| roxiii310 a întrebat:

Daca îți bagi o jucărie sexuala, în organul sexual feminin, ramai virgina?

Răspuns Câştigător
| Konstantinos99 a răspuns:

E bine sa iti pui astfel de intrebari insa oricare ar fi raspunsul e bine sa ai grija de curatia sufletului tau si a trupului.E putin nefiresc sa iti introduci ceva strain in propriul organ iti afectezi propriul trup. Virginitatea este foarte importanta pentru tine in primul rand si pentru un baiat care chiar te iubeste si nu consta doar in ceva trupesc ci in modul in ca poti vedea lucrurile pur si inocent si ca nu ai avut o relatie definitiva cu un baiat.Sa nu te streseze subiectul, dar dupa casatorie ai timp pana atunci bucurate de prieteni si parinti si de tot ce ti se da.

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi sa nu te dezvirginezi sau sa nu faci răni, ce varsta ai?

| roxiii310 explică (pentru CristiDinBucuresti):

17 ani. de asta am intrebat. nu voi face nimic tinand cont ca nu voi mai fi virgina

| MarianWLF a răspuns:

Depinde cum privesti, nu vei mai fi virgina din cauza himenului rupt, dar exista si varianta in care poti considera ca virginitatea ti-o pierzi cu adevarat cand ai primul contact fizic cu sexul opus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anatomic vorbind, NU

| roxiii310 explică (pentru suntserios):

Am inteles. multumesc pentru raspuns

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, fiindca iti rupi singura himenul si ti-a zboarat virginitatea.

| dullcat a răspuns:

Ce reprezinta pentru tine notiunea asta? Daca erai o persoana religioasa nu cred ca aveai astfel de ganduri, prin urmare virginitatea nu exista pentru tine, ea fiind in general un concept pur religios, nicidecum medical.

| dullcat a răspuns:

Virginitatea din punct de vedere medical nu exista.De aceea au si fost interzise testele de virginitate in Romania si multe alte tari, neacuratetea lor fiind unul din motive.Notiunea e asociata mereu cu ruperea himenului, chestie eronata, din moment ce acesta este deja perforat la majoritatea adolescentelor. Daca nu ar fi, nu ar mai avea pe unde se scurge lichidele vaginale specifice.

Cele mai comune tipuri sunt himenul annular si cel crescentic(se observa ca toate sunt perforate, in afara de unul singur- iti dai seama cand ai asa ceva cand scurgerile menstruale nu apar si te trezesti cu alte probleme) :

https://as1.ftcdn.net/......zf8JiD.jpg

https://gyneco.md/tipuri-de-himen/

Nu vorbim de un sigiliu, asa cum s-a tot propagat informatia in mod eronat atatia ani, ca vai, se rupe himenul.Acesta este o membrana care devine elastica in adolescenta si care se extinde exact ca un elastic de par/scrunchie.Ruperea despre care se tot vorbeste este de fapt o extindere.

De citit si :

https://www.elia-lingerie.com/......ite-mythes

https://doareu.com/himenul-versus-virginitate/

https://www.planificaneprevazutul.ro/......rolul-lui/

| Hyperion7 a răspuns:

Da.

| Miruna333 a răspuns:

Conceptul de virginitate este în principal cultural și social, și nu este determinat doar de faptul că un obiect este introdus în vagin. Virgină se referă în mod tradițional la o persoană care nu a avut relații sexuale vaginale cu un partener. Introducerea unei jucării sexuale sau a altor obiecte în vagin nu schimbă această definiție.

| roxiii310 explică (pentru Miruna333):

Am inteles. multumesc

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Pai, nu prea! Jucaria sexuala va avea forma, grosimea unui penis. Difera, desigur. Jucariile pot fi si mai mari si mai mici, mai subtiri, mai groase. etc. De ce ati vrea sa faceti asta? Nu este suficienta masturbarea (stimularea clitorisului)?

| AntonIacobescu619 a răspuns:

NU! Ca sa te dezvirginezi trebuie sa iti introduci organul genital masculin al unui individ in propriul tau vagin. FUNDA?!