| Sara2 a întrebat:

De cand iau anticonceptionale am sangerari in fiecare zi, cum imi pot da seama cand imi vine ciclul adevarat? Curge zilnic, dar mai slab ca la menstruatie, e prima luna cand iau pastile si nu stiu daca va fi mai slab sau...in pauza dintre pastile e obligat sa imi vina sau nu?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pana la pauza dintre pastile trebuie sa te duci neaparat la ginecologul care ti le-a recomandat. E clar ca acest preparat nu ti se potriveste si ai reactii adverse grave. sangerarile astea sunt un mare semn de alarma, iar daca dureaza mai mult de 4-5 zile, trebuie sa te duci urgent la ginecolog, fiindca situatia e grava. Poate iti va schimba preparatul, desi sincer, in conditiile date, eu ti-as recomanda sa nu mai iei nici un anticonceptional minim 6 luni si abia apoi sa reincerci cu alte anticonceptionale. E posibil chiar sa faci parte dintre acele femei care nu pot lua anticonceptionale fara riscuri imense.

12 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poate nu ai respectat ordinea tabletelor din blister.

| Sara2 explică:

Ba da le-am luat corect cu strictete dupa sageti nu am evitat nici una nici ora ca mi-am pus ceasul sa sune si le luam fix la 24 ore nu depaseam nici macar 1 minut

| Sara2 explică:

App si le-am luat si la sfatul medicului ginecolog

| valThina a răspuns:

Anticonceptionalele trebuie sa le iei numai daca un medic ti le-a recomandat. Sa nu le iei niciodata dupa ureche. Du-te la un medic si spune-i despre asta si cel mai probabil ti le va schimba, ca nu e prea normal sa iti curga asa. big grin

| jolie a răspuns:

Acest fenomen se num. ANEXITA, draga mea, si nu e din cauza anticonceptionalelor.Si eu am avut aceiasi problema, sangeram si sangeram, dar nu normal, ca atunci cand ai ciclu. Am mers la doctor si m-a internat.Asta te sfatuiesc si pe tine. Te pup, SUCCES!

| CrucifiedCountess a răspuns:

Si cine ti le-a recomandat? Fa o vizita la ginecolog si te lamureste el/ea.

| elamit a răspuns:

Normal nu trebuie sa sangerezi de la ele poate ai tu vreo problema, mergi la ginecolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de care anticonceptionale iei. Daca ti le-a prescris medicul e bine. Uite de exemplu corpul meu reactioneaza exact la fel.Am aproape o saptamana de cand tot iau, la recomandarea ginecologului, si am sangerari in fiecare zi. Dupa parerea mea nu e grav. Daca citesti prospectul cu atentie vei vedea ca e normal timp de aproximativ 3 luni pana se obisnuieste corpul cu pastilele. Oricum fa un control, e mult mai sigur.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, eu iau anticonceptionale Logest, am mai luat si inainte(am luat 3 ani jumate) le intrerupsesem si acum le-am reluat. Mi-a trecut menstruatia dar inca am sangerari, nu ca la ciclu dar am in fiecare zi...asta de o saptamana. Ideea este ca eu cred ca am si racit rau la burta deoarece nu m-am putut ridica de pe wc 3 ore pentru ca aveam acea senzatie de usturime si cand urinam, aveam un fel de contractii si niste dureri IMENSE...plangeam de durere! Am inceput sa iau urinal de 3 zile si flamexin(anti inflamator) si imi bag si niste ovule.Nu mai am durerile acelea mari insa tot ma ustura si ma doare cand urinez si tot sangerez in ziecare zi, este anexita nu? Multumesc mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna din cate stiu eu nu este nimic grav si eu iau logest, sunt in 1 luna de cand le iau, la recomandarea ginecologului, am si eu aceste sangerari, dar medicul mi-a spus ca este ceva normal, si dupa ce faci o pauza vor aparea probabil pana aceepta organismul pastilutele. multa sanatate fetelor happy!

| ady01 a răspuns:

Pai o prietena de-a mea a patit la fel... daca anticonceptionalele is luate dupa o reteta eliberata de catre un medic ar trebui sa iti treaca dar acum depinde de la o pers la altabig grin

| pissy92 a răspuns:

Si eu patesc la fel. Acum doua saptamani am inceput sa iau pentru prima data anticonceptionale Yaz prescrise de medic. Am inceput din prima zi a ciclului si chiar si astazi, dupa 2 saptamani imi curge ceva asemanator sangelui, dar in cantitati foarte mici... e clar ca nu e ciclul, dar ma cam sperie aceste "sangerari" daca le pot numi asa, ca nu este chiar sange...