| Ioana1886753 a întrebat:

Dacă am avut ultimul contact sexual neprotejat, dar mai apoi am avut menstruație după 2 săptămâni și am avut și luna următoare(regulată) și luna aceasta a întârziat cu 3 zile...e posibil să fie vorba de o sarcină? Când am avut ultima menstruație trecuseră o lună și jumătate de la ultimul contactul sexual neprotejat, se poate să fiu însărcinată? Sau îmi fac griji degeaba?

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Mai sunt cazuri rare, dar sansele sunt foarte mici. Nu trebuie sa iti faci griji, si totusi, daca esti asa ingrijorata, de ce nu cumperi un test de sarcina si scapi de stres. Ce zici? Este 5 lei la farmacie unul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul cert, sigur si corect se poate exprima printru-un simplu si categoric NU. Pe baza cunostintelor ginecologice acumulate in timp in privinta problemelor de aceasta natura se poate aprecia ca de obicei in proportie de 99, 9% din cazurile de pornire a menstruatiei la data preconizata si desfasurarea ei in conditii similare sau foarte asemanatoare/identice cu sangerarile menstruale anterioare, menstruatia pornita in asrfel de conditii reprezinta garantia ferma ca in cadrul ciclului menstrual abia terminat, ovulul nu a fost fecundat si in consecinta nu s-a format sarcina. Din acest motiv este eliminat din uter endometrul, cel in care ar fi urmat sa se implanteze sarcina, insa in lipsa sarcinii acesta devenind inutil se elimina dupa ce este transformat in menstruatie. Multa sanatate!

| Tpufan123 a răspuns:

Cum zice baiatul, are dreptate, dar poate vizitezi un medic de familie in cazul in care tot ai dubii.