| AnKa1723 a întrebat:

Daca am facut testul de sarcina fix dupa perioada este posibil sa nu fie corect raspunsul?
Daca e negativ ar putea sa fie totusi pozitiv?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sangerarea menstruala a tinut 5-6 zile si testul de sarcina a fost facut in a 7-a zi a noului ciclu menstrual (inceput in prima zi de menstruatie), rezultatul obtinut este valid, valabil si corect in proportie de peste 99%. Probabilitatea ca rezultatul obtinut in acest moment sa fie totusi FALS NEGATIV este mai mica de 1%. Sanatate!

| AnKa1723 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar daca presupun ca as putea sa fiu insarcinata si dupa doua luni de la contactul sexual fac inca un test si rezultatul e negativ, totusi ar putea fi sanse sa raman insarcinata?