| Monimoni1996 a întrebat:

Dacă ieri noapte a avut o ejaculare (in urma unui oral) si noaptea următoare (peste o zi cum ar veni) a avut contact sexual cu fata,exista sanse sa fi ramas de la ziua trecută sperma "pe țeavă"? Adică având în vedere că a trecut o zi,în care a urinat băiatul, iar la contactul care a urmat,mai întâi a curs foarte mult lichid preejac.(voiam să existe doar un simplu oral si de aceea),iar după ne-am hotarat sa facem. Credeti ca exista sanse sa fie in acel lichid sperma? Sau sa existe risc de sarcina, nu si-a dat drumul pe mine, mai am câteva zile pana la stop, dar metoda calendarului nu e sigura la mine din cauza unei pastile contraceptive de acum 2 luni.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Printro simpla urinare, este indepartata sperma ramasa in uretra si in plus in uretra ramane/se instaleaza un mediu cu pH acid, care este fatal si cu totul impropriu supravietuirii unui eventual spermatozoid. De asemenea sperma care ramane in uretra dupa ejaculare si initial este lipita pe peretele uretrei, de regula dupa circa 10-15 minute, intra intr-un proces natural de fluidizare si in urmatoarele maxim 3 - 4 ore, intreaga cantitate se sperma se va scurge invariabil de fiecare data din uretra si astfel dispar toti spermatozoizii chiar si in cazul in care intre timp nu are loc o urinare. In consecinta dupa trecerea a 4-5 ore de la ejaculare in uretra penisului nu mai exista spermatozoizi viabili/in viata.
In ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual, cele situate inainte de urmatoarea menstruatie, formarea sarcinii este cu totul/100% IMPOSIBILA chiar daca ajunge sperma in vagin, insa in cazul tau nu te poti baza pe aceasta stare de infertilitate, din cauza acelei pastile contraceptive folosite cu prea putin timp in urma. Multa sanatate!

| Monimoni1996 explică (pentru corbulalbrosu):

Da, stiu ca nu ma pot baza pe aia din cauza pastilei de acum ceva timp, dar zic ca nu exista sanse de sarcina atata timp cat nu si-a dat drumul in mine, nu? Zic si eu ca e logic, acel lichid nu avea cum sa contina sperma, nu?

1 răspuns: