| Delusion a întrebat:

Dacă eficiența prezervativului este de maxim 98%, înseamnă că chiar și atunci când îl folosesc corect prietena mea poate rămâne însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care prezervativul este folosit conform instructiunilor de folosire si ramane intreg/intact pana dupa terminarea actului sexual, in acel caz gradul de protectie oferit de prezervativul respectiv se apropie de valoarea maxima adica de peste 99, 9%. In cazul in care prezervativul este corect folosit, se considera ca atat teoretic cat si practic formarea sarcinii devine IMPOSIBILA. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil.

| SkyPilot a răspuns:

Poate daca se rupe, sau daca are un defect din fabricatie.
La capitolul "folosire incorecta": ai grija sa nu fie expirat, si sa nu scapi lichid pe alaturi cand te retragi.
E bine sa verificati in baie cu apa daca nu s-a intamplat sa se rupa.

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă nu se rupe, este eliminat complet riscul unei sarcini nedorite. Cei 2% reprezintă riscul de rupere.

| Andrei258 a răspuns:

Da, in orice exista o marja de eroare deci se poate