| Inhibitus2344 a întrebat:

Daca o minora a luat Escapelle duminica trecuta (dupa 14 ore de la contactul sexual neprptejat) si dupa 6 zile a inceput sa aiba spotting, dureri de sani si greturi(mai rar) inseamna ca a ramas insarcinata sau sunt doar reactii de la Escapelle?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei/aproape intotdeauna, cu rare exceptii, dupa trecerea a 4 - 7 zile de la data la care a fost folosita pastila contraceptiva (Escapelle, Postinor2, EllaOne) se produce o sangerare care in general d.p.d.v. cantitativ este slaba, de obicei de culoare rosie (raeori maronie). In general sangerarea se manifesta pe durata a 1-2 zile si doar foarte rar in mai multe zile. Aceasta sangerarea reprezinta in realitate un efect advers, cel prin care organismul femeii incearca sa se apare de ''invazia masiva'' a hormonilor sintetici care privin din pastila contraceptiva folosita. Rolul si rolul hormoni este cel de a inhiba si bloca activitatea organelor reproducatoare si ca urmare se produce si apare efectului de dereglare a intregii activitati hormonale. Producerea sangerarii in niciun caz NU semnifica faptul ca acei hormoni din continutul pastilei folosite si-au produs efectul dorit si scontat. Confirmarea faptul ca efectul contraceptiv dorit si sperat s-a si produs in mod efectiv, sau nu, se va adeveri ca fiind cert si sigur numai in momentul in care va porni menstruatia. Pana in acel moment al menstruatiei nimeni nu se poate pronunta in vreun fel. Fiindca exista posibilitatea ca pornirea menstruatie sa nu se produca la data preconizata si in fapt sangerarea sa fie amanata uneori chiar cu mai mult de 21 de zile, in acel caz raspunsul il ofera testul de sarcina care se efectueaza dupa trecerea a 21 de zile fata de data la care a fost folosita pastila contraceptiva. Pana una alta : Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice este posibil!
Pastila de a doua zi nu-i perfecta, desii scrie pe ea ca-i 95% functionala, sunt totusi femei care raporteaza sarcina, fiindca pastila nu a functionat pentru ele.