| datesraluca a întrebat:

Daca o sa raman insarcinata dupa cat timp pot sa imi fac un test de sarcina, adica daca am o sarcina de vreo 5-10 zile, o sa iasa testul pozitiv sau trebuie sa astept sa se mai dezvolte? Sau un ginecolog dupa cat timp poate vedea daca esti sau nu insarcinata?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 5 zile testul iese 100% negativ. La 10 zile, testul iese pozitiv in cam 10% din sarcini. Testul are sensibilitatea scrisa pe ambalaj (de cam 98%) facut din urina de dimineata la minim 21 de zile de la contact si din urina de peste zi la minim 24 de zile de la contact. Un test facut in aceste conditii si iesit negativ, se repeta obligatoriu peste 3-4 zile.
Ginecologul poate vedea o sarcina dupa minim 4 saptamani de la conceptie, daca are un ochi foarte format si un ecograf performant. In mod normal, sarcina se vede cam la 5 saptamani de la conceptie.
Un test ceva mai rapid se face din sange: gonadotrofina corionica umana (sau beta HCG) si are rezultate concludente la 15-18 zile de la conceptie.

Abh
| Abh a răspuns:

Testul de sarcina se face la o saptamana de la data la care ar fi trebuit sa iti vina menstra, deci dupa o saptamana. de intarziere a menstruatiei.La ecograf, o sarcina se vede fara dubiu la varsta de 5 saptamana.

| ÅñdRa a răspuns:

Cred ca cel mai bine este sa te duci la un ginecolog, dar si testul iti poate arata daca esti sau nu insarcinata

| ShineMe a răspuns:

Eu stiu ca dupa 21 de zile de la contactul sexual.Atunci se stie aproape sigur.

| anonimmmmm a răspuns:

Stiu doar ca testul iti arata raspunsul corect daca il faci la 7 zile de la relatia suspecta.happySucces

| anutza1991 a răspuns:

Testul de sarcina il faci dupa 21 de zile de la contactul sexual neprotejat! pup

| Butsilee a răspuns:

Mai trebuie sa mai astepti thinking Si daca vrei poti sa consulti si un ginecolog dar daca nu te duci acum...mai tarziu v-a fii necesarstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Poți face testul după minim 7 zile (în prima săptămână de sarcină se formează anticorpi și poate ieși la testul de sarcină, pozitiv).
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa 7 zile -depinde de testul de sarcina pe care il folosesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci socoteala de la ultima luna cand nu ti-a venit ciclu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Testul de sarcina il faci dupa 21 de zile de la contactul sexual neprotejat! e bine de tinut mintekiss