| Wysh a întrebat:

Dacă,esti fata si vrei sa o faci pentru prima dată cu un băiat! Cum sa faci protejat,si cand e momentul adica datele indicate? Sfaturi, Va rog?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sex protejat trebuie sa faci intotdeauna, ca sa te protejezi de o sarcina, dar si de o boala cu transmitere sexuala.

| Wysh explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc,mult!☺

| Emilian65 a răspuns:

Indicat, este ca prima data sa o faci protejat.

| Wysh explică (pentru Emilian65):

Mulțumesc,de sfat!☺

| minrest a răspuns:

Sfatul e sa nu o faci, pentru ca iti lezezi pudoarea feminina, inainte chiar de a o avea, iar asta o sa iti vina foarte greu de acceptat peste vreo doi ani. Pe langa asta, orice barbat se culca cu tine acum, comite o infractiune pedepsita cu inchisoarea, pentru ca nu ai inca varsta necesara ca sa iti dai consimtamantul.

| Wysh explică (pentru minrest):

Dd a, dar nu o fac! Vreau sa stiu mai multe despre chestiile acestea.

| minrest a răspuns (pentru Wysh):

Asa, prin protectie se intelege orice masura care te fereste de sarcina si de boli cu transmitere sexuala. Prezervativul te fereste de sarcina, cu o mare probabilitae, si de cele mai grave BTS-uri, HIV si sifilis, tot cu o mare probabilitae, caci siguranta absoluta nu exista. Ideea ca dezvirginarea se poate face fara prezervativ e strict in folosul escrocilor sentimentali care obtin sex de la gaste, si e o crima. Nenoroceste o fata ca sa simta piele. Un simplu herpes genital duce la cancet de col uterin pentru femeie, iar pentru barbat... zero. Nici o urmare. De BTS-uri te feresti facand sex doar cu un baiat cuminte, dar pentru asta trebuie sa nu te lasi prostita. Ca sa eviti sarcina, calculezi zilele fertile. Folosesti de asemenea anticonceptionale. Cu anticonceptionale plus prezervativ, de sarcina nu trebuie sa te temi. Dupa cum vezi, nu e usor pentru femeie. Riscurile si costurile sunt la femeie, iar placerea e sigura doar pentru barbat.

| Wysh explică (pentru minrest):

Da,dar cum sa calculez zilele?

| minrest a răspuns (pentru Wysh):

Ce e, Jail Bait, vrei sa vezi daca o faci zilele astea sau mai trebuie sa astepti o luna? Eu ti-am spus ce aveam de gand sa-ti spun. Se gaseste totul pe toate drumurile, nu ai grija.

| Wysh explică (pentru minrest):

?

| minrest a răspuns (pentru Wysh):

Se gasesc multe materiale care explica calcularea perioadei fertile. Si a celei infertile, desigur. ATENTIE, calculul se poate face doar pentru persoane cu ciclu regulat. Eu mi-am propus numai sa iti fac o prezentare foarte generala a situatiei.

| Wysh explică (pentru minrest):

Am înțeles, Mulțumesc, mult de sfat!☺

| sofisis a răspuns:

Cati 10 ani ai?

| Wysh explică (pentru sofisis):

Putin mai mult, 14. Sfaturi?