| anonim_4396 a întrebat:

Da, nu ma simt foarte confortabil sa vorbesc despre asta aici, dar am nevoie de pareri obiective in prezent.
In vara lui 2017 am cunoscut pe internet un baiat, el fiind din alt oras, destul de departe de mine.El e si la facultate in Danemarca, dar n-am avut probleme cu distanta niciodata, am tinut unul la altul foarte mult oricum.
Prin septembrie am observat ca incepuse sa fie foarte deprimat, amandoi avand probleme cu depresia(el are si cu inima, a facut si preinfarct), dar am crezut ca e doar o alta pasa proasta peste care o sa trecem, dar nu a fost asa...Nu mi-a mai raspuns la mesaje, ii trimiteam cu zecile sa stiu daca e bine, nici macar nu imi dadea seen.Nici la telefon nu rapsundea. Dupa cateva saptamani, prin octombrie, mi-a raspuns si mi-a zis ca nu vrea pe altcineva, ca nu vrea sa renunte la mine, dar ca ar trebui sa il las in pace pentru binele meu.Bineinteles ca nu am facut asta, il iubesc prea mult si am vrut sa ma asigur ca nu face vreo prostie.Mi-a zis ca e foarte deprimat si nu stie ce sa mai faca, si ca nu vrea sa ma raneasca, dar m-a ranit mai mult ignorandu-ma si a recunoscut si el asta.
Ma ignora cu saptamanile, apoi raspundea la mesaje sec, sau era trist si spunea ca ii pare rau, ca nu voia sa se ajunga aici, dar nu facea nimic sa schimbe situatia.
Intr-o seara am visat ca i se intamplase ceva rau si i-am dat mesja sa vad ca e bine.El mi-a zis ca ii e dor de mine si ca ii pare rau(din nou), dupa care iar m-a ignorat pentru vreo saptamana.Dupa aceea mi-a dat el mesaj sa spuna ca vrea sa fie totul ca inainte si eu i-am spus ca il iert, ca il iubesc oricum, dar ca am nevoie sa se schimbe ca lucrurile sa mearga.
Apoi a inceput iar sa ma ignore, pana in prezent...
Nu stiu ce sa mai fac, simt ca ma iubeste, mi-a spus-o, stiu ca nu ma inseala, nu vreau sa aud varianta asta.Ii cunosc foarte bine si familia si stiu ca nu m-ar insela, ma iubeste, dar e un mare idiot.
Ideea e ca nu l-am mai cautat si nici n-o s-o mai fac, ca si asa mi-am calcat pe orgoliu( orgoliu care era mai mare decat existenta lu’ Iliescu pe pamant), dar nu stiu la ce sa ma astept.
Am trecut printr-o depresie groaznica, chiar daca nu mai iau pastile, dar el imi dadea speranta, imi oferea ideea unui viitor bun. Aveam atatea planuri impreuna.
Mi-a zis ca nu poate sa se vada cu altcineva si nici nu vrea, si ca nu vrea sa ma vada nici pe mine cu altcineva, dar din septembrie pana acum m-a cautat o singura data...
Nu stiu ce sa inteleg de la el.Am incercat sa ma gandesc ca s-a terminat totul, chiar daca nici nu ne-am despartit, dar e dureros.Nu pot sa vad finalul relatiei, mi-e greu sa imi imaginez viitorul cu altcineva.
Orice sfat ar fi bine venit.
Imi pare rau ca ii asa multa drama si multumesc daca ati citit pana aici.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Distanta strica multe chestii sa stii

| RoCkKiD a răspuns:

Sincer, nu stiu cat de severa e depresia lui dar intermitenta asta bate oarecum cu faptul ca are perioade cand e mai ok, si perioade de depersonalizare in care nu-i pasa.

Cred ca pana la urma, daca vrei sa afli ce se poate intampla aici trebuie sa faceti cumva sa fiti impreuna fizic mai mult timp.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru RoCkKiD):

Asta e foarte greu, avand in vedere ca el vine de cateva ori pe an in Romania si nici nu stam prea aproape unul de celalalt

| RoCkKiD a răspuns (pentru Felissa13Eden):

N-a zis nimeni ca ar fi usor dar daca vrei sa faci treaba asta sa mearga nu ai de ales.

| RAY a răspuns:

Pierdere de timp, iluzi, sperante, dezamagiri, lipsa unei gandiri rationale duc la drame

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, cred ca exagerezi!
O relatie online nu este o relatie adevarat si nu poti tine la cineva foarte mult, asta este doar in imaginatia ta, de aceea si crezi ca este atat drama, cand de fapt, nici nu se poate numii relatie!
Da-i pace omului si lasa-l sa-si vada de viata lui si tu de a ta!
cauta-ti pe cineva local cu care sa te vezi si sa ai o relatie mai mult decat imaginara, ca aia cu norvegianul.
Incearca sa traiesti o viata reala, nu un imaginara!

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e relatie virtuala, doar ne-am cunoscut pe net happy

| Drimmero a răspuns:

Te stiu din vara trecuta, sau mai bine zis iti cunosc povestea.
E urat sa suferi din dragoste,, e sentimentul care te stoarce cel mai mult de puteri. Daca si el te iubea nu inteleg de ce isi batea joc...asta nu am inteles niciodata, situatiile de genul ' te iubesc, mi-e dor de tine, hai sa ne ignoram'. E o lipsa de maturitate si o prostie mare care pe mine unul m-ar scarbi direct.
Cred ca e cazul sa te orientezi spre cineva care e aproape de tine si care ar putea pune suflet mai mult.

| Andreeush a răspuns:

E clar ca nu tine la tine. Si ceea ce aveti voi nu poate fi numita relatie. Nu te mai amagi singura. Lasal, nu te mai gandi la el. Probabil acum tie greu dar cu timpul vei vedea ca vei fi mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Renunta la ceea ce iti face rau.Nu esti fericita deloc.Astfel ii vei face si lui un bine si tie. El este acolo, tu aici. Nu te cauta ptc incearca sa te uite.Se gandeste doar la el.
Incearca sa iti vezi de viata ta, sa cauti fericirea in alta parte. Relatia aceasta este una bolnava.Barbati mai sunt pe planeta asta si chiar daca pare imposibil sa gasesti pe cineva crede.ma ca nu este asa.Cunosc persoane care s.au despartit dupa ani de mariaj si de abia dupa si.au gasit dragostea adevarata.
Ceea ce ai acum in cap sunt doar lucruri care ti le.ai impus tu, cat si el. Stiu ca nu este ceea ce vrei sa auzi, insa am avut si eu o relatie de genul si era incredibil de toxica. Nu te lega de vise si "planuri". Nu te ajuta. Ba te trag mai mult in groapa.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, o sa incerc sa ma leg de lucruri concrete, multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E foarte incãpãtânat. Dar Cred ca iti ascunde ceva, omu gândeste ceva de genu "eu nu merit sa fiu iubit" desi doreste asta. Sfatul meu e sa nu-l bombardezi când te ignora, il alungi si mai tare, 10 minute Cu el in brate o datã pe luna inseamna mai mult decât pastrarea contactului constant cu el.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru anonim_4396):

E amuzant ca el a avut relatie la distanta aproape 3 ani cand era mai micut, si acum nici nu-i pasa laughing

| GirlOnline81 a răspuns:

Esti singura care poate sa raspunda la aceasta intrebare: unde vezi aceasta relatie in viitor?

| Felissa13Eden a răspuns (pentru GirlOnline81):

La spitalul de nebuni amandoi

| Bonbardieruldeweekend a răspuns:

E aiurea sau nici nu e o relatie la departe. De fapt sa iubesti e o prostie pentru femei si o prostie pentru barbatii destepti. Vezi ti de viata fa sex cat poti mai mult si fii fericita. Cand nu e penis sau vagin nu e dragoste ori ce s ar spune

| Plato a răspuns (pentru Bonbardieruldeweekend):

Am vrut sa-ti spun ceva, dar apoi am vazut ca ai scris "bonbardier" (cu N), si m-am lamurit.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Plato):

Chiar imi vine sa te desemnez ca raspuns castigator laughing

| eliza7943 a răspuns:

