| xXllulluXx a întrebat:

Daca am facut-o protejat si el nu s-a terminat in timpul actului sexual care pot fi cauzele pentru intarzierea ciclului? Mentionez ca am cistita de o saptamana si am luat cateva medicamente

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand se pune intrebarea daca ciclul tau menstrual este regulat sau neregulat deoarece totul depinde de acest aspect foarte important. In cazul in care ciclul tau menstrual este REGULAT si menstruatia ar fi trebuit sa se produca deja in urma cu cateva zile, se presupune ca probabil ar putea fi vorba de o posibila dereglare hormonala insa in acest caz in mod normal ar trebui sa apara simptomele premenstruale de care nu amintesti si acest lucru poate provoca aparitia unor semne de intrebare, cu privire la o sarcina ipotetica insa DOAR cu o probabilitate foarte mica de cateva procente, 3-5%. Insa in cazul in care ciclul tau menstrual este NEREGULAT in acest caz nu se mai poate vorbi de intarziere fiindca data menstruatiei devine incerta, si astfel apare posibilitatea de a fi vorba de un ciclu menstrual mai lung ceea ce ar explica si lipsa simptomelor premenstruale. Folosirea medicamentelor nu poate influenta momentul pornirii unei menstruatii deoarece aceasta se produce strict sub influenta unui anumit hormon feminin. Deoarece prezervativul a ramas intact, se poate afirma fara teama de a gresi ca posibilitatea de a se forma o sarcina in asemenea conditii teoretic este aproape imposibila. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Intarzierea menstruatiei este din cauza cistitei pe care o ai si din cauza medicamentelor pe care la iei.

| SefaTa97 a răspuns:

Sansele de sarcina sunt 0. De la cistita iti intarzie menstruatia

| Marcela46 a răspuns:

Du-te la doctor sau i-a ti un test de sarcina,

| xXllulluXx explică (pentru Marcela46):

Care sunt sansele la sarcina?