| Alx98 a întrebat:

Daca circumferinta mea este 12 cm rezulta un diametru de cam 60 mm, intrebarea mea este, cam ce diametru ar trebui sa aiba prezervativul, 56 mm, mai mic sau mai mare? Pana acum nu am vazut in farmacii decat durex cu diametrul de 56, alte marimi nu sunt disponibile?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-ai inconjurat penisul cu o ata si ai masurat bine, chiar ai 12 cm circumferinta?

| Alx98 explică (pentru darrio2007):

Da, stiu cum se face lucrul asta, iei o ata, inconjori cu ea, vezi pana unde ajunge, tai ata fix, si apoi pui pe langa o rigla

| darrio2007 a răspuns (pentru Alx98):

Si iti da acelasi rezultat ca aici?

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca prezervativul dupa montarea sa pe penis sa ramana perfect intins, fixat si nemiscat, trebuie sa aiba acea latime aplatizata a inelului de cauciuc de la capatul prezervativului mai mica cu minim 10% fata de latimea reiesita din masurarea circumferintei. 120 mm circumferinta = 60 mm latime apaltizata a cercului 60mm minus 10% (adica 6 mm) = 54 mm
Vezi si urmatorul tabel informativ/explicativ in privinta marimii potrivite a prezervativului in functie de circumferinta penisului : https://www.thepoc.ro/......rvativele/
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Diametrul unui penis cu circumferinta de 12 cm se calculeaza astfel: 12cm:3, 14=3, 82 cm=38, 2 mm. Deci nu 60 mm asa cum zici tu.