| anonim_4396 a întrebat:

Poti ramane insarcinata daca a dou luna nu am mai luat anticonceptionale va rog raspundeti-mi

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand intrerupi contrcaptivele orale, sansa de ramane insarcinata este foarte mare. Ovarele scapate de sub inhibitia anticonceptionalelor ovuleaza chiar multiplu si, in primele 3 luni, sansa de sarcina cu gemeni este de aproape 5 ori mai mare fata de femeile care nu au luat anticonceptionale.
Deci da, daca ai contact sexual neprotejat dupa intreruperea anticonceptionalelor, sansele de sarcina sunt mult mai mari ca de obicei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Șansa este extrem de mică, dar prezentă. Depinde cum reacționează organismul. Sunt cazuri când se rămâne la 3 luni sau la 6 luni ori la un an.
Pa, pa.