Și eu am fost fix in aceeași situație...
Am început sa vorbim pe internet....am vorbit aproape un an, vorbeam in fiecare zi, știam tot unul despre altul și la fel, ne făceam planuri pe când o sa ne întâlnim...
Ceea ce nu s-a întâmplat ...nici nu ne am văzut și nici nu am mai vorbit ...pentru ca el spunea ca e obosit de la munca.
Îl iubeam multttt, multt încât mi se rupea sufletul când nu vorbea cu mine...dar cu toată suferința, mi am adunat puterile și mi am spus ca trebuie sa merg mai departe oricât de greu va fi.
Mi a fost greu ...ma gândeam la el in fiecare seara și tot timpul plângeam.
Tu, trebuie sa ii respecți decizia care a luat o adică sa nu mai vorbiți ...nu are rost sa mai tragi de relația asta dacă el nu vrea și nu merita.
Poți sa fii fericita oricum omule, poti și fericita oricât de multe greutăți ai in spate.
Ai încredere in tine pentru ca se poate.
Încearcă sa ieși afara sa fac altfel de activități și nu mai sta sa l plângi... încearcă sa vorbești cu altcineva ca sa te facă sa uiți...
Și ce e cel mai important, tu trebuie sa fac schimbarea asta ...trebuie sa vrei oricât de greu ar fi.
Dacă te ajuta putem vorbi prin mesaje.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru eliza7943):

Multumesc frumos pentru cuvintele astea minunate.Ma induioseaza ca exista oameni care imi inteleg situatia, dar regret si ca trebuie sa treaca si altii prin asta.
Tu cum ai trecut peste?

| EmmaSimona1323 a răspuns:

De ce nu te duci la el? Relatiile la distanta depind si de noi ca sa mearga. Ma dau exemplu pe mine. Ne-am cunoscut de Sf Marie si de atunci am vorbit pe net 10 luni de zile, eu locuind in Barcelona el in Bucuresti. Au fost discutii, certuri, alte persoane la mijloc dar am trecut peste pentru ca nu pot zice ca era iubire da cand vb cu o pers la orice ora ca e skype Facebook whatsapp te atasezi. Dupa 10 luni de vorbit pe net a venit dupa mine si am plecat in tara amandoi. Acum avem 4 ani de relatie, 3 cununati, un baiat de 2 ani jumate si o fata de 4 luni. Daca tu simti ca merita sa lupti in continuare, fa-o! Asculta-ti inima.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru EmmaSimona1323):

Sincer, m-as duce la el si acum daca as simti ca merita vreun pic.Nici nu-mi raspunde la mesaje.Mi-a dat seen la niste conversatii dupa o saptamana abia si nu are curajul nici macar sa zica ceva, desi a vazut ca il caut mereu.Numai eu am tras de el dupa fiecare cearta, dupa fiecare iesire urata de-a lui.
Imi spunea intr-un timp ca daca n-as mai vrea sa vorbesc cu el m-ar astepta pana mi-ar trece, sau ca m-ar astepta toata clasa a 12-a sa scap de examene.
Nu stiu daca mai merita.Il iubesc, dar am obosit sa lupt cu morile de vant.As vrea sa vad schimbarea in comportamentul lui, dar cred ca e doar sfarsitul relatiei si trebuie sa ma obisnuiesc.
Pe langa drama, ma bucur mult pentru tine, asta inseamna ca sotul tau te iubeste.Sa iti traiasca cei mici! big grin

| EmmaSimona1323 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Multumesc frumos. Atunci draga mea vede-ti de viata ta mai departe, ia-o ca pe o lectie de viata, o experienta ca sa stii data viitoare ce sa faci. Niciodata nu stii cum iti surade norocul. Sa nu iti para rau de nimic pentru ca, candva te-a facut fericita chiar daca nu a fost finalul care iti doreai. Mult noroc data viitoare!

| anonim_4396 explică (pentru Felissa13Eden):

Părerea mea e că are vrăjeala bună

| Felissa13Eden a răspuns (pentru anonim_4396):

Oho, say no more, am inteles destule deja laughing

| anonim_4396 explică (pentru Felissa13Eden):

Nu știu câte ai înțeles, pari să stai prost la capitolul inteligență emoțională (nu-i o jignire)

| Felissa13Eden a răspuns (pentru anonim_4396):

Nicio jignire, e foarte adevarat.Incerc sa ma educ singura