackCat):

Lasa, te vei vedea pe tine candva, ce alegi sa faci sex, sau nimic,.

| Alystar a răspuns:

@far4on, referitor la raspunsul tau pentru @AdyBlackCat : "cum sa-ti explic daca nici asa nu ma intelegi? ".Din cate cred eu AdyBlackCat a postat aceasta intrebare nu pentru ca ea nu stie sau nu intelege ci pentru a trage un semnal de alarma, si a sugerat sa raspunda cei in cauza, deoarece doar punandu-ti anumite intrebari iti poti da seama de ceva grav care poate sa ti se intample. Ea inceraca sa ii faca pe acesti copii sa gandeasca inainte de a face sex, nu vrea explicatii despre cum gandim noi despre faptele copiilor.
Nu mi-o lua in nume de rau dar am citit o gramada de comentarii de ale tale la foarte multe intrebari si observ o mare agresivitate, nu vreau sa dezvolt subiectul sau te simti lezat de comentariul meu ci vreau sa se inteleaga foarte bine ca acest site este pentru informare si ajutor, nu pentru agresivitate si misto-uri!
Eu cand am facut sex neprotejat (eram pe la 15-16 ani) m-am gandit ca poate nu mi se intampla mie sa o las gravida,, am gresit si nu s-a mai repetat sa risc. La boli nici nu ma gandisem!
Multa bafta!

| ochiverzi91 a răspuns:

Nu este vina lor (a fetelor minore), ci a barbatilor obsedati de sex cu numar in crestere. Eu am 20 de ani si primesc avansuri la greu. Crezi ca cele de 13 ani se pot abtine sa refuze? Plus ca sunt si alti factori care le influenteaza, cum ar fi prietenii care isi bat joc de ele ca mai sunt virgine, curiozitatea, vor sa se laude, si lista poate sa continue. Oricum, de ce ti-ar pasa? Daca vezi vreo intrebare de genul sari peste, eu asa fac. Deja m-am saturat sa explic daca pot ramane insarcinate, de ce si asa mai departe. N-au decat sa isi asume consecintele. Te-am pupat! :*

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea mai simpla si logica explicatie... lipsa de educatie. Na ca am facut si rime.

| Fytzy a răspuns:

Buna...asta ma intreb si eu de unde atata inconstienta? Pe langa ca nu sunt informati, macar de s-ar informa, ei mai si se lauda.Si in plus nasterile cu mame minore sunt intr-o crestere infricosatoare. Nu condamn pe nimeni dar mai trebuie controlati, macar daca se apuca de asa ceva sa isi ia masurile necesare. Nu sa se planga toate fetele pe TPU ca raman insarcinate.Mai am o nelamurire, de obicei cele care raman insarcinate sunt lasate de barbati in toata firea. Oare acestia chiar nu stiu sa se protejeze? Sau a innebunit toata lumea este obsedata de sex?

| AdyBlackCat explică (pentru Fytzy):

Barbatii (nu baietii) stiu sa se protejeze. Dar fetele sunt in mare parte de vina pentru ca accepta sa o faca neprotejat. Daca vad ca fetele accepta, lor nu le pasa de metode de protectie. Pe ei oarecum ii inteleg deoarece, cum zicea si far4on mai sus, ei gandesc cu ce au intre picioare. Si daca tu ca fata nu te respecti si nu te impui putin, pai lor ce sa le mai ceri? Problema e cum ai zis si tu, nu se informeaza. Si slava Domnului ca daca nici acum nu au mijloace de informare de ajuns, pai eu ce sa mai zic? Am 23 de ani acum, dar cand eram de varsta lor (ma refer 14-15 ani ca am vazut ca asa e la moda acum) eu nici macar nu aveam calculator, ca sa nu mai vorbesc de internet. Dar stiam ce e aia contraceptie si cu ce se mananca. Nu pot sa inteleg lipsa asta totala de interes. Si mai ales modul de gandire. Adica ai surse de inspiratie, ai de unde sa te documentezi dar tu neah, o faci de capul tau si pe urma iti pui problema ce prostie ai facut.

| Fytzy a răspuns (pentru AdyBlackCat):

Da nu cred ca mai apuca 15 ani, sa-ti dau un exemplu stateam duminica intr-o cafenea cu prietenul meu si langa noi erau doua fete nu aveau mai mult de 13 ani si m-au luat durerile de cap cand am auzit despre ce vorbeau. Despre sex oral si ceva de genul ca actulalul este ma bun la pat decat fostul. Ma uitam eu cu prietenul meu la ele si nu ne mai putem reveni din soc, ce subiect de discutii au fetele din ziua de azi.

| Lifeisawargame a răspuns:

E din cauza excesului de zel, si se datoreaza faptuluio ca mintile minorilor degeaba au devieri serioase si mature, pentru ca ele sunt doar niste "vise", si cand dau si eu putin de gustul iubirii, nu se mai gandesc la urmari, vor doar sa se simta cat mai bine, am trecut prin asa ceva, si acum am cu totul si cu totul alta gandire asupra sexuluiwinking

| Jimitakuka a răspuns:

Ce vrei sa facem? Site-ul se numeste TPU.Nu?
Asa is oamenii de azi nu mai stiu de protectie si de altele.
O zi bunahappy si lasa-i in pace pe copii de 9 ani care nu stiu cei aia,, sex'' raspunde ceva si gata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ei vor s-arate la tot poporul ca s-or ars si nu stiu cum sa faca. da pe mine de ce m-ar interesa daca ramane careva insarcinata. ciudati bre happy