| Ioana01019 a întrebat:

Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu niște diferențieri dintr o sarcina și dereglare hormonală? Am avut primul meu contact sexual, și momentan mi-a intarziat ciclul 2 zile. iar imediat după act am avut dureri de burta, mai exact zona inferioară. ma gândesc ca nu erau simptomele unei sarcini așa rapide.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un medic ginecolog te poate lamurii dupa ce te consulta, ca noi nu stim daca esti gravida, daca ai chisturi ovariene sau ce boli mai ai, atata vreme cat faci sex neprotejat.

| Ioana01019 explică (pentru Violleta2022):

Dar totuși dacă ar fi sarcina ar putea apărea la 24h simptome?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioana01019):

Nu exista simptome de sarcina dupa 24 de ore de la sex!

Simptomele de sarcina pot sa apara dupa 3 saptamani de sarcina si tot atunci se poate face un test corect de sarcina.
Orice test de sarcina facut inainte de 3 saptamani (21 zile) de la ultima partida sexuala va fi eronat si incorect.

| Ioana01019 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa rapid, nu.