| anonim_4396 a întrebat:

Daca o fata a avut ciclu de tip neregulat in data 18.12. 2020 si a avut loc o ejaculare in vagin in data de 03.01. 2021 care ar fi sansa sa ramana insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ignora raspunsul tembel/imbecil transmisa de @tionutz.
1.) La ce te-ai referit prin urmatoarea afirmatie : ''a avut ciclu de tip neregulat in data 18.12. 2020''? La cele cateva zile (4-6) de sangerare menstruala?
CICLUL MENSTRUAL reprezinta perioada tuturor zilelor care sunt situate intre 2 menstruatii consecutive si are de regula o lungime de peste MINIM 21 de zile care este cel mai scurt ciclu menstrual posibil ovulatoriu.
Avand in vedere ca actul sexual a fost intretinut in cea de a 17-a zi a ciclului menstrual, acea zi a ciclului ar fi putut fi o zi care sa apartina de PERIOADA FERTILA numai in urmatoarele situatii :
-- ciclul menstrual sa fie intr-adevar de tipul NEREGULAT si din acest motiv lungimile ciclurilor sa fie foarte diferite de la un ciclu menstrual la altul
-- sau actul sexual a fost intretinut in PERIOADA FERTILA a unui ciclu de tipul REGULAT numai in cazul in care toate ciclurilor de pana acum, s-au incadrat intre 29 si 33 zile lungime ca numar de zile.
-- Daca lungimea ciclurilor anterioare a fost mereu mai mica de 29 de zile atunci sexula avut loc dupa terminarea perioadei fertile,
-- iar in cazul in care toate ciclutile menstruale anterioare au fost intotdeauna mai lungi de 34 de zile, in acel caz sexul a fost intretinut INAINTE de a se fi inceput PERIOADA FERTILA.
In concluzie posibilitatea de sarcina poate sa existe numai in cazul in care ciclul este REGULAT si are mereu : 29, 30, 31, 32, 33 de zile.
Sanatate!

5 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina exista mereu daca o faceti neprotejat
Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!

| tzionut a răspuns:

Foarte mare. E dupa ovulatie, pana in ciclu... felicitari o sa fi tatic happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru tzionut):

Mai copil retardat! De ce transmiti raspunsuri tampite, imbecile si total gresite? ''Joaca-te'' cu astfel de raspunsuri pe Trivia amuzante cu alti indivizi cu aceeasi inteligenta si nivel al IQ -ului de cercopitec.

| tzionut a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Domnul meu stapanesteti nervii si iti explic ratioamentul meu.
18 ciclu..rezulta ca a facut sex neprotejat cu ejacuare dupa perioada fertila, pana in ciclu, cand sansele de a deveni tatic sunt mari.
In apararea mea eu si nevasta mea ( in momentul de fata) o facem dupa metoda calendarului de cam 3 ani. (al dracu copil retard care transmite raspunsuri tampite)
Personal ma doare fix sub unghia de la degetul mic, piciorul stang casa fiu mai scrupulos de parerile tale despre mine, si nici atat de vasta ta experienta de peste 40 de ani de ginecolog.
Vrea un raspuns competent merge la un planing familial si afla mult mai multe, dar asta costa in loc sa aiba contacte sexuale cu "o fata", sa termine in ea "fara sa se gandeasca la consecinte", ca apoi sa intrebe aici daca e sau nu insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru tzionut):

Daca vei citi cu multa atentie informatiile si toate explicatiile care sunt precizate si prezentate in urmatorul raspuns, presupun ca cel mai probabil vei reusi sa intelegi ca in momentul in care a fost intretinut actul sexual, fata era in mod cert in asa numita perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual.

IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10-11 ZILE

Este determinat STIINTIFIC si MEDICAL, in mod concret, cert si sigur faptul ca intotdeauna OVULUL VIABIL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe urmatoarea menstruatie, bineinteles in cazul in care NU a fost fecundat ovulul.
-- Cele 13 zile situate intre prima zi de dupa ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are mereu LUNGIMEA FIXA. Astfel ca ultima perioada de 13 zile a ciclului menstrual reprezinta in realitate asa numita PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a fiecarui ciclu menstrual.
-- De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de un spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, cea a OVULATIEI, adica numai in decursul urmatoarelor 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. Daca ovulul este fecundat in acel caz devine o sarcina dupa ce are loc procesul de NIDATIE/de implantare in ENDOMETRUL existent in uter.
-- In cazul in care ovulul NU este fecundat, atunci chiar din a 2 zi ovulul nefecundat, intra in procesul de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in circa 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si pe urma se produce procesul de DESTRAMARE a respectivului ovul. O parte din resturile rezultate sunt resorbite de tesutul endometrial, iar cealalta parte se transforma intr-un asa numit ''CORP GALBEN'' care incepe sa produca hormonul progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii.
Reiese ca intotdeauna dupa ce au trecut in jur de 4 maxim 5 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL nefecundat si degenerat PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu circa 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual/de ziua in care incepe urmatoarea menstruatie.
Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual in mod absolut cert si sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu. precis si clar ca in timpul acelor 9-10 zile chiar si daca ajunge sperma in vagin, indiferent in ce cantitate, formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA fiindca NU poate sa mai existe niciodata un OVUL VIABIL in acest moment in uter.
Daca ai inteligenta minim necesara vei intelege ca ai transmis o IMBECILITATE MONUMENTALA prin raspunsul tau 100% gresit, eronat : '' Foarte mare. E dupa ovulatie, pana in ciclu... felicitari o sa fi tatic happy'' Raspunsul tau este incalificabil iar tu demn de... mila. laughing rolling on the floor
Multa sanatate!