| Chan_Lore_1974 a întrebat:

Daca ma masturbez mai sunt virgina?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cu ce te masturbezi!
Daca o faci doar manual si doar pe clitoris, da, himenul ramane intact si nu s produce dezvirginarea.
Daca masturbarea se face si vaginal prin introducerea de: degete, obiecte tari, falusuri, sau chiar penisuri reale, atunci dezvirginarea se produce.

| corbulalbrosu a răspuns:

Indiferent de ceea ce iti vor transmite/raspunde altii, trebuie sa stii ca prin masturbare NU dispare virginitatea femeii si in concluzie te poti masturba in continuare fara nicio ingrijorare. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta, trebuie sa stii ca virginitatea unei fete/femei NU consta in existent unui himen INTREG/INTACT deci NU are absolut nici-o legatura cu STAREA HIMENULUI sau EXISTENTA ori LIPSA pielitei denumite HIMEN. De asemenea trebuie sa intelegi ca starea de VIRGINITATE reprezinta : un CONCEPT, o NOTIUNE, o IDEE deci este de natura psihico-mentala, si asta datorata faptului ca virginitate reprezinta ceva ce este IMATERIAL, INTANGIBIL si INVIZIBIL, lipsita de forma sau consistenta, reprezinta ceva ce NU EXISTA d.p.d.v. FIZIC, ea EXISTA doar MENTAL, fiind localizata in MINTEA fetei/femeii si NU asa cum GRESIT se considera si chiar de foarte multa lume ca este situata/localizata la nivelul vulvei/vaginului. Rezulta cat se poate de clar si cert ca exact din acest motiv existenta sau lipsa starii de VIRGINITATE, niciodata NU poate fi constatata sau determinata de o alta persoana, sau de medic, fiindca un CONCEPT oricare ar fi acela, NU poate fi vazut cu ochii si fiindca NU poate fi nici perceput, atins/vazut/pipait in mod real adica fizic, rezulta ca nici nu poate fi ''pierduta'' : nici intentionat si nici accidental. Medicul ginecolog poate sa constate vizual doar starea reala si faptica privind INTEGRITATEA ''pasaricii'' in ansamblul ei. Medicul ginecolog sau altcineva, poate sa vada doar starea himenul privind integritatea acesteia, daca este intacta/intrega adica nelezata, sau ca este rupta/deteriorata si in acel caz acea ''pasarica'' este DEFLORATA. Din acest motiv simpu si banal, niciodata niciun medic responsabil, NU se va pronunta asupra virginitatii fiindca nu poate sa stie in mod precis si sigur cand, cum si prin ce modalitate s-a produs deflorarea ''pasaricii'' respective. Rezulta ca niciodata absolut NIMENI de pe aceasta planeta, in afara fetei/femeii in cauza, nu poate sa se pronunte in privinta VIRGINITATII unei fete/femei. Aceasta starea si in acelasi timp si notiune de virginitate NU ''se pierde'' ci pur si simplu DISPARE in momentul in care himenul si/sau vaginul intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat. Dar acest lucru il stie/cunoaste insasi doar ea cea in cauza si nimeni altcineva. Lezarea, deteriorarea sau ruperea chiar si din greseala ori in mod accidental a HIMENULUI prin MASTURBARE se numeste DEFLORARE (stare vizibila) si nu DEZVIRGINARE (stare invizibila) asa cum o considera multa lume in mod cu totul gresit datorita lipsei de educatie, lipsei de cunostinte medicale, dar mai ales a lipsei de informare corecta. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici...Da, pentru ca nu ai fost penetrata de un penis.

| HazelEyes77 a răspuns:

Cat timp nu ai intretinut relatii sexuale cu cineva sigur esti virgina.

| YellowAngel a răspuns:

Da.

| LexTerOp a răspuns:

Da, mai esti, atat timp cat un penis nu iti intra in vagin, esti virgina happy

| Sebyy220104 a răspuns:

Da

| BubicoVanpiru a răspuns:

Te dezvirgez eu daca vr