| Mirelaxxi a întrebat:

Daca mi-am facut 2 teste de sarcina, la interval de o zi, dupa 3 sapt si 4 zile de la contact sexual si ele au iesit negative, am de ce sa ma indoiesc? La primul rezultatul a venit in aproape 5 min si la al 2lea dupa nici 10 secunde. Mentionez ca am avut si menstruatie inainte cu o saptamana de a le face. nu vreau bebe, dar nici avort, doamne fereste.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatele celor 2 teste efectute sunt sigur valide/valabile si 100% corecte, fiindca au fost efectuate la momentul optim. In cazul in care testul de sarcina este efectuat acasa pe baza URINEI, atunci pentru a se obtine un rezultat care sa fie 100% valid, valabil si garantat corect, testul se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei, adica in momentul in care au trecut minim 21 de zile de la data ovulatiei daca acea data poate fi determinata, sau dupa trecerea a 21 de zile fata de data intretinerii ultimului sex neprotejat, in cazul in care intre timp nu a pornit menstruatia. Este de precizat observatia ca numai in situatia in care exita o sarcina instalata in uter, doar in acel caz este produs hormonul hCG care intra in sange si urina. De asemenea trebuie inteles ca detectarea acestui hormon hCG este posibil de realizat, numai din momentul in care se atinge CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina fiindca doar in acest caz acesta poate fi pusa in evidenta. Daca acest prag minim detectabil de hormon hCG nu este inca atins, atunci rezultatul testului in mod invariabil va fi intotdeauna NEGATIV chiar si in cazul in care exista o sarcina instalata. Acest lucru se intampla atunci cand testul este efectuat inainte de data optima, deoarece sarcina inca nu a reusit sa produca cantitatea minim necesara de hormon hCG, incat acesta sa intre in reactive cu reactivul existent in tester caz in care se obtine rezultatul FALS NEGATIV. In cazul tau rezultatele obtinute sunt valabile fiindca au fost efectuate dupa trecerea celor minim 21 de zile necesare. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Nu inteleg de ce mai postezi intrebarea asta. 1. Ai avut menstruatie 2. Ai 2 teste negative facute dupa 3 saptamani, deci o perioada ok. Ai doua dovezi palpabile ca nu esti însărcinată, conteaza mai mult ce ar putea zice niste straini?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ar trebui sa ai vreun dubiu, testele au fost facute corect si au aratat negativ.
Totusi, data viitoare folositi prezervativul, ca sa te poti relaxa si tu la sex si sa te bucuri de el, ca stresul unei sarcini, nu-ti permite.
In plus, bolile cu transmitere sexuala se iau prin sex neprotejat.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Sansele sa fi gravida sunt 0 in acest caz, iar testele de sarcina au confirmat acest lucru.

| HazelEyes77 a răspuns:

Testele le ai facut dupa 21 de zile de la contactul sexual deci rezultatele -negative in cazul asta-sunt cat se poate de corecte. Pe deasupra ai avut si menstruatie -semn sigur ca nu s-a format o sarcina. Deci grija cu privire la sarcina este practic nefondata.