| Hellobello a întrebat:

Daca din 4 luni, mi-a venit ciclul 3 luni, sunt gravida? Am facut si un test la 11 saptamani care a iesit negativ. Ingrijorarea mea vine din faptul ca dupa ce mi se termina cm am niste scurgeri maronii si uneori rosii atunci cand ma sterg. Poate fi ciclu peste sarcina sau nu sunt gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU esti, insarcinata. Acele scugeri care se mai produc si dupa ce s-a terminat sangerarea menstruala propriu zisa, reprezinta un amestec de resturi de mucose si tesuri care mai pot rezulta in urma producerii si finalizarii ''curateniei generale'' a uterului de anumite resturi ramase dupa desprinderea endometrului de pe perete. In cazul tau este 100% sigur ca NU exista in uter nici macar o sarcina cu totul ipotetica. Sanatate!

4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca ti-a venit ciclul de 3 ori nu esti insarcinata, iar la ciclul peste sarcina sangerarile tin maxim 3 zile si sunt mai mult niste pete de culoare maro inchis, iar rezultatul testului de sarcina a confirmat si el ca nu esti.

| anamariarot a răspuns:

Daca si testul a iesit negativ, daca ti-a si venit menstruatia, cu siguranta nu esti gravida. Sangerarea in cazul unei sarcini poate aparea doar la inceput, de la implantarea ovulului fertilizat in uter, insa fluxul sangvin este cu mult redus fata de cel de la menstruatie.
Mergi la ginecolog o data pe an pentru un control de rutina? Infectiile vaginale sunt foarte comune si/sau frecvente si e posibil sa nu te ocoleasca nici pe tine, asta putand fi cauza scurgerilor.

| Andreea28GC a răspuns:

Este normal ca, la finalul menstruatiei, sangele sa se coaguleze mai rapid, asa ca va fi eliminat mai greu. De aceea, nu trebuie sa ingrijorezi atunci cand vezi o scurgere maronie in ultimele zile ale acestei perioade. În acest fel se curăță vagonul, dar totuși, daca aceste scurgeri au un miros neplăcut, poate fi vorba si de o infecție bacteriană, iar în acest caz ar fi bine sa te prezinți la medic.