| Eva_5612 a întrebat:

Daca am luat anticonceptionale si n-am respectat ordinea zilelor pot ramane insarcinata?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, daca le-ai amestecat pe cele cu compozitii diferite. Conteaza mult ce anticonceptionale iei. Unele preparate (cum e Diane35, de exemplu) au compozitie constanta, nu conteaza ordinea, important este sa iei zilnic cate un comprimat la aceeasi ora. Altele au compozitii diferite (3 sau 4 tipuri), pastilele diferite intre ele avand culori diferite. Important este sa incepi cu culoarea care trebuie, sa iei toate pastilele de culoarea respectiva, apoi sa treci la urmatoarea culoare (cea care trebuie sa fie a doua). Daca ai respectat regulile astea, nu esti insarcinata. daca nu le-ai respectat, cel mai probabil pastilele nu te-au protejat deloc.

Abh
| Abh a răspuns:

Sunt contraceptive orale care contin in toate tabletele aceeasi doza de hormoni, ca urmare nu conteaza care tableta o iei, atata timp cat iei zilnic cate una. Nu ai precizat ce anticonceptionale folosesti.

| ATHOS a răspuns:

Da, exista acest risc. Indicatiile de utilizare trebuie respectate intocmai.
Bafta!