| VioricaHot a întrebat:

Daca am avut contact intim neprotejat cu iubitul meu in perioada ovulatiei si nu am ramas insarcinata care ar putea fi motivul? Infertilitatea?
Daca ma duc la ginecolog ma poate ajuta?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca barbat poti ramane insarcinat?
Acum 3 luni te ustura penisul, acum ne intrebi daca esti gravid?

"în 7 Februarie | VioricaHot a întrebat:
de aproape 2 saptamani ma ustura penisul cand il decalotez sau cand il introduc in partenera."

https://www.tpu.ro/......nera-apoi/

| VioricaHot explică (pentru Violleta2022):

Am crezut ca ti.ai dat seama ca nu am scris eu intrebarea asta, probabil o fi intrat gagicamea pe contul meu si o fi scris.o gagicamea

| Violleta2022 a răspuns (pentru VioricaHot):

Conturile de pe TPU sunt gratis si dureaza 2 min asa-l faci, asa ca, ar putea iubita ta sa-si faca cont, ca doar nu-i oloaga si nu te-ar pune nici pe tine in situatii jenante sa spui azi ca esti femeie si maine barbat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Infertilitatea unui cuplului este definită ca fiind incapacitatea de a concepe un copil după 12 luni de raporturi sexuale regulate şi neprotejate finalizate de fiecare data cu ejacularea spermei in vagin. Conform acestei definiţii 15% dintre cuplurile de vârsta reproductivă sunt infertile.
Un alt concept, o reprezinta fecunditatea, cea care exprimă şansa de a obţine o sarcină care să se finalizeze cu aparitia unui copil întru-un ciclu menstrual dat. Si definiţia infertilităţii este rigidă deoarece se raportează la o perioadă fixă, 12 luni, cu toate ca aproximativ 90% din cupluri reusesc sa conceapa după primul an de coabitare, dar există si posibilitatea concepţiei spontane şi în următorii ani, deşi rata fecundabilităţii scade cu fiecare an. Statisticile existente indica faptul că circa 40% dintre cuplurile infertile prezintă un factor etiologic de natura feminina, pentru 40% din cupluri etiologia este masculină şi pentru restul de 20% exista o combinaţie a factorului feminin şi masculin.
In toate cazurile in care medicul practician se confruntă starea de infertilitate a unui cuplu, medicul trebuie să abordeze şi să investigheze ambii parteneri fiindca numai o astfel de abordare reprezinta "regula de aur" şi nimic nu trebuie omis. Abordarea infertilităţii necesită de multe ori o muncă asidua în echipă, din care nu vor lipsi : medicul generalist, endocrinolog, ginecolog, urolog, internist şi cei de laborator, toţi aceştia ajutând atât la precizarea diagnosticului dar şi la stabilirea si permanenta urmarire si conducerea tratamentului necesar in astfel de situatii. Multa sanatate!

| Catrice a răspuns:

Da,va pune sa faceti analize.

| Floridori a răspuns:

Depinde cat timp ati incercat...

Cu fiecare ciclu menstrual, sansele de sarcina sunt de aproximativ 30%.
Statistic, aproape 50% dintre cupluri obtin o sarcina in primele 3 luni, 30% obtin o sarcina in primele 6 luni, 15% in primul an.
Acei 5% restanti sunt de regula cupluri care au diverse probleme care ii impiedica sa obtina o sarcina.

Daca te afli in acest procent de 5%, atunci ar fi cel mai indicat ca amandoi sa va prezentati la medic pentru indrumari si pentru analize specifice.Asta nu inseamna ca este vorba de infertilitate. Poate fi vorba si de alte afectiuni care impiedica sau ingreuneaza obtinerea unei sarcini.

Este important sa si calculezi perioada fertila si implicit ovulatia in mod corect, iar acest lucru este posibil doar in cazul ciclurilor menstruale regulate.
In plus, inainte de a obtine o sarcina, este important sa te asiguri ca atat uterul tau cat si ovarele nu prezinta probleme si afectiuni.

In rest, mult succes in a obtine sarcina!

| VioricaHot explică (pentru Floridori):

Multumesc mult sa de a dumnezeu...