| Andreeaa20 a întrebat:

Daca menstruatia îmi vine la 25 de zile lunar. După menstruatie când pot rămâne însărcinată? Vă rog urgent sa ma ajutați.
Care este perioada fertilă?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Perioada fertila se calculeaza mereu in functie de prima zi a menstruatiei, aceasta fiind si ziua 1 a ciclului.
Considerand ca numeri cele 25 de zile din prima zi de menstruatie pana la urmatoarea menstruatie, perioada fertila este cuprinsa intre zilele 7 si 12 ale ciclului, ovulatia avand loc in ziua 11.

De exemplu, sa presupunem ca penultima menstruatie a inceput pe 1 august, iar ultima pe 26 august.Asta ar insemna ca ciclul tau are lungimea de 25 de zile, iar perioada fertila ar fi fost in cazul asta intre zilele 7 si 12 august, cu ovulatia pe 11 august.

| Andreeaa20 explică (pentru Floridori):

Mai am o intrebare: de obicei menstruatia imi vine la 25 de zile. Dar ultima oară a venit la 28 de zile, inseamna ca ovulatia apare in ziua 14 acum?

| Floridori a răspuns (pentru Andreeaa20):

In cazul unui ciclu de 28 de zile, ovulatia va avea loc in ziua 14, da!
Daca ciclul ar avea 29 de zile, ovulatia ar avea loc in ziua 15, daca ciclul ar avea 30 de zile, ovulatia ar avea loc in ziua 16 si tot asa...Repet, ziua 1 fiind prima zi de sangerare menstruala.

Problema apare atunci cand nu stii ce lungime va avea ciclul actual.
Diferente de cateva zile pot sa apara oricand din cauza unor mici dereglari si ajustari hormonale.De regula, daca pana acum ciclul tau a avut mereu 25 de zile, iar aceasta data a fost o exceptie, avand 28 de zile, nu trebuie sa te ingrijorezi, dar nici nu trebuie sa te ghidezi dupa ultima data.Este posibil ca urmatorul ciclu sa aiba din nou 25 de zile, sau sa aiba 28, ori sa inceapa sa fie usor neregulat si sa aiba o durata diferita.
Din acest motiv, ovulatia, deci si perioada fertila se vor putea calcula numai in cazul unui ciclu regulat, care are mereu acelasi numar fix de zile, luandu-se in calcul cel putin ultimele 3 luni. Daca in ultimele 3 luni, au aparut diferente mai mari de 2 zile in plus sau in minus in cazul a cel putin un ciclu, atunci se recomanda sa se evite calcularea perioadei fertile pana cand ciclul isi va reveni si va avea din nou aceeasi lungime mereu (sau cel putin ultimele 3 luni vor fi egale ca durata), deoarece poti face calculul gresit si poti avea neplaceri in cazul in care eviti o sarcina.

3 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Ai dat pe la anatomie? Ati facut lectia despre inmultirea speciei umane si despre copulare? Citeste acolo.