| hi a întrebat:

Buna TPU astazi a venit prietena mea la mine si am facut sex prima data ne-am protejat apoi dupa am facut fara dar vreau sa mentionez ca prima data nu m-am terminat adica in timpul actului sexual l-am dat jos si inainte sa ma termin am prevenit si nu m-am terminat in ea. Dar totusi imi e frica ce sa fac sa merg sa cumpar pastila de a doua zi va rog sa ma ajutati multumesc mult.

5 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta cum va jucati voi cu focul in loc sa dati 20 de lei pe prezervativ si sa fiti linistiti voi vreti sa platiti cu viata si libertatea voastra, va meritati soarta

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand ar trebui sa stii ca o femeie poate ramane insarcinata doar daca este in perioada fertila. Daca nu este in acea perioada inseamna ca nu exista si nu va exista nici in urmatoarele 3-4 zile un ovul viabil care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. Astfel ca si in cazul in care ar fi ajuns in vagin sperma (cu toateca zici ca nu ai ejaculat) nu se poate realiza fecundarea. In afara zilelor fertile poate sa patrunda in vaginul ei oricat de mult si de des lichid spermatic fiindca nu se poate forma o sarcina nici daca ti-ai dori-o tu. Sperma trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL EI, deoarece doar asa spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter. In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA (obligatoriu) in momentul producerii sexului.Doar in acest caz se poate pune problema folosirii unui contraceptiv si din acest motiv acest lucru este recomandat de un medic ginecolog. Nu trebuie sa intri in panica deoarece exista pastila de a 5-a zi EllaOne daca nu poti ajunge la medic in primele 2 zile. In consecinta sansa unei sarcini exista doar in cazul in care sexul a avut loc in perioada fertila.

| hi explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclul ei ii vine pe data de 24-30 cam asa...

| corbulalbrosu a răspuns:

Este prea vaga informatia. In cazul unui ciclu menstrual catusi de cat regulat data inceperii menstruatiei se poate stabili cu o precizie de + sau - 1-2 zile. In cazul in care data viitoarei menstruatii este atat de incerta nu se poate da un raspuns concret. Intro asemenea situatie trebuie discutat neaparat cu un medic ginecolog. Folosirea iresponsabila a pastilei de a 2-a zi poate provoca dereglari severe a intregului sistem hormonal precum si a urmatoarelor 6-8 cicluri menstruale.

| Emilian65 a răspuns:

Da fuga la farmacie si cumpara pastila de a doua zi si da-o prietenei tale.