| Alessia003 a întrebat:

Dacă iubitul meu și-a dat drumul in mine iar după o săptămâna mi-a venit ciclu, la sfârșitul menstruației mi-a curs maroniu ce înseamnă asta, mai pot rămâne gravida sau nu?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

... E prima data cand ai menstrutie?! N-ai vazut pana acum ca MEREU LA SFARSIT E MARONIU?

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca menstruatia a pornit dupa trecerea unei perioade de ''o saptamana'' atunci in mod cat se poate de sigur sexul a fost intretinut in timpul ultimelor 9-10 zile ale ciclului menstrual, adica timpul PERIOADEI DE INFERTILITATE ABSOLUTA, cea in care formarea sarcinii este IMPOSIBILA chiar si daca sperma este ejaculata in vagin in fiecare zi a acestei perioade de 9-10 zile. Multa sanatate!

| alinaciloci a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Buna, am nevoie de ajutor!
Cu două zile în urma am avut primul meu contact sexual, acum am nevoi foarte dese de a urina, simt mereu disconfort în zona genitală, senzaţia de a urina o am permanent, chiar dacă nu urinez cand merg la baie.
Mentionez ca nu a foat contact protejat, dar nici nu a fost un contact în adevărat sens al cuvîntului, a fost doar niste încercări si atît, pentru ca aveam dureri foarte mari.
Ajutati-ma va rog, de ce oare am senzaţia asta?

| Alessia003 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci înseamnă ca nu sunt însărcinată?

| Andreeush a răspuns:

Dacă ți-a venit ciclul înseamnă că nu ești însărcinată.

| Goete a răspuns (pentru Andreeush):

Esti sigur?

| Andreeush a răspuns (pentru Goete):

Da.

| Goete a răspuns (pentru Andreeush):

Atunci mai informeaza-te.
Ai auzit de sarcini extrauterine, de exemplu?

| Andreeush a răspuns (pentru Goete):

Fii serios și nu mai vorbi aiurea.
O sarcină extrauterină se formează în afara uterului iar apariția sarcinii extrauterine este favorizată de prezența unor anomalii anatomice sau funcționale la nivelul trompelor uterine (de cele mai multe ori patologice inflamatorie), a ovarelor (tratamente pentru fertilitate) sau la nivelul uterului (uter malformat).
În orice caz, principalele simptome în sarcina extrauterină sunt: întârzierea menstruație, durerea pelvină și sângerarea vaginală. Alte semne și simptome ale prezenței sarcinii extrauterine pot fi: febra, slăbiciunea musculară, amețeli, apariția sincopei(pierdere bruscă, temporară a stării de conştienţă), vărsăturile, durerea iradiată în umăr, etc.
Din informațiile care le-a dat userul alessia003 nu poate fi vorba de o sarcină și nici măcar de una extrauterină.

| Goete a răspuns (pentru Andreeush):

Am citit despre asta pe internet - dupa primirea raspunsului tau, si ai dreptate. Este un mit.
Nu poti avea menstruatie daca esti insarcinata, pot fi sangerari care se confunda cu menstruatia. Cum poate fi si menstruatia "userului" - sa folosesc cuvintele tale. Deci, daca exista aceasta confuzie... Exista