| anonim_4396 a întrebat:

Daca m-am masturbat fara sa introduc degetul in vagin mai sunt virgina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA. Mangaierea partilor erogene existente pe corp si chiar si a clitorisului insa fara a fi atinsa ''pasarica'' reprezinta o masturbare [rin care NU se atenteaza la ''virgnitate''. Masturbare placuta in continuare!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Erai la fel de virgină și dacă băgai degetele sau jucării înăuntru. Dezvirginarea se produce la primul contact sexual cu un partener. Nu de una singură...

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da, pentru ca dezvirginare inseamna introducerea peni*ului in vag*n sau al unor obiecte, sau chiar si degete.

| flixbuster a răspuns:

Raspunsul este da sau nu in functie de perspectiva de abordare.

Intr-o perspectiva ingusta, strict tehnica, daca nu ai facut sex vaginal, esti virgina - aici raspunsul este da.

Intr-o perspectiva mai larga, psihologica, daca nu ai facut sex de nici un fel (sau mai degraba daca nu ai simtit placere sexuala de nici un fel), esti virgina. Cum si masturbarea este tot un fel de sex (cu tine insuti) - aici raspunsul este nu.

In interpretarea ingusta, daca faci sex oral/anal esti virgina.
In interpretarea larga, daca faci sex oral/anal nu esti virgina.

Perspectiva ingusta provine de pe filiera religioasa unde virginitatea este strict legata de vagin (si himen) dintr-un motiv simplu: sexul oral, anal si masturbarea sunt practici considerate "pacatoase" in orice forma. Si sexul vaginal este considerat "pacatos" in anumite forme (permis doar in cadrul casatoriei si doar cu sotul). Asadar, in afara de sex vaginal, pentru religie nu exista alta forma de sex (acceptabil) si de aici perspectiva ingusta asupra virginitatii.

Perspectiva mai larga vine pe filiera psihologica/filozofica. Ideea de fecioara virgina inseamna o fata care nu a avut experiente/placeri sexuale de nici un fel - si aici orice se califica (sex oral, anal, masturbare + sexul vaginal). Pare ca frizeaza absurdul sa spui ca dupa experiente sexuale non-vaginale esti fecioara virgina. Este cumva la bunul simt, daca vrei - dupa un gangbang cu deep-throat si DAP nu stiu cine s-ar mai considera virgina doar pentru ca nu a avut contact sexual vaginal.

Vestea buna e ca viriginitatea nu e nici o boala (ca sa scapi de ea cu orice pret) si nici o virtute (sa o pastrezi pana la adanci batraneti). Este doar o stare biologica (sau poate psihologica, depinde de perspectiva) temporara. Era o vorba: "Nimeni nu moare virgin, viata ne reguleaza pe toti".

| RoxanaRamona96 a răspuns:

Da fata stai linistita, ca sa nu mai fi virgina trebuie sa ti se rupa himenul

| Mihai1810 a răspuns (pentru RoxanaRamona96):

Cine te-a invatat? De himen elastic ai auzit?