| Maria2432 a întrebat:

DAU FUNDITA! Luna asta ciclul meu a venit mai devreme cu o zi înainte adică pe 11, prima zi a fost fost destul de puțin, a 2 zii venind destul de ambundent iar a 3 zi cam puțin având o culoare roșiatica cu cheaguri micuțe, ciclul meu ținând de obicei 5-6 zile, am avut un contact sexual ultima oara pe 23 oct fiind cu 4 zile înainte de ovulație și protejat,verificând după,dar pana sa îmi vina ciclul și după am avut dureri intestinale dar fără vărsături,dureri de sâni sau chestii de genul,am avut dureri de sâni cu o sapt înainte de ciclu, ciclul a venit pe 12 noiembrie și a ținut 5-6 zile destul de abundent,poate fi luata în considerare o sarcina sau e doar o dereglare hormonala? Sunt foarte stresata și nu am idee de ce, am mai pus întrebări dar vr sa îmi explice cine ce e și cu ciclul asta peste sarcina ca am auzit ca poate tine ca unul normal...si încă o întrebare, simptomele de sarcina țin pe toată perioada sarcini? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Nu inteleg de ce continui cu aceasta intrebare dupa ce ti-a fost explicat care care ste chestia. Nu esti insarcinata. Este perfect normal sa ai simptome pre menstruale, asta nu inseamna ca esti insarcinata. Ti-am spus si data trecuta, citeste pe internet de cate culori poate fi menstruatia, informatiile sunt gratis. Ai o varietate de site-uri unde poti afla raspunsurile la intrebarile tale. Nu exista menstruatie peste sarcina, ci sangerari in timpul sarcinii care se aseamana cu menstruatia, insa, sunt foarte rare. Cheagurile, culorile diferite ale menstruatiei sunt 100% normale... Nu inteleg de ce esti stresata. Daca in acest moment, ai fi insarcinata, nu inseamna ca ai prezenta toate simptomele unei sarcini. Mai ales atat de devreme... Nu mai insista, iti faci mai mult rau daca stai in paranoia asta continua.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vad ca esti baiat dar hai sa vedem stiu ca băietilor nouă nu ne vine ciclu, dar poate tu ai pus intrebarea de pe contul fratelui sau prietenului tau numai conteaza, cel mai bine mergi la ginecolog nimeni in afara de medic nu stie, noi pe TPU nu stim si cel mai bine este sa te vada un medic, faci analize ecografie te consulta si la final primesti diagnostic esti sau nu gravida, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul menstrual vine hormonal, uneori mai abundent, alteori mai putin, fiind perfect normal sa varieze in functie de modificarile hormonale din corpul femeii.
Simptomele de sarian apar dupa 3 saptamani de la inseminare!
Daca nu esti sigura, fa un test de sarcina!

| Anuskaa a răspuns:

Dar daca esti stresata de ce nu iti cumperi un test de sarcina? sa te linisteti.

| Chicken91 a răspuns:

E hormonal cel mai probabil. Eu zic sa faci un control ginecologic sa vezi daca ai si alte probleme ca ovare polichistice. Cand eram mai mica se intampla ca in unele luni sa nu am. Ce simti tu e sindromul premenstrual si il au foarte multe femei. Oricum daca zici ca a fost contact protejat, nu ai de ce sa-ti faci griji. E bine sa ai niste teste de ovulatie si de sarcina la indemana ca sa urmaresti. Le gasesti ieftin la farmacia tei.

| andrei1976 a răspuns:

Buna
pare ca te ai ferit sa spui dar asta e o cauza a masturbarii frecvente